یکشنبه 17 آذر 1398
نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری/ ۸

مومنی شریف: اندیشه شهید آوینی باید در حوزه هنری مشهود باشد

مومنی شریف
    -     کد خبر: 8769
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/19|11:49
سرویس : استانها
نشست سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی با سخنان رئیس حوزه هنری در زمینه ترسیم فعالیت‌های حوزه هنری بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با حضور در جمع معاونان فرهنگی در زنجان، به ترسیم فعالیت‌های حوزه هنری با نگاه به بیانیه رهبر معظم انقلاب در خصوص گام دوم انقلاب پرداخت.

مومنی شریف در ابتدا به تشریح ویژگی‌ها و اثرگذاری هنر در زمینه‌های مختلف پرداخت و گفت: هنر و هنرمند متعهد می‌بایست با اندیشه اسلامی از جمله نهج‌البلاغه و آیات و روایات قرآنی مانوس باشد.

وی به تاثیرگذاری هنر در ایجاد تمدن اشاره کرد و گفت: برای باورپذیرکردن یک تمدن، هنر می‌تواند به عنوان بهترین ابزار در نظر گرفته شود.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: رویاپردازی اگر درست انجام شود موفقیت‌ها و اتفافات بعدی نیز بر اساس آن رویاپردازی انجام خواهد شد، مانند فرمایشات بزرگان ما همچون امام راحل (ره) که در آن بلوا و شلوغی‌های اوایل انقلاب که در درگیری‌های مختلف وجود داشت، نقش امام (ره) کاملا روشن و درخشان عمل می‌کرد. امام (ره) در سخنانی فرموده بودند «تا پرچم لا اله الا الله و محمد رسول الله(ص) در سراسر گیتی به اهتزاز درنیامده مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هم هستیم»، این کلام رویاگونه امروز در بیشتر مکان‌ها تحقق پیدا کرده است.

وی در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: خوشبختانه حوزه هنری پیش از ابلاغ گام دوم در همان مسیر حرکت کرده بود و امروز هم از اهمیت این بیانیه غافل نبوده و بر اساس آن فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد.

رئیس حوزه هنری لحن سیاست نامه‌ها را لحن حماسی و ادبی دانست و گفت: جمهوری اسلامی بر اساس فرمایشات رهبر انقلاب، متحجر و بی ادراک نیست اما به مرزبندی‌ها و اصول خودش در مسیر انقلاب اسلامی پایبند بوده است.

مومنی به ماموریت حوزه هنری در گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: حوزه هنری با نگاهی به گذشته و معرفی صحیح وضعیت جایگاه فعلی انقلاب اسلامی و تصویری‌سازی آینده به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

وی به حضور رسانه‌های نوین و جنگ رسانه ای علیه انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: ما در روزگار نبرد روایت‌ها هستیم؛ جایی که رسانه‌های دشمن در تلاش برای ناامید کردن مردم هستند و با انتقال اخبار و مطالب کذب می‌کوشند تا به اصل نظام و انقلاب ضربه وارد کنند. باید در برابر این هجمه‌ها ایستاد و با زبان هنر دستاوردها و موفقیت‌هایی که کم هم نبوده را به مردم نشان داد.

وی به فعالیت‌های اخیر حوزه هنری اشاره داشت و افزود: برخی از فعالیت‌های موضوعی و بهنگام با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. جایگاه فعلی انقلاب اسلامی و تصویری‌سازی درست از آینده، مهم‌ترین ماموریت حوزه هنری همراه با استعلای تخیل و ذهنیت اجتماعی معطوف به آرمان تمدن نوین اسلامی با بهره‌مندی از روایت و انباشت تجربیات چهل‌ساله در سایه مکتب مقاومت است.

مومنی شریف ادامه داد: این همان ماموریتی است که حوزه هنری در سال گذشته با الهام از بیانات رهبر انقلاب آغاز کرده است.

رئیس حوزه هنری به برش و نقشه استراتژی حوزه هنری مبتنی بر چشم‌انداز ۱۴۰۴ و راهبردهای زمینه ای آن اشاره کرد و گفت: موضوعات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پایداری، سبک زندگی ایرانی اسلامی، خانواده کودک و نوجوان و تمدن اسلامی از مهم‌ترین موارد این نقشه هستند.

وی با تاکید به راهبرد حوزه هنری در فعالیت‌های پیش رو بیان کرد: استمرار تولید محصولات جریان‌ساز هنری و ادبی، توجه به تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و باورمند در خصوص شکل‌گیری تمدن نوین ایرانی اسلامی و همچنین فراهم آوردن پایگاهی برای آموزش و رویش نیروهای جهادی و انقلابی مورد نظر خواهد بود.

اندیشه شهید آوینی در فعالیت‌ها مورد توجه قرار گیرد

رئیس حوزه هنری در ادامه به حضور، شخصیت و اندیشه شهید آوینی در حوزه هنری اشاره کرد و افزود: در حوزه هنری توقع است تا از اندیشه و تفکر شهید آوینی بیشتر استفاده شود و این اتفاق باید در سراسر مراکز استانی مشهود باشد.

مومنی راهبرد کلان حوزه هنری در بخش انگاره‌سازی (ایده‌پردازی) را مهم خواند و گفت: محصولات حوزه هنری با توجه به نسل جوان به عنوان پیشران‌های اصلی مسیر نیل به تمدن اسلامی ایرانی باید مورد توجه قرار بگیرد، بنابراین در حوزه مخاطب شناسی، عمده تمرکز بر مخاطبان جوان خواهد بود، تا هم روایت صحیح و مستندی از گذشته دریافت کنند، هم تجسم و ذهنیتی مطابق با افق پیش رو در دست داشته باشند.

این مقام مسئول ماموریت حوزه هنری را برآیند سه مولفه اعلام کرد و ادامه داد: مکتب مقاومت به مثابه چارچوب نظری بیانیه گام دوم، تمدن نوین اسلامی به مثابه هدف و افق پیش رو، جوانان به مثابه حاملان این ماموریت، مولفه‌های اصلی این ماموریت هستند.

وی ماموریت حوزه هنری در نسبت با بیانیه گام دوم را به طور خلاصه این‌گونه برشمرد: تولید و توزیع محصولات ادبی و هنری آینده‌گرا و جریان‌ساز و تبیین هنری معارف بیانیه گام دوم در چارچوب مکتب مقاومت از طریق روایت گذشته، تجسم آینده برای مخاطبان جوان و پرورش هنرمندان متعهد و مومن به آرمان‌های انقلاب اسلامی خلاصه ای از ماموریت حوزه هنری خواهد بود.

مومنی در پایان مدیریت جهادی و تفکر انقلابی را در برهه کنونی برای پیشرفت فعالیت‌ها در حوزه هنری مهم دانست و خاطرنشان کرد: با مدیریت جهادی کارها با اثرگذاری بیشتر و خصوصا با موفقیت به سرانجام خواهد رسید.

شایان ذکر است، نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری انقلاب اسلامی ۱۵ تا ۱۷ مردادماه به میزبانی حوزه هنری زنجان برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال