پنج شنبه 21 آذر 1398
فاضلی در نشست «بررسی ابعاد سیاسی میکونوس در نقاشی قهوه‌خانه» مطرح کرد:

حضور جریان‌های اپوزوسیون در دادگاه میکونوس بی‌سابقه است

نشست تخصصی کتاب نقاشی قهوه خانه ای ۱۶/۵/۹۸
    -     کد خبر: 8763
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/16|21:54
سومین میز گرد تخصصی «گزارشگاه نقاشی قهوه‌خانه» با موضوع «بررسی ابعاد سیاسی میکونوس در نقاشی قهوه خانه» با حضور و سخنرانی «محمود فاضلی (دیپلمات سابق و روزنامه‌نگار)» چهارشنبه ۱۶ مرداد میزبان علاقه‌مندان خود بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، محسن کاظمی نویسنده کتاب «نقاشی قهوه خانه» در ابتدای این جلسه با بیان این که ابعاد سیاسی میکونوس بسیار وسیع است، اظهار کرد: دادگاه میکونوس لایه‌های متنوع و متلونی دارد. مشخص است که ماجرای سیاسی دادگاهی سیاسی خواهد داشت و دولت‌ها را هم درگیر می‌کند. سازمان‌ها و گروه‌ها را هم در مسئله درگیر می‌کند و ما می‌بینیم که در 247 جلسه دادگاه تمام گروه‌های اوپوزیسیون وحدت اشتراکی پیدا می‌کنند و در دادگاه حضور می‌یابند.

وی ادامه داد: رسانه‌های آلمان شناخت زیادی از وضعیت موجود در ایران یا فرهنگ ایران ندارند. این اطلاعات به شکلی توسط گروه‌ها و سازمان‌هایی به اینها تزریق و فضاسازی می‌شود. یک افکارسازی عجیب و غریبی در ماجرای میکونوس صورت می‌گیرد که در مدت 5 سال بسیار داغ و بعد از آن به آرامی از تب و تاب می‌‌افتد تا زمانیکه بحث آزادی دارابی پیش می‌آید. بحث آزادی دارابی که پیش می‌آید دوباره باز شعله رسانه‌ها گُر می‌گیرد. البته صدای مطبوعات دوباره در جاهایی که بحث تبادل‌ها پیش می‌‌آید بلند است، اینها به یک شکل در کتاب منعکس شده است. اما فکر می‌کنم امروز اینجا به جهت تخصصی که جناب آقای فاضلی دارند ما به بحث دولت‌‌ها شاید بپردازیم. آقای فاضلی دیپلمات بازنشسته هستند و در ماجرای میکونوس خاطره دارند. ضمن اینکه تخصصی در مسایل سیاست خارجی دارند و سال‌‌های سال در حوزه کتاب روزنامه نگاری کردند.

محمود فاضلی (دیپلمات سابق و روزنامه‌نگار) نیز در ادامه با بیان این که کتاب «نقاشی قهوه خانه» را خوانده‌ام، عنوان کرد: در ماموریت‌های سیاسی که داشتم با اصل ماجرای میکونوس هم آشنا بودم و موضوع مورد بحث امروز من هم بحث سیاست‌های خارجی ایران در مورد این حادثه است و عواقب، نتایج و حاشیه‌هایی که این موضوع برای سیاست خارجی ایران پیش گرفته بود و پیش آمده بود را مطرح می‌کنم.

وی افزود: بی‌تردید حادثه میکونوس یکی از نکات مهم در سیاست خارجی ایران بوده است و هنوز هم تبعات خودش را دارد. همین که در این عرصه کتابی منتشر می‌شود و خاطرات بعضی از افراد و شخصیتها گرد‌آوری می‌شود، نشان می‌دهد که این موضوع هنوز به شکلی زنده است و می‌تواند در آینده هم چه بسا باز در بزنگاه‌‌های تاریخی خودش را نشان بدهد.

فاضلی با تاکید بر این که دادگاه میکونوس در زمان خود به یک بحران سیاسی در روابط دو کشور ایران و آلمان و سپس ایران و اروپا تبدیل شد، گفت: یکی از عجیب‌ترین نکات در آغاز این مسئله این است که در واقع سیستم اطلاعاتی انگلیس به آلمانی‌ها خبر می‌دهد که در چه مکانی حضور دارند و سیستم اطلاعاتی انگلیس این اطلاعات را در اختیار آلمان‌ها قرار می‌دهد.

این دیپلمات سابق کشور ادامه داد: آلمان‌ها این دادگاه را اصلا سیاسی نمی‌دانند و می‌گویند که این موضوع کاملا قضایی بوده است. ما با یک نگاه حقوقی بیشتر می‌خواهیم این مسئله را بررسی کنیم. در کتاب به این موضوع پرداخته شده که نشان می‌دهد که در واقع حقوقی نبوده بیشتر یک نگاه سیاسی صرف به موضوع داشته‌اند. نخست باید به این موضوع توجه کرد که به طرف ایرانی اجازه داده نمی‌شود که وارد دادگاه بشوند و نکته مهمتر این که آلمان‌ها این دادگاه را جنجالی و بسیار تبلیغاتی برگزار می‌کنند. دلیلش حضور جریانات مختلف اپوزوسیون در این دادگاه است که در تاریخ بی‌سابقه است. حتی یک جرم کوچکی که توسط یک ایرانی در کشور دیگری رخ دهد شاید اصلا به خانواده‌اش هم اجازه ندهند در دادگاه حضور پیدا کنند. در این دادگاه  گستردگی حضور اپوزوسیون که در کتاب «نقاشی قهوه خانه» ذکر شده است را شاهد هستیم که شخصیت‌هایی شاهدان با عنوان 1 و2 و3 یا A، B ، C شرکت می‌کنند. اینها از نکاتی است که نشان می‌دهد اراده خاصی پشت این دادگاه وجود داشته و قصد داشتند مسئله را اساسا بزرگ‌‌نمایی کنند.

وی اظهار داشت: اما این موضوع جالب است که این اتفاقات در کشوری رخ می‌دهد که ما دارای بهترین روابط سیاسی فرهنگی و اقتصادی با این کشور در دوره‌های مختلف بوده‌ایم، و مشخص است اراده‌ای وجود دارد که این رابطه را خراب کند. شاید طرف ایرانی اولین بار به طور جدی وقتی بحث احضار وزیر اطلاعات وقت مطرح می‌‌شود خودش را درگیر این دادگاه می‌‌کند و موضع‌گیری صریح می‌‌کند و می‌خواهد که از کیان یک کشور دفاع کند و مجبور است که اقدام متقابل کند. در این فاصله علی رغم اینکه دادگاه در حال برگزاری است، تجار آلمانی تلاش دارند تا فعالیت‌های‌شان با ایران ادامه داشته باشد و فضای سیاسی آلمان چنین چیزی را نمی‌خواهد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آلمان از جمله معدود کشورها‌یی است که انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت می‌شناسد. اما هرچه کار جلوتر می‌‌رود می‌بینم که گروه‌‌های سیاسی و جریان سیاست خارجه آلمان به این سمت می‌رود که باید محدودیت‌هایی را با طرف ایرانی برقرار کنیم و خب ما اینجا معتقدیم آرام آرام نقش کشورهای ثالث و کشورهایی که با ما ارتباط دوستانه ندارند مطرح می‌شود. دراین فاصله بحث احضار یا درخواست حضور فلاحیان در دادگاه مطرح می‌شود، وزارت خارجه موضع گیری می‌کند و سفیر آلمان را احضار می‌کند. کار ما با آلمان‌ها مقداری پیچیده‌تر می‌شود و این ملاقات‌ها تاثیرات خیلی مثبتی نداشتند و در نهایت متوجه شدیم که آلمان می‌خواهد تصمیمی برای بازگشت سفیر خودش از تهران بگیرد. البته هرجا طرف ایرانی در این قضیه محکم برخورد کرده نتایج خیلی مثبتی هم گرفته است. سفیر آلمان می‌گوید من به دستور دولتم باید ایران را ترک کنم و ما می‌پذیریم، اما همزمان جالب است که درخواست می‌کنند روابط را خراب‌تر نکنیم و اجازه بدهیم اتباع آلمانی در امنیت در ایران حضور داشته باشند. از سوی دیگر اروپا معتقد است که چون ما اتحادیه هستیم وقتی می‌خواهیم تصمیم بگیریم باید همه با هم تصمیم بگیریم، اگر می‌خواهیم در یک کشور فعالیت داشته باشیم باید همه با هم همکاری داشته باشیم، اگر می‌خواهیم ایران را ترک کنیم هم باید با همدیگر این تصمیم را بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: بعضی از کشورها هم با تاخیر و اجبار ایران را ترک کردند. آن‌ها می‌گفتند که تحت فشار هستند و به هرحال کشورهای اروپایی آرام آرام از ایران خارج شدند و این منجر به این شد که طرف ایرانی هم واکنش متقابل نشان دهد و در ابتدا سفیر خود را از آلمان خارج کند. تاریخ نشان می‌دهد هر وقت با دشمنان خود جدی‌تر باشیم تصمیمات بهتری خواهیم گرفت و می‌تواند نتیجه بخش باشد. در آن فاصله صدراعظم آلمان نامه‌ای مفصل به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌فرستد که این نامه از موضوعات مهم تاریخ معاصر ما است و در آن نامه اعلام و تاکید می‌کند که دادگاه میکونوس سیاسی نیست.

وی در ادامه به شرح رویدادهای سیاسی زمان حادثه میکونوس پرداخت و ابعاد سیاسی این حادثه را تشریح کرد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال