دوشنبه 12 خرداد 1399
کرمی پس از تماشای «زنان بیشه‌گل» بیان کرد:

رونق تئاتر ارتباط مستقیم با تجهیز و ازدیاد ابزار و امکانات فنی تئاتر دارد

شهرام کرمی
    -     کد خبر: 8457
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/25|11:51
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از تماشای «زنان بیشه‌گل» در تماشاخانه مهر گفت: رونق تئاتر ارتباط مستقیم با تجهیز و ازدیاد ابزار و امکانات فنی تئاتر دارد، تحقق این امر به مشارکت بسیاری از متولیان در دستگاه‌های اجرایی بستگی دارد و انتظار می‌رود که درصدی از اعتبارات استانی و بودجه شهرداری‌ها مصروف ایجاد ابنیه تئاتری جدید و تجهیز امکانات اجرای اثر نمایشی شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته دوشنبه ۲۴ تیرماه با حضور در تماشاخانه مهر حوزه هنری پای اجرای نمایش«زنان بیشه‌گل» نشست.

تئاتر استانی در بسیاری از عرصه‌های بروز، خود را شایسته نشان داده است و قابلیت خود را به اثبات رسانده و مدعی است که سرشار از خلاقیت و نوآوری است و این موضوع که نسل تئاتری جوان فعال در مراکز استانی به شرط فراهم آمدن مقدمات، ملزومات و ابزار قادر است تا در عرصه اجرایی و خلق آثار تئاتری بتواند با بسیاری از فعالان حرفه‌ای هنرهای نمایشی هماوردی کند، و این بر کسی پوشیده نیست.

اینکه تئاتر در شهرستان‌ها همواره از نظر سخت‌افزاری و فراهم آمدن ابزار و ملزومات اجرا در مضیقه است، واقعیتی تلخ است که موجب می‌شود کارگردانان و فعالان تئاتری آن‌گونه که شایسته و بایسته است نتوانند خلاقیت و هنر خود را به بروز و ثبوت برسانند؛ به هر حال خلاقیت، چه ذاتی و چه اکتسابی، نیازمند مجال و شرایط مناسبی برای عرض اندام است که شاید در نگاه اول و در مواجهه با تئاتر شهرستانی در قیاس با امکاناتی که در پایتخت شاهد آن هستیم، کمبود و نواقص فاحشی داشته باشد.

اجرای نمایش «زنان بیشه‌گل» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی که از استان مازندران میهمان حوزه هنری است و در تماشاخانه مهر به روی صحنه می‌رود گواه این مدعاست که اگر امکاناتی درخور در اختیار فعالان تئاتر شهرستانی قرار گیرد، می‌توان آینده‌ای درخشانی در تئاتر را متصور بود.

شب گذشته، دوشنبه 24 تیرماه، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میهمان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بود و به تماشای نمایش«زنان بیشه‌گل» نشست. وی با تمجید از حضور یک گروه شهرستانی برای اجرای عمومی به دعوت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: اینکه ما مشکلاتی به لحاظ سازه و ابنیه تئاتری در اغلب استان‌های کشور داریم، واقعیتی غیرقابل کتمان است که البته در برخی از شهرها و به‌ویژه مراکز استانی طی سال‌های اخیر عزمی مبنی بر تجهیز امکانات و ابزار فنی به منظور پویایی و فعالیت مستمر تئاتر استانی صورت گرفته اما کافی نیست.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در 400 شهر شاهد حضور گروه‌های نمایشی فعال هستیم که با توجه به این حجم کاری، قطعاً امکانات هم از نظر مکان نمایشی و هم از نظر امکانات فنی و ابزاری ضعیف است اما اینکه توقع داشته باشیم که مثلاً ارشاد از محل بودجه عمومی و تولید در حوزه تئاتر و هنرهای نمایشی باید نسبت به تجهیز امکانات و افزودن سرانه فضاهای نمایشی اقدام کند، انتظاری به‌دور از انصاف است.

مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد تصریح کرد: رونق تئاتر ارتباط مستقیم با تجهیز و ازدیاد ابزار و امکانات فنی تئاتر دارد، تحقق این امر به مشارکت بسیاری از متولیان در دستگاه‌های اجرایی بستگی دارد و انتظار می‌رود که درصدی از اعتبارات استانی و بودجه شهرداری‌ها  مصروف ایجاد ابنیه تئاتری جدید و تجهیز امکانات اجرای اثر نمایشی شود  و البته ورود بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار و مجری را نیز نباید در این راستا از قلم انداخت؛ به‌ویژه که در سال‌های اخیر در تهران شاهد بودیم که ورود بخش خصوصی به عرصه تئاتر موجب ازدیاد سالن‌های نمایشی و رونق تولید در این عرصه هنری شد.

شایان ذکر است، در اجرای شب گذشته نمایش «زنان بیشه‌گل» هنرمندان پیش‌کسوتی همچون گلاب آدینه و جمشید شاه‌محمدی نیز حضور داشتند.

یادآور می‌شود، اجرای نمایش «زنان بیشه‌گل» تا فردا چهارشنبه 26 تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری ادامه دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال