جمعه 16 خرداد 1399

میرزاعلی از احتمال برپایی جشنواره «نقالان علوی» در محرم خبر داد

مرشد محسن میرزا علی و حسین عالم بخش
    -     کد خبر: 8814
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/22|11:43
مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: جشنواره نقالان و پرده‌خوانان غدیر (علوی) امسال به مناسبت اعیاد قربان و غدیر برگزار نمی‌شود، اما در تلاش هستیم تا این رویداد را در قالب سوگواره‌ای با همین نام یعنی «علوی» در ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) برگزار کنیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن میرزاعلی، مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: به دلایلی از جمله مضایق مالی امسال جشنواره نقالان و پرده‌خوانان علوی در موعد مقرر برگزار نمی‌شود و این دفتر مجموعه برنامه‌های جایگزینی ویژه این ایام را برای برگزاری  تدارک دیده است که متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: با این وجود تمام تلاش خود را به کار بستیم تا این رویداد یعنی نقالان و پرده‌خوانان علوی در سال جاری در قالب سوگواره در ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) برگزار شود که موضوع آن امام حسین(ع) و اهل بیت علیهم‌السلام است. نام این سوگواره «علوی» است؛ چرا که هر آنچه که از پیامبر اسلام(ص) تا مهدی موعود(عج) در این رویداد روایت شود به یکدیگر مرتبط است و موضوعات مربوط به این خاندان عظیم‌الشأن در امتداد هم و در یک راستا قرار دارد.

میرزاعلی تصریح کرد: البته دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تدارک ویژه‌ای نیز در مورد پیاده‌روی اربعین حسینی با مجموعه‌ای از برنامه‌های نمایشی، نقالی، پرده‌خوانی، تعزیه‌خوانی، مقتل‌خوانی و منقبت‌خوانی دیده است که تحت عنوان «روایت راهیان» همچون سنوات گذشته آن را به انجام خواهد رساند.

مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ادامه و در اعلام سایر برنامه‌های این دفتر، گفت: طی تفاهم صورت‌گرفته میان جهاد دانشگاهی تهران و حوزه هنری قرار بر این است که این دفتر ماهی یک‌بار نشست شاهنامه و شاهنامه‌خوانان را به میزبانی دانشگاه تهران برگزار کند.

وی افزود: موضوع این سلسله نشست‌ها که باید همین‌جا در برگزاری آن از مؤسسه فرهنگی و هنری «سپهر سوره هنر» و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نهایت تشکر را داشته باشم، «خرد و اندیشه فردوسی در شاهنامه» است.  البته در هر نشست به یک فراز از این موضوع کلی پرداخته خواهد شد. این سلسله نشست‌ها با حضور چهره‌های برجسته ادبی و نمایشی برگزار می‌شود که برنامه‌های آن نیز به‌زودی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال