شنبه 25 مرداد 1399
جمعی از فعالان فرهنگی کشور هند از حوزه هنری دیدار کردند؛

یامین‌پور: تقویت فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی وظیفه حوزه هنری است

یامین‌پور
    -     کد خبر: 8586
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/6|15:31
مدیر پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری طی نشستی در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی کشور هند که به حوزه هنری آمده بودند، گفت: اولین اراده حوزه هنری انقلاب اسلامی جان‌بخشی و تقویت دوباره فرهنگ و هنر اصیل ایرانی اسلامی پس از ۵۰سال بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، جمعی از فعالان فرهنگی کشور هند ضمن بازدید از حوزه هنری، با وحید یامین‌پور مدیر پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری دیدار و گفت‌وگو کردند. این جلسه به صورت پرسش‌‌هایی از سوی فعالان فرهنگی کشور هند از یامین‌پور و پاسخ‌هایی از جانب وی برپا شد.

یامین‌پور حوزه در ابتدای صحبت‌های خود در این نشست گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی اولین محل تجمع هنرمندانی بود که به انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) اعتقاد داشتند و متفاوت از فضای هنری دوران قبل از انقلاب فکر می‌کردند.

وی افزود: فضای هنری قبل از انقلاب تقریبا به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شد. گروه اول با افکار موافق حکومت پهلوی و در راستای نگاه غرب‌گرای رژیم پهلوی بودند. این گروه به نوعی درباری بودند و دنباله‌رو فرهنگ غربی و آمریکایی بودند. گروه دوم چپ‌گرا‌ها و کمونیست‌ها بودند که فعالیت‌های فرهنگی علیه شاه داشتند. گروه سوم را حوزه هنری تشکیل دادند که نه گرایش کمونیستی و نه گرایش آمریکایی داشتند.

یامین‌پور ادامه داد: گروه سوم یعنی حوزه هنری معتقد بود سنتِ هنر و فرهنگ اسلامی طی 50 سال حکومت پهلوی تضعیف یا متوقف شده بود. در حالی که پیش از آن شاخه‌های هنری اصیل ایرانی اسلامی همچون نگارگری، شعر و ادبیات و حتی معماری رواج و حیات داشت. اما پهلوی سعی داشت گونه‌های هنر مدرن را به میان مردم بیاورد و هنر اصیل ایرانی اسلامی را تضعیف کند.

وی تاکید کرد: اولین اراده حوزه هنری انقلاب اسلامی جان‌بخشی و تقویت دوباره فرهنگ و هنر اصیل ایرانی اسلامی پس از 50سال بود.

مدیر پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری افزود: بعد از انقلاب اسلامی حوزه هنری محل تجمع هنرمندان جوان و علاقه‌مند به انقلاب شد. هنرمندی همچون فرج الله سلحشور کارگردان سریال «حضرت یوسف» از جمله این هنرمندان است. همچنین مجید مجیدی که چهره‌ای جهانی یافته‌است. هنرمندانی که در دهه 60 شمسی در همین حوزه هنری برای بنیاد گذاشتن نگاه جدیدی به هنر با هدف رساندن پیام انقلاب اسلامی دور هم جمع شدند.

یامین‌پور در پاسخ به سوال یکی از حضار هندی در مورد هنر، فرهنگ ایرانی و اسلامی از جمله فیلم‌های ایرانی با توجه به هجمه رسانه‌های غربی گفت: آمریکایی‌ها تا جایی که توانستند سعی کردند سیگنال‌های رسانه‌های بین‌المللی ایرانی از جمله «پرس تی وی»، «هیسپان تی وی»، «العالم» را که متعلق به جمهوری اسلامی ایران است مختل کنند تا صدای انقلاب اسلامی ایران به دیگر نقاط جهان نرسد. به عنوان مثال شبکه پرس تی وی که بسیار موفق بود و میلیون‌ها بیننده در انگلیس، شمال آفریقا و آمریکا داشت. اما به محض اینکه این شبکه گسترش پیدا کرد و توجه مردم کشورهایی از جمله انگلیس را به خود جلب کرد تمام تلاش خود را به کار بستند تا آن را از شبکه‌های ماهواره‌ای حذف کنند و دفاتر آن را از کشورهای اروپایی تعطیل کنند. بی‌شک ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم و این روزها فعالیت‌های بین‌المللی گسترده‌ای داریم. ما تلاش خود را می‌کنیم و حتما دشمن ما نیز دست از تلاش برای مهار ما نمی‌کشد.

وی ادامه داد: حوزه هنری در امور بین‌المللی فعالیت‌های بسیاری دارد. از جمله آن می‌توان به مرکز ترجمه اشاره کرد که میان ادبیات ایران و دیگر کشورهای جهان ارتباط برقرار می‌کند.

یامین‌پور در مورد نفوذ فرهنگی هند در ایران و بالعکس در پاسخ به سوالات هندی‌ها گفت: یکپارچگی فرهنگ و هنر اسلامی میان ایران و هند وجود دارد. از جمله نمونه‌های آن می‌توان به بنای تاج محل اشاره کرد که اگر کسی آن را نشناسد، هنگامی که تصویری از آن ببیند، ممکن است تصور کند این بنا در اصفهان یا یزد باشد. روابط فرهنگی میان ایران و هندوستان گسترش بسیاری دارد و این موضوع به گذشته‌های دوری مربوط می‌شود.

یامین‌پور در مورد فعالیت‌های تبلیغات منفی جهانی علیه انقلاب اسلامی در تایید صحبت‌های یکی از هندی‌ها و پیشنهاد وی در خصوص بهره‌برداری انقلاب اسلامی ایران از زیر ساخت‌های رسانه‌ای کشور هند گفت: هندوستان می‌تواند یکی از دروازه‌های انتقال پیام ما به جهان باشد.

وی در ادامه با اشاره به اشتراکات فرهنگی بسیار میان ایران و هند افزود: یکی از اهداف ما حفظ زبان فارسی در هند است؛ چرا که یکی از اشتراکات مهم میان ایران و هند به شمار می رود. اما انگلیسی‌ها در تلاش هستند که جلوی آن را بگیرند. همچنین عربستان سعودی و اسرائیل از هر راهی سعی دارند تا روابط فرهنگی میان ایران و هند را تغییر دهند.

یامین‌پور در پایان و در پاسخ به سوال یک فعال فرهنگی هند در مورد بهره‌برداری از فضای مجازی با اشاره به تاکید رهبری در گسترش پیام انقلاب به سراسر جهان گفت: ایران فعالیت‌هایی با زبان‌های عربی و انگلیسی در فضای مجازی دارد. این در حالی است که رهبری تاکید دارند به دیگر زبان‌های زنده دنیا نیز باید فعالیت‌ها را داشته باشیم. اما ما در این کار نیز با دخالت‌های خارجی و سنگ‌اندازی آن‌ها برای کار مواجه می‌شویم. تا جایی که برنامه‌ای همچون گوگل پلی(Google Play) با سوءاستفاده از دسترسی‌هایی که به گوشی‌های هوشمند دارد بدون اجازه اقدام به حذف نرم‌افزارهای پیام‌رسان ایرانی نصب شده روی گوشی‌ها می‌کند.

گفتنی است، سال گذشته نیز گروهی از فعالان فرهنگی کشور هند از حوزه هنری دیدار و با برخی مدیران و چهره‌های این نهاد فرهنگیِ انقلاب اسلامی دیدار و تبادلنظر کردند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال