چهارشنبه 30 مهر 1399
توسط سوره مهر منتشر شده است؛

«تشنگان قله‌های برفگیر»؛ روایتی متقاوت از جنگ

«تشنگان قله‌های برفگیر»
    -     کد خبر: 8617
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/8|11:59
سرویس : استانها
آیین رونمایی از کتاب «تشنگان قله‌های برفگیر» خاطرات بخشعلی ثابتی که به قلم ساسان ناطق به رشته تحریر درآمده، با حضور فرمانده سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد، رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس و خانواده‌های شهدا در یاسوج برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این آیین که روز دوشنبه ۷ مردادماه در محل کنگره شهدا و سرداران استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، سردار حمید خرم‌دل فرمانده سپاه فتح استان، سردار مهدی انصاری فرمانده نیروی انتظامی استان، سرهنگ حسن حکمتیان فرمانده تیپ ۴۸ فتح، سرهنگ امیر عباس آسمند مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، شریف اسلامی رئیس حوزه هنری استان، سرهنگ ایمان خردمند مسئول کنگره شهدا و سرداران استان، سرهنگ شهرام مهدوی مطلق مسئول بسیج دانشجویی استان و جمعی از فرماندهان سپاهی و نظامی، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و نویسندگان و راویان دفاع مقدس حضور داشتند.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد در این آیین گفت: برخی کشورهای جهان که سربازان و فرماندهان آن‌ها در جنگ جهانی دوم کشته و یا مجروح شده‌اند، همه ساله در روز خاصی با برگزاری مراسمی یاد آن‌ها را گرامی می‌دارند و یا از آن‌ها تجلیل می‌کنند.

سردار حمید خرم‌دل افزود: دنیا بر روی نداشته‌های خود فیلم می‌سازد و این روزها سریال‌های تاریخی زیادی از سوی کشور کره ساخته و پخش می‌شود، در حالی که تمامی آن‌ها دروغ است. این کشور تاریخ ندارد و این درحالی است که کشور ما از وقایع تاریخی و جنگ هشت ساله دفاع مقدس که سرشار از ایثار و از خودگذشتی بوده، برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه باید قدر داشته‌های خود را بدانیم ابراز داشت: تاکنون نتوانسته ایم آنچنان که در شأن شهدا، جانبازان و ایثارگران و رزمندگان است کاری انجام دهیم و نیاز است که در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشیم.

خرم‌دل عنوان کرد: دو کتاب حوزه دفاع مقدس از استان کهگیلویه و بویراحمد در سطح ملی منتشر شده است و باید این تعداد افزایش یابد، هر چند در سطح استان نیز تاکنون ۲۱۰ جلد کتاب در این حوزه گردآوری و به چاپ رسیده است.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تاریخ ما نیاز به ثبت و ضبط دارد، افزود: یکی از راه‌های ثبت و ضبط وقایع جنگ تحمیلی هشت ساله، گردآوری و چاپ خاطرات فرماندهان و رزمندگان آن دوران است.

خرم‌دل بیان کرد: حماسه‌های رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در غرب، جنوب غرب، در دریا و تمام زمینه‌ها وجود دارد که گمنام مانده‌اند و باید به آن‌ها پرداخته شود.

وی به مراسم باشکوه تشییع پیکر سرهنگ نوذر قدیمی از مدافعان حرم در یاسوج اشاره کرد و به بیان خاطره ای پرداخت و گفت: در روز تشییع پیکر مطهر این سردار فداکار اسلام حضور داشتم و همراه مردم او را به سمت گلزار شهدا بدرقه می‌کردیم که فردی از میان جمعیت خطاب به جمعیت می‌گفت: «مردم مرده‌پرست نباشید». پیگیر شدم تا این فرد را بشناسم که گفتند ایشان دایی مرحوم سرهنگ قدیمی است.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: این حرف دایی مرحوم قدیمی نشان می‌داد که درد بزرگی دارد و باید قدر زنده‌هایمان را بدانیم و تا زنده هستیم سراغ یکدیگر را بگیریم.

مسئول کنگره شهدا و سرداران استان کهگیلویه و بویراحمد در این آیین به بیان مطالبی در خصوص کتاب «تشنگان قله‌های برفگیر» پرداخت و گفت: این کتاب شامل خاطرات رزمنده دوران دفاع بخشعلی ثابتی است که توسط  الله‌کرم عباسی در انتشارات فتح دنا گردآوری و از سوی ساسان ناطق به رشته تحریر درآمد و در انتشارات سوره مهر حوزه هنری کشور به چاپ رسید.

سرهنگ ایمان خردمند بیان کرد: این کتاب روایتی داستانی است که در ۱۰ فصل و ۳۹۰ صفحه با مستندهای دسته اول و با تکیه بر جغرافیای دفاعی که راوی و همرزمانش در آن قرار داشته‌اند گردآوری شده است.

وی گفت: کتاب «تشنگان قله‌های برفگیر» نه برحسب احساسات شخصی، بلکه بر اساس مستندات واقعی و عینی به رشته تحریر در آمده و تصویر و تابلویی از رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد است که در آن به‌شدت گرمای طاقت‌فرسای جنوب تا قله‌های برفگیر شیخ محمد کردستان که تعدادی از همرزمان راوی کتاب و رزمندگان استان در آن به شهادت رسیدند اشاره شده است.

خردمند ابراز داشت: این کتاب از سوی آقای ثابتی به مادران شهدای گمنام تقدیم شده است.

در این آیین آقای شکوهمندی از همرزمان بخشعلی ثابتی راوی کتاب «تشنگان قله‌های برفگیر» به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: باید به رزمندگانی که ناشناخته و گمنام مانده پرداخته شود و یکی از این رزمندگان محمدحسین غفوری‌فرد است.

همچنین بخشعلی ثابتی نیز در این آیین به دلایل اینکه چرا به فکر چاپ کتاب «تشنگان قله‌های برفگیر» افتاده اشاره کرد و گفت: با این کار قصد داشتم که نگذارم وقایع دوران دفاع مقدس از سوی برخی برعکس جلوه داده شود و دشمنان آن‌ها را به نفع خود دچار تحریف کنند و ما نیز در آینده شرمنده فرزندانمان شویم.

وی از حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد، کنگره شهدا و سرداران استان، اداره کل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان، الله‌کرم عباسی، ساسان ناطق و کلیه کسانی که برای چاپ و انتشار این کتاب زحمت کشیدند، تقدیر کرد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال