سه شنبه 19 آذر 1398

«هونیاگر تبرستان» در حلقه صاحب‌نظران تبرستان

هونیاگر تبرستان
    -     کد خبر: 8829
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/23|15:51
سرویس : استانها
به همت واحد موسیقی حوزه هنری مازندران، نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سه‌شنبه ۲۲مردادماه، نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» اثر علی رمضانی پاچی و محمدابراهیم عالمی با حضور جمعی از  محققین و فعالان عرصه موسیقی در این نهاد برگزار شد.

سید جلال محمدی، مسئول واحد موسیقی حوزه هنری مازندران، در ابتدای برنامه هدف از برپایی این نشست را حمایت از جریانات فرهنگی استان ‌به‌ویژه بوم‌نگاری در عرصه فرهنگ و هنر برشمرد و بیان کرد: حوزه هنری همواره در جهت تولید آثار فاخر فولکلور، خاصه در زمینه تولیدات موسیقایی _ پژوهشی دغدغه‌مند بوده و برگزاری اولین دوره ویژه‌برنامه «کِله حال» در پی همین احساس نیاز شکل گرفت.

علی رمضانی پاچی، محقق فرهنگ و تاریخ، با اشاره به زمینه‌های مساعد کار در عرصه موسیقی استان مازندران گفت: کتاب حاضر در پی همکاری صمیمانه خانواده مرحوم استاد حسین طیبی سوته کلایی به‌ویژه ارسلان طیبی (که خود از اهالی خبره موسیقی مازندران است) با تیم پژوهش شکل گرفت و سعی شد به ابعاد کمتر پرداخته شده زندگی شخصی و حرفه‌ای و مهارت‌های ویژه آن استاد در زمینه ساز «لله وا» اشاره شود.

محمد ابراهیم عالم، خواننده و  دیگر نویسنده کتاب «هونیاگر تبرستان»، در ادامه این برنامه گفت: حسین طیبی سوته کلایی، نقش مشخص و بی بدیلی در عرصه موسیقی مازندران و رشد و نظام یافتگی و پیشرفت نوازندگی ساز «لله وا» داشته است. وی با تسلط بر ردیف موسیقی ایرانی و جمع‌آوری نغمات مقامی مازندران، همچنین با گسترش خلاقانه مقام‌های محدود ساز «لله وا» گام مهمی در زمینه موسیقی این دیار برداشته و یادگاران گوش‌نوازی از خود به جای گذاشته است.

در ادامه، حاضرین درباره ویژگی‌های کتاب یاد شده و همچنین موارد پرداخته شده در کتاب به بحث و گفت‌وگو نشستند.

شایان ذکر است، نشست نقد و بررسی کتاب «هونیاگر تبرستان» از سری برنامه‌های واحد موسیقی حوزه هنری مازندران در این نهاد برگزار شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال