جمعه 17 مرداد 1399

نقل‌های علوی از بخش‌های متنوع هنر نقالی است

عید غدیر
    -     کد خبر: 8911
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/29|12:34
نقالان پرده‌خوان در کنار ارائه نقل‌های عاشورایی به مضامین دیگری نیز پرداخته‌اند که یکی از بخش‌های متنوع این مضامین، نقل‌های علوی است که به موضوع جنگ‌ها، معجزات و خصایل بارز شخصیت امیرالمومنین (ع) می‌پردازد.

پایگاه خبری حوزه هنری-مهدی دریایی، محقق و پژوهشگر هنرهای آیینی و سنتی:

بدون تردید از دیدگاه هنرهای نمایشی هنر نقالی و پرده‌خوانی یکی از بخش‌های تاثیرگذار هنرهای آیینی سنتی در جذب مخاطب محسوب می‌شود که طی دو دهه گذشته مورد توجه پژوهشگران و علاقه‌مندان فراوانی قرار گرفته است و خوشبختانه در بین قشر نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به این هنر در حال رشد و شکوفایی چشمگیری است؛ چرا که احیای هنر نقالی کارکردهای مثبت بسیاری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دارد.

این هنر فاخر و فخیم نه فقط از جهت برخورداری از یک سبک و شیوه اجرایی اصیل ایرانی و اسلامی بلکه از حیث کارکردِ رسانه‌ای آن در ابلاغ و انتشار پیام‌ها و آموزه‌های والای فرهنگی و دینی نیز حائز اهمیت است.

یکی از ظریف‌ترین کارکردهایِ مثبت و آشکارِ نقالی, کارکرد رسانه‌ای آن است. در این مجالِ مختصر و مجمل، صرفا هنر نقالی را از این منظر از نظر می‌گذرانیم.

در روزگارِ کنونی، سرعت، کم‌حوصلگی و گاه عدم انسجام و تمرکز ذهن مخاطب باعث شده است که مخاطب‌شناسی و تهیه و تولید پیام برای مخاطبان اهمیت دوچندانی پیدا کند و در این رهگذر، نقّالی به عنوان یک قالب نمایشی، بیانی و اجرایی می‌تواند نقشِ بی‌بدیلِ خود را در ارتباط با مخاطب و انتقالِ پیام به شایستگی ایفا کند.

هنر نقالی به واسطه سهولت و بی‌تکلّفی در امکانات اجرایی می‌تواند در هر زمان و هر مکان مناسب به نمایش درآید و از این وجه، یکی از بدیع‌ترین و موثرترین ابزارهای هنری در جهت تربیت فرد و جامعه به شمار می‌آید.

بیانِ تاریخ و فرهنگ قدیم و اصیلِ خود، معرفیِ آداب، سنن و رسوم، ترویج شعائر اخلاقی، دینی و مذهبی و همچنین دادن پند و اندرز به شیوه‌ای هنرمندانه و غیرِ شعاری از جمله اتفاقاتی است که در حین ارائه این نمایشِ فاخر به وقوع می‌پیوندد و جان و دل مخاطب را از آن خود کرده و دیرپاترین اثرات فرهنگی و ارزشی را بر لوحِ وجودِ مخاطبِ خود حکّ و ثبت می‌کند.

از آنجایی که یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هنر و هنرمندان متعهد، تعالیِ جامعه خود است، نقالان پرده‌خوان در کنار ارائه نقل‌های عاشورایی به مضامین دیگری نیز پرداخته‌اند که یکی از بخش‌های متنوع این مضامین نقل‌های علوی است که به موضوع جنگ‌ها، معجزات و خصایل بارز شخصیت امیرالمومنین (ع) می‌پردازد که در ایام تولد حضرت و یا اعیاد قربان تا غدیر اجرا می‌شود که این نوع نقل‌ها تنوع موضوع طومارهای نقالی را در پی دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال