پنج شنبه 14 فروردین 1399
نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری/ ۲

معلمی: معاونان فرهنگی نیروهای عملیاتی هستند/ تولید اثر خوب خودش مخاطب می‌آورد

مجدالدین معلمی
    -     کد خبر: 8741
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/16|12:55
سرویس : استانها
معاون هنری حوزه هنری در جمع معاونان فرهنگی استان‌های کشور، جایگاه و موقعیت معاون فرهنگی در مراکز استانی را حساس و با اهمیت دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست معاونان فرهنگی مراکز استانی در زنجان با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری ادامه پیدا کرد.

معلمی با حضور در جمع معاونان فرهنگی مراکز استانی به اهمیت جایگاه معاون فرهنگی اشاره کرد و گفت: معاونان فرهنگی به عنوان نیروهای عملیاتی باید فعال عمل کنند؛ چرا که روسای مراکز استان‌ها بیشتر وقت خود را به مدیریت امور بین دستگاه‌ها و نهادها اختصاص می‌دهند و معاون فرهنگی نقش تعیین کننده‌ای در فعالیت‌های داخلی و درون‌سازمانی حوزه‌های هنری را باید ایفا کند.

معاون هنری حوزه هنری ادامه داد: آنچه به نظر می‌رسد می‌توانیم در تعریف درست جایگاه یک معاون فرهنگی و نقش او بگوییم این است که بیش از آنکه معاون فرهنگی یک کمک‌مربی باشد، نقش یک کاپیتان را برعهده دارد و هماهنگی درون‌گروهی فعالیت‌ها بر عهده وی خواهد بود. هماهنگی بین واحدهای هنری و انسجام بخشی درونی از توقعاتی است که یک معاون فرهنگی باید خود به آن توجه جدی داشته باشد.

وی سپس به انتظارات معاونت هنری از معاونان فرهنگی مراکز استانی اشاره کرد و افزود: مدیریت محتوای فعالیت‌ها با چشمی بینا و گوشی شنوا مانند یک ناظر فنی، ارتباط با محافل انقلابی و مذهبی، شناسایی فضاهای انقلابی و مذهبی و شناساندن فعالیت‌های حوزه هنری به این قشر از جامعه، پوشش ضعف‌ها و برجسته کردن نقاط قوت، تلاش در جهت کادرسازی نیروهای مؤمن، کنترل و دوری کردن از فعالیت‌های اوقات فراغتی، توجه جدی به امر تولید با کیفیت، تولید اثر هنری تراز انقلاب، توجه به هنرمندان پیش‌کسوت و جوان و شنیدن توقعات و انتظارت ایشان از حوزه هنری، توجه به توقعات رهبر معظم انقلاب مانند نگاه جدی به مسائل روز، سوق دادن هنرمندان در جهت تولید آثار فاخر انقلابی، توسعه و تقویت ارتباطات اجتماعی معرفی حوزه هنری به مخاطبان برای جذب حداکثری استفاده از آثار حوزه، بخشی از ملاحظات مهمی است که باید توسط معاونان فرهنگی عملیاتی شود.

معلمی ضمن اشاره به اینکه حوزه هنری به لحاظ تولید آثار فاخر و ارتباط مطلوب با هنرمندان و خوش قولی درخصوص وعده‌ها همیشه مورد احترام است ادامه داد: معاونان فرهنگی باید تلاش کنند تا کار بیهوده و بی‌خاصیت انجام نداده و از انجام آن جلوگیری کنند، از سوی دیگر انجام فعالیت‌ها به لحاظ تکنیک و موضوع آن قبل از اجرا مورد ارزیابی قرار داده شود.

معلمی با اشاره به کمبود بودجه و شرایط حاکم بر فعالیت‌های حوزه هنری از نظر اقتصادی ادامه داد: انجام کارهای مشترک منطقه‌ای و بهره بردن از توان فنی استان‌ها از یکدیگر، باعث مدیریت هزینه‌کردها شده و نیز می‌شود با فعالیت‌های بهتری مسیر پیش رو را طی کرد.

بستر فروش و نظام هماهنگ توزیع محصولات فرهنگی و هنری در حال طراحی و راهاندازی خواهد شد

وی عدم امکان فروش آثار هنری از راه‌های گوناگون را مهم برشمرد و افزود: برای فروش آثار هنری باید تدبیر درستی اندیشیده شود. این کار توسط معاونت هنری در حال طراحی و برنامه‌ریزی است.

معلمی در بخش دیگری از سخنان خود به ساختار تعریف شده حوزه هنری اشاره و بیان کرد: بر ساختارهای کاری خود مسلط بشوید و در فضای ذهنی خودتان حوزه هنری را خوب بشناسید و هر چقدر می‌توانید با حوزه و امور آن آشنا شوید.

معاون هنری حوزه هنری، استفاده از الگوی‌های موفق، توجه به توسعه فعالیت‌های بین واحدها، تولید محصول فاخر و هنرمندانه را بسیار مهم خواند.

وی در خصوص برپایی جشنواره‌های متعدد و جشنواره‌زدگی در حوزه هنری نیز گفت: استان‌ها باید دقت کنند تا به سمت و سوی برگزاری جشنواره‌های بی‌خاصیت نروند، جشنواره‌ها باید حرفه‌ای به همراه خود قابلیت تولید اثر داشته باشند.

معلمی که در جمع معاونان فرهنگی سخن می‌گفت بیان کرد: در هر استانی که آمادگی لازم برای برپایی جشنواره‌های اصلی حوزه هنری را دارد، این امکان وجود دارد تا با توافق، جشنواره مدنظر را با کمترین هزینه و مشارکت درست برگزار کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر جشنواره اصلی حوزه هنری اگر قرار بر اجرای آن باشد، حتما فراخوان آن به صورت رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معلمی در پایان به سوالات و ملاحظات تعدادی از معاونان فرهنگی در بخش‌های مختلف از جمله ادبیات پایداری، موسیقی، آفرینش‌های ادبی، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، هنرهای تصویری و... پاسخ داد.

نشست تخصصی سالانه معاونان فرهنگی مراکز استانی ۱۵ تا ۱۷ مردادماه ۹۸ به میزبانی حوزه هنری زنجان در این استان در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال