دوشنبه 18 آذر 1398

دوره آموزش تاریخ شفاهی دفاع مقدس برگزار شد

حجت الاسلام سعید فخرزاده
    -     کد خبر: 8462
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/25|16:36
سرویس : استانها
نخستین کلاس دوره مبانی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام سعید فخرزاده مسئول دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین کلاس دوره مبانی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی با حضور حجت الاسلام سعید فخرزاده مسئول دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در سالن آسمان حوزه هنری قم برگزار شد.

این پژوهشگر حوزه تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در ابتدای جلسه با اشاره به لزوم توجه به خاطرات شفاهی به عنوان یکی از منابع مهم تاریخ انقلاب و جنگ بیان کرد: اطلاعاتی که در قالب خاطرات جمع می‌شود، شبیه قطعاتی است که در پایان تصویر کاملی از واقعه می‌دهند و بررسی این آثار برعهده تاریخ‌نگار است.

این نویسنده دفاع مقدس گفت: تاریخ‌نگار با استفاده از اطلاعات و جزئیات به درستی وقایع و صحت موضوع نزدیک می‌شود یا آن خاطره را با خاطرات دیگر افراد حاضر در ماجرا مقایسه می‌کند و به نتیجه درست می‌رسد.

فخرزاده عنوان کرد: بار اصلی تاریخ‌نگاری به عهده مصاحبه‌گر است. او باید خاطره را طوری بنویسد که برای مخاطب قابل فهم باشد و اگر متنی مبهم و غیرفنی بنویسد مخاطب را سردرگم می‌کند.

وی در پایان افزود: استان قم از ظرفیت‌های تاریخی فراوانی در حوزه تاریخ انقلاب و جنگ برخوردار است که هنوز مغفول مانده و نیاز است تا گروهی از دل این جلسات به آن موضوعات بپردازند و آن را ثبت و ضبط کنند.

در دوره مبانی تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس در ۸ جلسه به موضوعات سوژه‌یابی، تکنیک‌های مصاحبه، شناخت گونه‌های نوشتاری، تدوین و تنظیم خاطرات، روایت اسارت و ... پرداخته می‌شود. این دوره با حضور پژوهشگران و نویسندگان حوزه تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری چون محمد قاسمی‌پور، محمد مهدی بهداروند، بهناز ضرابی‌زاده، خسروه عباسی، جواد موگویی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال