چهارشنبه 7 اسفند 1398

المپیاد فیلم‌سازی باعث می‌شود که بچه‌ها جور دیگری به سینما بنگرند

کامبوزیا پرتوی
    -     کد خبر: 8909
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/28|16:47
سرویس : استانها
کامبوزیا پرتوی، کارگردان، معتقد است: المپیاد فیلم‌سازی باعث می‌شود که بچه‌ها سینما را جور دیگری ببینند و سینما را در زندگیشان دخیل بدانند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، با اینکه کامبوزیا پرتوی فیلم‌ساز گیشه نیست، اما توانسته افتخارات و جوایز بسیاری را برای خودش به ارمغان بیاورد. کامبوزیا پرتوی متولد ۱۹ آبان ۱۳۳۴ در رشت است و کارنامه‌ای پر و پیمان دارد؛ کارگردان موفقی که توانسته تاکنون ۴ سیمرغ را از جشنواره فجر از آن خود کند. او در حاشیه برگزاری سومین المپیاد فیلم‌های نوجوانان بیان کرد: خوشبختانه در زمینه فیلم‌سازی نوجوانان با فیلم‌ها و استعدادهای خوبی روبه‌رو هستیم که می‌توانیم به آن‌ها امیدوار باشیم، اما این خطر وجود دارد که بچه‌ها را از اکنون به علاقه‌ای خام و جوان سوق دهیم و هدایت کنیم.

پرتوی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های این المپیاد این است که امکان فکر کردن به بچه‌ها می‌دهد، گفت: این کار باعث می‌شود که بچه‌ها سینما را جور دیگری ببینند و سینما را در زندگیشان دخیل بدانند.

این فیلم‌ساز ادامه داد: زمانی بود که نیاز به سینمای کودک احساس می‌شد و بنابراین هم دولتی‌ها و هم سینمایی‌ها از آن حمایت می‌کردند و برای آن جشنواره تشکیل دادند که شاهد سی‌ودومین آن هستیم، اما اکنون از این رویداد سینمایی حمایت نمی‌شود و کم کم سینمای کودک دیگر دغدغه مسئولان فرهنگی نیست.

پرتوی دلیل این موضوع را نبود امکانات در سال‌های قبل برشمرد و گفت: با تمام این‌ها ساختن فیلم برای بچه‌ها امری لازم است؛ چرا که مدل تربیتی که ماهواره به آن‌ها آموزش می‌دهد، همه آن چیزی نیست که بچه‌ها نیاز دارند بلکه کودکان به چیزی نیاز دارند که برای خودشان هم آشنا باشد.

وی ادامه داد: سینمای کودک و نوجوان ما هم‌اکنون نیاز مبرم و ویژه‌ای به تولید دارد؛ مدیران سینمایی باید از تولید در سینمای کودک و نوجوان حمایت کنند تا سینمای کودک و نوجوان به روزهای درخشان خود برگردد و به جایگاهی که در نظر گرفته شده برسد.

این کارگردان با اظهار امیدواری از اینکه باز هم از سینمای کودک حمایت شود تصریح کرد: دلیل اینکه کارگردان‌ها کمتر به سمت سینمای کودک می‌روند این است که آن‌ها می‌بینند از فیلم‌شان استقبالی نمی‌شود و در نتیجه باید به دنبال اکران و دیده شدن فیلم‌شان هم باشند. از سوی دیگر برخی هم به بازگشت سرمایه‌شان فکر می‌کنند که با سینمای کودک امکان‌پذیر نیست.

پرتوی ادامه داد: همین مسائل باعث شد که سینما به شدت تجاری شود و به سمت دیگری برود و نگاه‌ها از فیلم کودک برداشته شد و بنابراین سرمایه‌گذار ریسک نمی‌کند که فیلمش امکان نمایش نداشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه هنری در اصفهان گفت: آنچه که در اصفهان دیدم امیدوار کننده است و برای شهری مثل اصفهان لازم است و استقبال خوبی هم دارد و امیدواریم که همه‌گیرتر شود و وسعت پیدا کند.

کامبوزیا پرتوی خاطرنشان کرد: اگر به سینمای کودک و نوجوان توسط مسئولان اهمیت داده شود و از این سینما حمایت شود و کارگردان برای کودکان فیلمش را بسازد، شرایط تغییر و بهبود پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال