جمعه 9 خرداد 1399

عرفان‌پور: ملاک حوزه هنری در موسیقی، فتاوی مقام معظم رهبری است / معلمی: ذهن‌ها را برای موسیقی‌های تازه کوک کنیم

نشست تخصصی مسئولان واحد موسیقی مراکز استانی برگزار شد
    -     کد خبر: 8542
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/2|12:57
سرویس : موسیقی
نشست تخصصی سالانه مسئولین واحد موسیقی مراکز استانی حوزه هنری با حضور جمعی از مدیران و مسئولان حوزه هنری، سه‌شنبه ۱ مردادماه در این نهاد انقلابی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین روز از نشست سالانه مسئولین واحد موسیقی مراکز استانی حوزه هنری با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری و جمعی از مدیران و مسئولان این نهاد انقلابی برگزار شد.

 

ضامنی: مسئول موسیقی حوزه هنری نمیتواند به فلسفه وجودی این نهاد بیتفاوت باشد

داوود ضامنی، معاون فرهنگی هنری اداره کل امور استان های حوزه هنری، در این نشست با بیان نکاتی درباره نقش کارشناسان فرهنگی در سازمان ها و ادارات اظهار کرد: معمولا در سازمان ها وقتی به کسی کارشناس اطلاق می کنیم آموزش های لازم را برایش تعریف نمی کنیم. برای مدت مدیدی افراد متوجه نیستند سیاست سازمان چیست.

وی افزود: وقتی گفته می شود کارشناس موسیقی به این معنا است که هویت مستقلی برای فرد تعریف شده است. در برخی سازمان ها کارشناس تبدیل به زنگ تفریح شده است و این سمت را جدی نمی گیرند. متاسفانه درک درستی از مفهوم کارشناس وجود ندارد. گاهی متوجه نمی شویم که اگر کارشناسی را از قسمتی برداریم چه خلائی در سازمان اتفاق می افتد.

ضامنی همچنین گفت: کارشناس زبان سازمان را می داند و عقل نقاد سازمان است. کارشناس می فهمد رفتار سازمانی به چه معنا است. کارشناس حافظه سازمان است و می داند این سازمان در سال های گذشته چه فراز و فرودهایی داشته است و قابلیت های تاریخی سازمان خود را می شناسد. یک کارشناس موسیقی فعال در حوزه هنری نمی تواند به تاریخ تشکیل حوزه هنری و فلسفه وجودی حوزه هنری بی اهمیت باشد. کارشناس نمی‌تواند به ارزش های سازمان بی تفاوت باشد. اگر سازمانی می خواهد کارآمد باشد باید بدنه کارشناسی آن سازمان تقویت شود. اگر می خواهیم حوزه هنری رشد کند باید روی کارشناس فرهنگی سرمایه گذاری کنیم.

عرفانپور: آییننامه موسیقی حوزه هنری تدوین شده است

در ادامه این برنامه میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری، با بیان اینکه در چند ماهی که توفیق خدمت پیدا کرده ام، خیلی علاقه مند بودم که آشنایی بیشتری با موسیقی استان ها پیدا کنم، اظهار کرد: گواه این علاقه‌مندی چندین سفری بود که به مراکز استانی حوزه هنری داشتم و افتخار پیدا کردم از نزدیک فضای برخی استان ها و نیازهای استان ها را ببینم.

وی ادامه داد: مرکز موسیقی حوزه هنری قصه دور و درازی دارد و مسیرهای زیادی را طی کرده است. اطلاع دارید که در زمینه موسیقی اصیل ایران و موسیقی نواحی گنجینه بی نظیری در حوزه هنری وجود دارد و چنین فعالیت و گنجینه ای در سایر نهادهای متولی موسیقی نظیر ندارد.

عرفان‌پور اظهار داشت: راه های بسیاری را در موسیقی کشورمان یافتم که به درستی پیموده نشده و می توان در این راه ها آثار مناسبی را خلق کرد. در حوزه های مختلفی کمتر کار کرده بودیم و انتظار می رفت حوزه هنری به عنوان مهم‌ترین پایگاه موسیقی انقلاب اسلامی این راه ها را رفته باشد. به طور مثال در زمینه سرود، در دهه های گذشته اتفاق چندانی رخ نداده است. در زمینه موسیقی کودک و نوجوان آنچنان کاری صورت نگرفته و در زمینه موسیقی طنز بساط ما خالی بوده است.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری خاطرنشان کرد: ما راه های نرفته ای داشته ایم و احساس می کردیم کار ویژه حوزه هنری پیمودن این مسیرها ست. از ثروت هایی که در حوزه هنری داریم مهم‌ترین ثروت شاید همین نیروی انسانی و کارشناسان و کارمندان دغدغه مند در مراکز استانی حوزه هنری باشد و کاری که ما انجام می دهیم با دیگر ارگان ها متفاوت است و کار ویژه حوزه هنری را نمی توان در سایر نهادهای فرهنگی، دولتی یا خصوصی پیدا کرد.

وی همچنین گفت: ما کمتر خط کش و معیار و چارچوبی به استان ها در زمینه موسیقی ارائه داده ایم و تلاش کردیم در قالب یک آیین‌نامه مطالبات خود را از مراکز استانی حوزه هنری در زمینه موسیقی بخواهیم و پیش‌نویس این آ‌یین‌نامه تهیه شده و این آیین‌نامه را نهایی کرده ایم و امروز به مسئولان واحد موسیقی مراکز استانی ابلاغ می شود.

عرفان‌پور در توضیحاتی که درباره آیین‌نامه موسیقی حوزه هنری ارائه کرد، گفت: نخستین مبحث و مهمت‌رین بخش آیین‌‌نامه، بحث سیاست های کلی حاکم بر فعالیت های واحدهای موسیقی مراکز استانی  حوزه هنری است. در سال 98 برنامه ما پیشبرد این سیاست هاست و البته این‌ها سیاست های کلی و اولویت هاست و کارهای دیگری هم می توان انجام داد. نخستین سیاست کلی تلاش برای تهیه موسیقی مبتنی بر موازین شرعی است. ملاک ما در حوزه هنری فتاوای مقام معظم رهبری است و نگاه باز و روشن ایشان مد نظر ماست و بیانات ایشان درباره موسیقی در کتابی به مراکز استانی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه برای حوزه هنری تکلیف موسیقی مشخص است، عنوان کرد: البته منکر این نیستیم که کج سلیقگی ها باعث شده بدبینی هایی به وجود بیاید. ما به دنبال موسیقی خاص در یک موضوع نیستیم، بلکه همه موضوعات را می خواهیم موضع‌مند پیگیری کنیم و این سیاست را هم در شعر و هم موسیقی داریم. تولید موسیقی نواحی و ملی ما در حال پیگیری است.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری تصریح کرد: ما در استان های کشور هنرمندان شاخصی داریم و این هنرمندان را نباید غریبه بدانیم و در طول سال باید با این هنرمندان دیدار داشته باشیم و بدانند از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری فراموش نشده اند. توجه به تولید آثار با رویکرد بین المللی به ویژه در برخی استان های مرزی نیز از نکاتی است که به آن توجه داریم.

عرفان‌پور با تاکید بر اینکه موسیقی حماسی یکی از اولویت های مرکز موسیقی حوزه هنری است که در شرایط امروز کشور به طور جدی دنبال می کنیم، عنوان کرد: چند روز اخیر قصه پهباد و نفتکش و ... نشان می دهد امروز ایران اسلامی مقتدر است و از حقوق خود مقابل دیگر کشورها استفاده می کند و باید این اقتدار را در قالب موسیقی های حماسی منتقل کنیم.

وی گفت: موسیقی امیدبخش و انگیزه‌بخش هم گام دوم است. بحث حماسه، امید و انگیزه بخشی را می بینیم. تمرکز بر بحث نماهنگ با کمک دیگر واحدهای حوزه هنری به واسطه قدرتی که تصویر در اثرگذاری بر مخاطب دارد بسیار مهم است. توجه به نهاد خانواده در سبک زندگی ایرانی اسلامی برای ما بسیار اهمیت دارد و البته همه این ها را می توان در قالب موسیقی و شعر و به شکل غیرمستقیم ارائه کرد.

این شاعر و ترانه‌سرا افزود: اجراهای زنده موسیقی امروز در کشور وضعیت خوبی ندارند. متاسفانه آنچه در حوزه هنری انجام می شود هم آنچنان تطابقی ندارد و از این جهت احساس می کنیم باید سختگیرانه تر در برگزاری کنسرت  اقدام کنیم. سایت ایران کنسرت را ببینید بخش قابل توجهی موسیقی سنتی و نواحی است. اجراهای زنده با هر عنوانی باید در سامانه ثبت شود و اجراها و تمرین ها باید ثبت شود. ناچاریم در مرکز موسیقی حوزه هنری نظارت داشته باشیم تا بودجه محدود حوزه هنری صرف برنامه هایی نشود که نتیجه و بازتابی نخواهد داشت.

وی با اشاره به بحث کتاب های پژوهشی موسیقی گفت: تولید آثار موسیقایی در مراکز استانی حوزه هنری از مهمترین فعالیت ها در این زمینه است. تولید منابع پژوهشی موسیقی نیز مورد توجه و تایید مرکز موسیقی حوزه هنری است. نظر شما ملاک است، اما می خواهیم از تصمیم های غلطی که در بعضی موارد ممکن است پیش بیایید  جلوگیری کنیم. در مرحله شعر هم با آغوش باز می توانیم مشاوره بدهیم.

معلمی: ذهنها را برای موسیقیهای تازه کوک کنیم

مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، نیز در این نشست تخصصی خطاب به مسئولان موسیقی مراکز استانی حوزه هنری، با بیان اینکه برنامه عمل مشترک بین ما و شما آیین‌نامه است، عنوان کرد: نقطه نظرات را انتقال دهید تا با برنامه مشترک در حوزه موسیقی پیش برویم. خیلی وقت است که در عرصه موسیقی تک ساحتی ورود کرده ایم و وقتی می گویند در عرصه موسیقی چه می کنید و چه کرده‌اید، به سرعت ذهنمان می رود سمت موسیقی که پرطرفدار شده است. کاری که امروز با آقای عرفان پور جلو می بریم توجه به انواع و اقسام موسیقی هایی است که می توان روی آن ها تمرکز کرد. توجه به موسیقی آیینی، کودک و نوجوان، طنز و ... عرصه های مختلف موسیقی است.

وی همچنین گفت: ما اگر بخواهیم به شکل رسمی موسیقی را جلو ببریم باید به سراغ چهره ها برویم، اما اگر بخواهیم از بدنه موسیقی استفاده کنیم می توانیم از هنرمندان استانی بهره بیشتری ببریم. دایره تولیدات و گرایش ها و سلایق مختلفی که می تواند پوشش دهد را گسترده تر کنیم. بعد از این جلسه در انتظار ارائه پیشنهادها از سوی کارشناسان موسیقی استانی حوزه هنری هستیم.

معلمی با تاکید بر اینکه در حوزه های تولیدی مشارکت بیشتری داشته باشیم، عنوان کرد: موسیقی که می خواهیم به سراغ آن برویم هنر گرانی نیست و فکر می کنیم می توانیم مخاطبان تازه‌ای برای حوزه هنری ایجاد کنیم. طبیعا در ابتدا با سختی هایی مواجه خواهیم بود، اما به مرور مخاطبان تازه را می سازیم و آثارمان مخاطبان خاص خود را پیدا خواهند کرد. باید ذهن ها را کوک کنیم تا عرصه های تازه موسیقی را گوش کنند.

کمانگری: مراکز استانی ایده ها و طرح های خود را ارائه کنند

اشکان کمانگری دبیر کارگروه موسیقی مراکز استانی حوزه هنری و عضو شورای موسیقی مرکز موسیقی حوزه هنری، نیز در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری و حمایت هایی که از تولیدات موسیقی داشته اند، عنوان کرد: از مراکز استانی حوزه هنری می خواهم طرح ها و ایده های خود را ارائه کنند تا بتوانیم از آن ها حمایت کنیم

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال