یکشنبه 15 تیر 1399
عزتی‌پاک در تازه‌ترین برنامه «آینه‌بندان» عنوان کرد:

زبان ادبی خوب و روانیِ قصه‌گویی «زن آقا» را جذاب کرده است

علی اصغر عزتی‌پاک
    -     کد خبر: 8529
    -     تاريخ انتشار : 1398/5/1|15:22
علی اصغر عزتی‌پاک در جلسه نقد و بررسی کتاب «زن آقا» گفت: زبان ادبی خوب و سیر اتفاقات داستان و همچنین روانی قصه‌گویی به جذاب شدن این کتاب خیلی کمک کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سی‌اُمین جلسه برنامه «آینه‌بندان» عصر دیروز در فروشگاه سوره مهر واقع در میدان انقلاب برگزار شد. در این مراسم علی‌اصغر عزتی‌پاک به عنوان کارشناس حضور داشت و به نقد کتاب «زن آقا» پرداخت.

در ابتدای جلسه علی‌اصغر عزتی‌پاک به‌خاطر خلق این اثر به زهرا کاردانی نویسنده کتاب «زن آقا» تبریک گفت و عنوان کرد: خلق چنین آثاری در حوزه جهاد و تبلیغات دین کار بسیار دشواری است و به همین خاطر باید از خانم کاردانی تشکر کرد. این کتاب در نوع خود کتاب موفقی است چون تا انتها مخاطب را با خود همراه خواهد کرد.

وی افزود: ابتدای کتاب به خوبی شروع می‌شود و نویسنده تصویر خوبی را برای شروع کتاب انتخاب کرده است. در ابتدای کتاب می‌خوانیم که کم کم آنتن‌های گوشی می‌رود و خواننده آماده ورود به دنیای جدید می‌شود .تصویرسازی جدا شدن از دنیای قدیم و رفتن به دنیای جدید به خوبی در این کتاب رقم می‌خورد تا جایی که هنگام مطالعه کتاب من را به یاد فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» ساخته رضا میر کریمی انداخت که چراغ بنزین روشن شد و بیننده منتظر رفتن به دنیایی دیگر از نظر مکانی شد.

این منتقد ادبی در ادامه افزود: تصویرسازی‌ها و نمادسازی‌های کتاب بسیار خوب بود در همان ابتدا که کاراکتر داستان به درب خانه‌ای که جنب مسجد است اشاره دارد و می‌گوید: (خانه‌ای که کنار مسجد و چسیبیده به مسجد بود به زیر یک درخت کنار بزرگ واقع شده بود.) این روایت خوانندگان را به فضایی مشابه می‌برد و به خوبی نویسنده از عهده این کار برآمده. مخاطب به زمان صدر اسلام می‌رود و او را تا خانه پیامبر (ص) پیش می‌برد. تصویر‌سازی‌هایی خوب که می‌بینیم نویسنده‌ گریزی خیلی تکنیکی به مسائلی دیگر داشته که در لایه‌های بعد دیده می‌شود.

عزتی پاک همچنین درباره ساختار اثر و لزوم تولید چنین آثاری گفت: زبان ادبی خوب و سیر اتفاقات داستان و همچنین روانی قصه‌گویی به جذاب شدن این کتاب خیلی کمک کرده است. معتقدم آثار این‌چنینی برای قشر ارزشی جامعه باید بیشتر نوشته شود. جهادهای زیادی در کشور انجام می‌شود که بیشتر اوقات دیده نمی‌شود. طلبه‌های زیادی هستند که با درآمد بسیار کم در حال جهاد  در این کشور هستند. بسیار خرسندم از اینکه اولین کتابی که در این حوزه فتح باب کرده است کتاب خوب و خواندنی «زن آقا» است و به همین خاطر بنده از خانم کاردانی برای خلق این اثر تشکر می‌کنم.

زهرا کاردانی، نویسنده اثر، نیز در ادامه نشست درباره روند و چگونگی خلق این اثر گفت: بیشتر از نوشتن داستان و رمان به مستندنگاری علاقه دارم؛ چون علاقه دارم چیزی که از خود به یادگار می‌گذارم از دل حقیقت بیرون آمده باشد تا راحت‌تر مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

وی افزود: بخش‌هایی از این کتاب را قبل از نوشتن در فضای مجازی منتشر کرده بودم و بازخورد‌های بسیار خوبی از دنبال کنندگان صفحه شخصی‌ام دریافت کرده بودم که باعث شد در تکمیل این کتاب مصمم‌تر بشوم و «زن آقا» را منتشر کنم. حساسیت زیادی برای خلق این اثر داشتم و قبل از تحویل کتاب به آقای سرهنگی پنج دفعه آن را بازنویسی کرده بودم.

کاردانی افزود: بیشترین سوالی که از من بعد از چاپ کتاب شد مربوط به نقطه جغرافیایی روستای داستان است که همچنان ترجیح می‌دهم ناشناس بماند. من معتقدم اتفاقاتی که در آن روستا برای ما افتاد مختص به همان مکان خاص نبود و بیشتر آن وقایع و خلقیات به کلیت جامعه ایران اختصاص دارد و نباید آن را محدود کرد به یک منطقه یا یک روستای کوچک. البته چند نفر از اهالی آن روستا هم به من گفته بودند که چرا اسم روستا را نیاوردی و ما از آوردن اسم روستا ناراحت نمی‌شدیم ولی من به همان دلیلی که گفتم ترجیح دادم نامی از روستا برده نشود. حتی اسامی مردم هم در کتاب واقعی نبود و از اسامی غیر حقیقی در داستان استفاده نشده است.

این نویسنده درباره کتاب جدید خود نیز در این جلسه عنوان کرد: به‌تازگی کار جدیدی را در حوزه مستندنگاری شروع کرده‌ام چون علاقه من بیشتر به این حوزه است در حال تکمیل اطلاعات کتاب جدیدم هستم.

در پایان این جلسه زهرا کاردانی از افرادی که در تولید این اثر همراهش بوده‌اند تشکر کرد و گفت:‌ من از همسرم که بسیار به من کمک کرد تشکر می‌کنم، به‌خصوص زمانی که از مسافرت بازگشتیم حدود یک ماه روی نوشته‌هایم کار می‌کردم و همسرم با صبر و همکاری من را در خلق این اثر یاری کرد.

همچنین باید از آقای سرهنگی تشکر کنم که خیلی به من لطف داشتند و برای چاپ این کتاب زحمات زیادی کشیدند.

 برای دریافت نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال