سه شنبه 19 آذر 1398
نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری/ ۶

شیرینی: شیوه‌نامه بخش تجسمی فعالیت در حوزه هنرهای تجسمی را تسهیل می‌کند

شیرینی
    -     کد خبر: 8771
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/19|11:46
سرویس : استانها
بررسی شیوه‌نامه تجسمی، توجه جدی به برپایی نمایشگاه های تخصصی از آثار هنرمندان برجسته کشور در سطح مراکز استان‌ها و برپایی ورک‌شاپ، از مهم‌ترین مباحث نشست معاونان فرهنگی حوزه هنری بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مهدی معصومی معاون فرهنگی مازندران به عنوان نماینده مراکز استان‌ها، در ابتدا به برخی از ملاحظات استان‌ها در بخش تجسمی اشاره کرد و افزود: طبق جمع‌بندی نظرات از سطح مراکز استان‌ها، توقعات و پیشنهادهایی اعلام شد که می‌تواند در روند فعالیت‌های حوزه تجسمی موثر باشد.

وی ادامه داد: هنرهای تجسمی به دلیل تنوع رشته‌ای می‌تواند بر جامعه مخاطبان، اثر خود را در قالب‌های مختلف بگذارد. به همین دلیل این موضوع اهمیت رشته تجسمی را دو چندان می‌کند.

معصومی مهم‌ترین ملاحظات مراکز استان‌ها در بخش تجسمی را این‌گونه برشمرد: رفع نواقص آیین‌نامه‌های اجرایی در بخش تجسمی از طریق ستاد، برگزاری ورک‌شاپ‌های تخصصی و اعزام استاد با حمایت مالی از طریق ستاد، برپایی نمایشگاه از آثار هنرمندان مطرح تجسمی کشور در مراکز استان‌ها، تنوع در اعزام اساتید مختلف، امکان ایجاد روابط بین الملل برای ارسال یا دریافت آثار تجسمی سایر کشورها، ایجاد نمایشگاه تخصصی در حوزه تجسمی مانند سبک زندگی، برپایی دوره‌های تخصصی بر پایه یک رشته در تعدادی از استان‌ها، ارسال آثار به صورت چاپ شده و آماده برای برپایی نمایشگاه به دلیل عدم بودجه مناسب در مراکز استان‌ها بخشی از درخواست مراکز استان‌ها در حوزه تجسمی بود.

فریبرز شیرینی، دبیر کارگروه تجسمی مراکز استان‌ها، نیز در ابتدا به تعدادی از سوالات مطرح شده مراکز استان‌ها پاسخ داد و گفت: بر اساس رصد فعالیت‌های بخش تجسمی در مراکز استان‌ها بر آن شدیم تا با کمک کارشناسان تجسمی آیین‌نامه یا شیوه‌نامه اجرایی این بخش بر اساس نیازهای موجود تدوین و نهایی کنیم.

شیرینی با اعلام اینکه این شیوه‌نامه در پنج پخش تدوین شده است، گفت: با مطالعه و اجرای این پنج بخش روند فعالیت مراکز استان‌ها تسریع و تسهیل خواهد شد که عبارت‌اند از ۱. آیین راهبردی، ۲. شیوه نامه عضویت در بانک اطلاعات هنرمندان، ۳. نحوه استفاده از گالری ابوالفضل عالی توسط مراکز استان‌ها، ۴. برگزاری کارگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های تخصصی، ۵.شیوه ارسال فایل‌ها و آثار تجسمی برای چاپ و آماده سازی نمایشگاه.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های متنوع بر اساس سطح سنجی مدعوین انجام خواهد شد و پس از بررسی آن استاد مطلوب برای همان سطح به مراکز استان‌ها اعزام می‌شود. همچنین شرایط خرید آثار تجسمی نیز در دوره مدیریت جدید با شرایط جدید توسط مرکز هنرهای تجسمی تبیین شده است که اعلام خواهد شد.

شایان ذکر است، نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری ۱۵ تا ۱۷ مردادماه به میزبانی حوزه هنری زنجان برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال