یکشنبه 17 آذر 1398

فیلم «محكومی به مرگ گريخت» نقد و بررسی شد

نقد فیلم کانون بوشهر
    -     کد خبر: 8816
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/22|11:42
سرویس : استانها
نشست نقد و بررسی کانون فیلم حوزه هنری بوشهر، با مبحث «سينماي دغدغه، فیلم معناگرا» و نمایش فيلم «محكومی به مرگ گريخت» اثر «روبر برسون» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، منتقد این نشست با اشاره  به سینمای دغدغه و فیلم معناگرا‌ گفت: بدون ترديد برسون يكی از بزرگان سينمای معناگراست و وی را به دليل انديشه‌های مذهبی اش فيلمسازی روحانی می‌دانند.

مژده غضنفری افزود: فيلم «محكومي به مرگ گريخت يا باد هركجا كه بخواهد می‌وزد» از مهم‌ترين آثار این کارگردان است و يكی از بهترين فيلم‌های فرار از زندان است.

وی افزود: این فیلم فرانسوی و بر پایه خاطرات آندره دوینی ساخته شده‌ است؛ یک زندانی جنگی که در طول جنگ جهانی دوم در زندان مونتلوک نگهداری می‌شد.

غضنفری با اشاره به ویژگی‌های سبکی برسون بیان کرد: بحث اميد، انگيزه و تقدير الهي، مباحثي است كه هميشه مورد توجه برسون بوده است.

وی ادامه داد: این کارگردان معمولا از بازی‌های مكانيكی، راوی، ايجاز و طراحی صحنه ساده در فيلم‌های شاخص خود بهره برده است و حضور تقدير الهی و مباحث دينی هميشه در فيلم‌هايش مورد توجه بوده است.

فیلم «محكومی به مرگ گريخت» به جشنواره فیلم کن سال ۱۹۵۷ راه یافت و در کتاب ۱۰۰۱ فیلمی که باید قبل از مردن ببینید، هم گنجانده شده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال