یکشنبه 17 آذر 1398
نشست تخصصی سالانه معاونان مراکز استانی حوزه هنری/ ۷

مصلحی: گفتمان‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب با زبان هنر موثر خواهد بود

مصلحی نشست معاونان استانی
    -     کد خبر: 8770
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/19|11:48
سرویس : استانها
مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در نشست سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری، بیانیه گام دوم انقلاب و بررسی جزئیات و چگونگی استفاده آن در امور فرهنگی و هنری کشور را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجید مصلحی مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری، در نشست سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری که به میزبانی حوزه هنری زنجان برگزار شد، ضمن تشکر و قدردانی از حوزه هنری زنجان بابت پذیرش میزبانی این نشست به فعالیت‌های حوزه‌های هنری مراکز استان‌ها و همچنین نقش و جایگاه معاونان فرهنگی و تشریح بیانیه گام دوم انقلاب و بهره‌مندی از این بیانیه در فعالیت‌های پیش رو اشاره کرد.

مصلحی با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم چله دوم انقلاب است، گفت: این بیانیه می‌تواند جهت‌گیری‌های ما را مشخص کند. یک سری تفکرات و‌ سیاست‌گذاری‌ها در این بیانیه وجود دارد که باید خود را مطابق این چشم‌انداز منطبق کنیم.

وی سپس ادامه داد: یکی از مباحثی که در فعالیت‌های ما خیلی اهمیت دارد مفاد بیانیه گام دوم انقلاب است. این بیانیه یک نظریه اجتماعی به نام نظم انقلابی است که هدف آن ایجاد تمدن اسلامی است که آبروی غالب مسلمانان جهان است.

مصلحی افزود: تلقی برخی این بود که انقلاب دارای هدف است و پس از وقوع آن تمام شد. انقلاب شد و‌ رژیم تغییر کرد و وقتی واژه انقلاب را به کار می‌بریم تلقی آن است که مدت زمانی محدودی قابلیت دارد و بعد از ۴۰ سال چیز دیگری است که مقدمات یک نظم جدید است.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری بیان کرد: نظم انقلابی یعنی جوشش انقلابی. حرارتی که برای انقلاب صورت می‌گیرد مهم است، نظام ارزشی که باعث‌ شده فرد سبک زندگی‌ و خانواده خود را به مانند یک اثر معرفی کند و ایجاد یک تمدن که با تمدن اسلامی تعبیر می‌کنیم شکل بگیرد و این تغییر یک نظام سیاسی نیست.

وی ادامه داد: توسعه پیشرفت اقتصاد دفاع از کارهای پژوهشی است. با پایه‌های تمدن اسلامی بهتر می‌توان ارتباط برقرار کرد تا از یک تعبیر ساده مبارزه با استبداد عبور کنیم.

مدیرکل امور استان‌های حوزه هنری با اشاره به اینکه چله انقلاب به گام اول تعبیر می‌شود، گفت: چهاردهه اتفاقاتی در بخش‌های مختلف سیاسی اجتماعی به صورت تلخ و‌ شیرین و‌ خوب و‌ بد رخ داده است، اشتباهات و‌ برکات آن‌ها را باید بررسی کرد و‌ در گام دوم در نظر گرفت. لازمه این کار مرور گام اول است که پیش مقدمه‌ای برای پرداختن به گام دوم است و با استفاده از تجربیات گذشته و‌ اتفاقات روز‌ برای آینده انقلاب و‌ زمینه‌های تحقق امت اسلامی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

مصلحی خاطرنشان کرد: قرار نیست حوزه هنری ایجاد تمدن اسلامی کند، قرار است وظایف و تکلیف خود را بداند و‌ ماموریت خود را در جهت تحقق این بیانیه بشناسد و منشوری برای خودسازی و تمدن‌سازی تهیه کند.

وی ادامه داد: قبل از اینکه به عیب‌های دیگران بپردازیم باید عیب‌های خود را پیدا کنیم.

مصلحی با اشاره به اینکه در این بیانیه به چله اول انقلاب تاکید می‌شود، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر با تولید می‌توان حرف زد و‌ مفاهیم را انتقال داد، مطالبه و‌ پاسخ مطالبه باید دیده شود. نظام توزیع محصولات فرهنگی‌ ما معیوب است. در فهم‌ مفاهیم مشکل داریم. در مواجهه با غرب مثلثی از ایران و‌ اسلام و غرب در کشو‌ر وجود دارد. برخی از کشورهای همسایه بی چون و‌ چرا دنیای مدرن غرب را قبول کرده‌اند، مدرنیته اسلامی راه به جایی نخواهد برد باید کارهای خوب را پذیرفت و با تمدن نوین آن را استحاله کرد.

وی با اشاره به اینکه صحبت‌ها، نظریه‌ها و مباحث گوناگون در خصوص بیانیه گام دوم  وجود دارد، اظهار کرد: رویکرد گفتمان‌سازی در این خصوص زمانی شکل می‌گیرد که این موضوع به مطالبه میان مردم تبدیل شود و در زبان هنر باید گنجانده شود.

نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استان‌ها ۱۵ تا ۱۷ مردادماه در زنجان برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال