چهارشنبه 7 اسفند 1398

صدای «شیرسنگی همدان» در دانش‌نامه استان

شیردربان اکباتان
    -     کد خبر: 8890
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/27|16:38
سرویس : استانها
کتاب «شیردربان اکباتان» (شیرسنگی همدان) نوشته خلیل‌الله بیک محمدی و رضا رضالو از مجموعه‌ آثار دانش‌نامه استان همدان به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان این مطلب گفت: کتاب «شیرسنگی همدان» دارای 4 فصل و 284 صفحه در قطع وزیری است که حاصل ماهیت اسناد تاریخی و کاوش‌هایی در خصوص مجسمه شیرسنگی و محوطه اطراف آن است.

تیمور آقامحمدی فصل اول این کتاب را با محوریت ماهیت شهر تاریخی همدان، جغرافیا و محل قرار گرفتن شیرسنگی در دروازه شهر عنوان کرد و اظهار داشت: فصل دوم این کتاب به پیشینه حضور شیر در فرهنگ‌های باستانی ایران تا به امروز، نماد شیر و نمود آن بر روی آثار مختلف اشاره دارد.

وی فصل سوم را دربرگیرنده گفته‌ها و شنیده‌ها، مستندات، حوادث تاریخی پیرامون شیر سنگی و تصاویر قدیمی شیر سنگی دانست و تصریح کرد: فصل چهارم کتاب، کاوش‌های باستان‌شناسانه، یافته‌ها، قبرهای دوره اشکانی و گورهای اسلامی محوطه شیرسنگی را در بر دارد.

همچنین در ادامه نویسنده و پژوهشگر  کتاب «شیر دربان اکباتان» خلیل‌الله بیک محمدی به اعتقاد مردم همدان به نماد ماهیت وجودی شیرسنگی پرداخت و گفت: مردم همدان اعتقاد داشتند مجسمه شیر سنگی حافظ همدان از بلای طبیعی و غیرطبیعی و ساخته سلیمان نبی (ع) است و به آن ارادت ویژه‌ای داشتند. از آن به‌عنوان نگاهبان اکباتان یاد شده و شاهد حماسه‌‌های تاریخی متعدد بوده است و می‌توان آن‌ را در میان اسطوره‌ها، اشعار و قصه‌های این شهرِ کهن جست. در گذشته، مردم همدان، در باورداشت‌های خود، این مجسمه‌ی سنگی را طلسم شهر در برابر سرمای جانکاه و برف فراوان آن می‌دانستند. شیرسنگی، در درازای عمر خود (قریب به 23 قرن) آماج ملامت‌های مختلفی قرار داشته و صدمات جبران‌ناپذیری متحمل شده است.

وی با اشاره به اینکه مجسمه شیرسنگی متعلق به دوران سلوکی و اسکندر است، افزود: این پژوهش در پی آن است که با رویکرد گردآوری از پژوهش‌های پیشین و بررسی نوشته‌ها (با حفظ امانت در ارجاع‌دهی به منابع دست اول و دوم) و داده‌های موجود، مدارک و مستندات تصویری از شیرسنگی در بستر تاریخ، مرجعی کامل و مستند ارائه دهد که به واقعیت نزدیک‌تر  است. درباره‌ شیرسنگی نقل‌قول بسیار وجود دارد، اما همه مدارک از جمله: نوشته‌ها، اسناد و داده‌های موجود تاکنون به‌صورت کامل با هم مقایسه و تحلیل نشده‌اند (نکته قابل تأمل این است که تاکنون کتاب یا مرجعی کامل از شیرسنگی، منتشر نشده تا تحولات و گذار تاریخی آن در اختیار هنر و فرهنگ‌دوستان این مرز و بوم قرار گیرد و هرچه منتشر شده در مقالات و گفتارهای کوتاه بوده و دسترسی به آن برای مخاطب عام کمی دشوار است)؛ بنابراین، پرداختن به شیرسنگی همدان با این نگاه و با استناد به مدارک و داده‌های باستان‌شناسی و وضعیت موجود آن، در ساختار تاریخی شهر همدان که حاوی نشانه‌های مهمی است، فصل جدیدی در جبران فقدان یک مرجع منسجم از این اثر  را ارائه خواهد کرد. پژوهش مذکور با وجود برخی کاستی‌ها، می‌تواند پژوهشی نو و منسجم در بازشناسی ماهیت تاریخی شیرسنگی همدان از ابتدا تا به امروز، ارائه کند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال