دوشنبه 18 آذر 1398
عصر شعر رضوی برگزار شد

شکارسری: شاعر آیینی باید ایثارگر باشد/ اسفندقه: شعر فارسی اساسا شعر آیینی است

عصر شعر رضوی برگزار شد
    -     کد خبر: 8454
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/25|13:44
با حضور جمعی از شاعران آیینی کشور و با همکاری کارگاه شعر آیینی باب نجاه و انجمن ادبی چراغ، عصر شعر رضوی به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام رضا(ع) در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، با حضور جمعی از شاعران آیینی از سراسر کشور و با همکاری کارگاه شعر باب نجاه و انجمن ادبی چراغ، عصر شعر رضوی به مناسبت دهه کرامت، میلاد حضرت معصومه (س) و حضرت رضا (ع) در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در این برنامه که  محمد کردی اجرای آن را بر عهده داشت، حمیدرضا شکارسری، مرتضی امیری اسفندقه، عباس صادقی زرینی، قاسم صرافان، محمد عظیمی، وحید قاسمی، مجید لشکری، حسن اسحاقی، حسین خیریان، ، احمد شهریار، رضا آرن، حمیدرضا قربانی، امید امیدزاده، حسین صیامی، رضا زربانویی، حسین هروی، عماد بهدادی، صادق قدیری، صابر حیدری و محسن کاویانی به شعرخوانی با موضوع حضرت رضا(ع) پرداختند.

در این نشست حمیدرضا شکارسری و مرتضی امیری اسفندقه نیز به موضوع شعر آیینی و وضعیت آن در حال حاضر پرداختند.

شکارسری درباره خصوصیات شعر آیینی گفت: یکی از موضوعاتی که همیشه مورد بحث بوده این است که اساسا شاعران در شعر به دنبال آشکار کردن و سخن گفتن صریح درباره موضوعی هستند یا می‌خواهند موضوعی را پنهان کرده و به شکل غیر آشکار مفهومی را به مخاطبین منتقل کنند. زمانی که به کارکرد شعر رجوع می‌کنیم درخواهیم یافت که شعر برای پنهان کردن است؛ زیرا اگر بخواهیم آشکارا مفهوم و پیامی را منتقل کنیم دیگر به آن شعر نمی گویند بلکه این کار وظیفه نثر است.

وی ادامه داد، در این میان شعر آیینی نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. شعر اگر کارش پنهان کردنِ معنا و مفهوم باشد، مخاطبین شعر آیینی مردم عادی هستند؛ کسانی که به هیئت می‌آیند و می‌خواهند برای مراسمات دینی یا عزاداری کنند یا شادمانی؛ از همین رو شاعر آیینی در یک برزخ گرفتار می‌شود؛ اینکه باید معنا را آشکارا بیان کند تا مخاطب بفهمد یا معنا را پنهان نگاه دارد که ممکن است مخاطب با آن ارتباط برقرار نکند. در این میان شاعر باید ایثار کند. اساسا شاعر آیینی ایثارگر باید باشد. دامنه تخیل در شعر آیینی گسترده است اما باید با ظرافت‌هایی وجود برخی حقایق را نیز در شعر به کار گرفت که مخاطب را در مسیر اصلی فهم معنا نگه دارد.

امیری اسفندقه نیز درباره شعر فارسی و اشعار آیینی گفت: شعر فارسی اساسا شعر آیینی است؛ زیرا شعر فارسی سراسر از عشق سخن می گوید و عشق آیین ماست. شعر فارسی شعر نجیب، عاشقانه و در مسیر روح و تعالی ذات انسان است. از همین رو باید به آن افتخار کرد و تلاش کرد که این شعر در مسیر و جریان اصلی خودش حرکت کند.

گفتنی است، عصر شعر رضوی هرساله به مناسبت دهه کرامت از میلاد حضرت معصومه (س) تا ولادت حضرت رضا (ع) با حضور شاعران آیینی سراسر کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال