سه شنبه 4 آذر 1399

کانون نمایشنامه‌نویسی کارگاه «اولین تجربه» واحد نمایش حوزه هنری قم دایر شد

احمد سلیمانی؛ مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان قم
    -     کد خبر: 8532
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/2|09:32
سرویس : استانها
مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان قم با اشاره به دغدغه و اهتمام معاونت هنری حوزه هنری قم پیرامون تولید متون فاخر نمایشی و به‌ویژه در حوزه تئاتر بچه‌های مسجد گفت: ایجاد کانون نمایشنامه‌نویسی در کارگاه «اولین تجربه» در راستای تأمین همین منظور بوده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، احمد سلیمانی، مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان قم، با اشاره به تأکید بجای معاون هنری حوزه هنری در نشست اخیر مسئولان هنرهای نمایشی مراکز استانی حوزه هنری به منظور تولید متون نمایشی فاخر و به‌ویژه تولید محتوا برای تئاتر بچه‌های مسجد گفت: اینکه حوزه هنری امسال اهتمام ویژه‌ای به مقوله نمایشنامه‌نویسی و تولید محتوای فاخر نمایشی دارد و مرکز هنرهای نمایشی را مأمور به ورود جدی به این عرصه حساس کرده است. جای بسی خرسندی دارد و باید از مسئولان مرکز کمال تشکر را داشت.

وی ادامه داد: حوزه هنری استان قم پیش از این نیز توجه درخوری به این مقوله داشت و حتی پیش از تأکید معاونت هنری حوزه هنری، سال گذشته در واحد نمایش این مرکز کارگاهی تحت عنوان کارگاه «اولین تجربه» که در آن جمعی از جوانان هنرمند و متعهد استانی حضور داشتند تشکیل شد که شامل بخش هایی همچون کانون کارگردانی، بازیگری و... است که منجر به خروجی‌های مثبتی نیز تاکنون شده است.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری استان قم تصریح کرد: بلافاصله پس از مراجعت از نشست سالانه مسئولان هنرهای نمایشی مراکز استانی حوزه هنری که بحق راه و خط‌ مشی یک‌ساله پیش روی ما را روشن و به‌درستی تعیین می‌کند، نشستی با حضور همان اعضای کارگاه «اولین تجربه» برگزار شد و پیامد مثبت آن تشکیل کانون نمایشنامه‌نویسی ذیل عنوان این کارگاه و در کنار کانون‌های تخصصی دیگر بود تا با ارائه راهکار و دستورالعمل‌هایی، دوستان مستعد در زمینه نمایشنامه‌نویسی با پشتوانه دوره‌های آموزشی سال گذشته این کارگاه، بر روی موضوعات و مضامین مختلفی و از همه مهم‌تر قرآنی و دینی متمرکز شده تا به تولید محتوا و نمایشنامه‌هایی منجر شود که خوراک فعالان تئاتری به‌ویژه دفتر تئاتر بچه‌های مسجد استان را تأمین کند.

این کارگردان تئاتر افزود: موضوعاتی که مورد نظر ما برای نگارش نمایشنامه‌های ویژه اجرا در مساجد است اغلب با زبان ساده سعی در بیان مسائل و آسیب‌های اجتماعی و مواردی دارد که مردم به آن مبتلا هستند؛ البته به شکل شاخص. یکی از این موضوعات فضای مجازی و خطراتی است که به دنبال دارد و در کمین  نسل جوان برای تضعیف باورهای ایمانی و دینی آن‌هاست. همان‌طور که گفته شد موضوعات دینی، قصص و روایات قرآنی که با حال و هوای مساجد نیز سنخیت داشته باشد در اولویت کاری ماست.

سلیمانی در ادامه گفت: در حوزه هنرهای نمایشی این استان همواره از وجود اساتیدی که به عنوان راهنما و هدایتگر حضور دارند بهره لازم را برده و می‌برد که در رأس آن‌ها آقای فدایی‌حسین و آقای آزاد قرار دارند. در مورد نگارش متون نمایشی با موضوعاتی که به آن اشاره شد هم برای اجرای عمومی و هم برای اجرا در فضای مساجد، نظارت دقیق این اساتید را شاهد هستیم و ماحصل تولیدات ما در حوزه تئاتر بچه‌های مسجد در اختیار دفتر تئاتر بچه‌های مسجد قرار می‌گیرد تا به فراخور و با برنامه‌ریزی این دوستان به تولید و اجرا برسند.

وی در پایان و در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه تولید متون نمایشی تعاملاتی نیز با سایر مراکز استانی حوزه هنری دارید یا خیر گفت: ارتباط ما با سایر مراکز همواره دوستانه و در جهت هم‌افزایی و تقویت یکدیگر بوده است اما تصمیم‌گیری در مورد استفاده از متون نمایشی که تولید واحد نمایش حوزه هنری استان قم در سایر مراکز استانی به عهده مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است و لذا ما محتوا را در اختیار دوستان مسئول قرار می‌دهیم تا آن‌ها به اقتضای امکانات و شرایط نسبت به استفاده از آن‌ها تصمیم‌گیری کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال