پنج شنبه 21 آذر 1398
غفاری در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

آپارتاید رسانه‌ای غرب سد بلند سکوت در برابر افشاگری حقوق بشرآمریکایی است

جلال غفاری
    -     کد خبر: 8468
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/26|10:34
مدیر شبکه افق درباره حقوق بشر آمریکایی گفت: متاسفانه امپراتوری رسانه‌ای غرب مسیر بیان آزاد اطلاعات را به سمت یک آپارتاید پیش برده و این مسئله تبدیل به سد بلندی از سکوت در برابر افشاگری حقوق بشر آمریکایی شده است.

جلال غفاری، مدیر شبکه افق سیما، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره نقش رسانه‌ها و هنرمندان در افشاگری حقوق بشر آمریکایی گفت: امروز عرصه نبردی که در فضای جهانی بر کل رسانه‌ها غالب شده است رویایی دولت ملت‌ها در برابر روایت رسانه‌ای است، به عبارتی پیروز بازی رسانه‌ای طرفی است که بتواند موضوع بحث و سمت و سوی جریان خبری را او انتخاب کند. از همین رو امپراتوری رسانه‌ای غرب مسیر بیان آزاد اطلاعات را به سمت یک آپارتاید پیش برده و این مسئله تبدیل به سد بلندی از سکوت در برابر افشاگری حقوق بشر آمریکایی شده است. به همین دلیل در بسیاری از مواقع این غربی‌ها هستند که ادبیات رایج و موضوع روز را انتخاب می کنند و کشورهای دیگر به جای مطالبه‌گری پاسخ گو هستند.

وی ادامه داد: هنر یکی از راه‌های خروج ما از موضع انفعال است. اگر بتوانیم با زبان هنر حقایق را بازگو کنیم، افکار عمومی به سمت صحبت‌ها و مواضع ما جلب می شود و همین مسئله کمک می کند تا ما بتوانیم این بار به جای پاسخ‌گویی مطالبه‌گر شویم. در این میان رهبر انقلاب با فهم عمیق رسانه‌ای خود با هوشمندی، موضوعی را طرح می‌کند که ما از موضع انفعالی خارج شده و موضع طلبکارانه می‌گیریم و آن هفته حقوق بشر آمریکایی است. با اینکه مصادیق جنایات و نادیده گرفتن حقوق بشر توسط غرب به‌ویژه آمریکا بسیار واضح است اما همیشه رویه رسانه‌ای به نحوی پیش می رود که کشورهای جهان سوم باید پاسخ‌گو باشند اما افشاگری حقوق بشر آمریکایی خود روایتی جدید را بیان می کند که ما را به سمت پیشروی سوق می‌دهد.

مدیر شبکه افق تصریح کرد: آمریکایی‌ها تنها شعار حقوق بشر را سر می‌دهند در حالی خود بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر چه در کشور خود در برابر ملت آمریکا هستنند و چه در برابر سایر ملت‌ها. هنرمندان حال در عرصه‌های گوناگون به جهت افشاگری حقوق بشر آمریکایی باید دست بر روی نکاتی بگذارند که بیشترین بهره را از این مسئله ببرند. به نظر من حجم نقض حقوق بشر دولت آمریکا در برابر ملت این کشور بسیار بالاست و باید بیش از این ها توجه شود، حقوق شهروندی، مسئله زنان، مسئله زندانیان و برخورد با سیاه‌پوستان موضوعاتی است که باید بر آن‌ها تاکید بیشتر شود تا در کنار نقض حقوق بشر در برابر سایر ملت‌ها، نادیده گرفتن حقوق مردم آمریکا نیز در آثار هنری جلوه‌گر شود.

گفتنی‌ست؛نمایشگاه منتخب آثار اینفوگرافیک از سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی شنبه ۲۹ تیرماه ساعت ۱۱ در گالری ابوالفضل عالی به نشانی: خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ طی مراسمی بازگشایی می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال