پنج شنبه 14 آذر 1398

ملکوت هشتم با شاعران اصفهانی امام رضایی شد

شب شعر ملکوت هشتم
    -     کد خبر: 8440
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/23|17:49
سرویس : استانها
دومین شب شعر نمایندگی آستان قدس رضوی با عنوان «ملکوت هشتم» به مناسبت ولادت امام رضا (ع) در سینما سوره اصفهان با همکاری حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این برنامه شاعران جوان و پیش‌کسوتان در وصف و دل‌تنگی امام رضا(ع) به نغمه‌سرایی ‌پرداختند و در این دهه پر برکت و کرامت، دل‌های مخاطبین خود را به سمت و سوی حرم امام رضا(ع) روانه ‌کردند.

اولین شعرخوانی را نوجوانی با این بیت آغاز کرد: «ایستادم جلوتر از این نه تا همین‌جا برای من کافی است/ کوله‌بار گناه دست من است بعد از این جای کوله‌بار هم نیست/ من نمی‌دانم ای امام رئوف با همین بار نزدتان برسم/ یا اینکه آن را امانتی بدهم به امانات صحن حرم»

متین بناییان نیز از دیگر جوانان شاعر شعر آیینی بود که شعر خود را این‌گونه آغاز کرد: «ماه از دل گنبد تو برمی‌آید/ خورشید به شوق تو سحر می‌آید/ دیدار خدا روی زمین مشکل نیست/ از پنچره فولاد تو برمی‌آید.»

محسن صرامی از شاعران خطه خمینی‌شهر اصفهان نیز از شاعران توانمند استان به شعرخوانی با این مضمون پرداخت: «در شب میلاد تو در قلب من غم گیج شد/ ده شب از ذی‌القعده چون رد شد، محرم گیج شد/ دم‌به‌دم ما دم گرفتیم آمدم ای شاه را وقت برگشت از حرم خواندیم ما، دم گیج شد/ صحنه‌ای از صحن تو دادند بر آدم نشان تا بهشتت را تماشا کرد آدم، گیج شد»

حسن توکلی دیگر شاعر جوانی بود که با این مطلع غزل سرایی کرد: «مرا ببخش اگر دلخوری که دل همه کاره است/مرا ببخش که هر بخششی شروع دوباره است.»

از دیگر شاعرانی که در حوزه اهل بیت قلم می‌زنند و شعر می‌خوانند، سید علی شکراللهی اهل نجف‌آباد بود که شعر خود را اینگونه خواند: «دلم چون موم نرم و گام‌هایم مثل آهن شد/ خیابان طبرسی تا حرم همراه با من شد برایم از تو از رونق بازار خود می‌گفت».

«دنیاست حریم امپراطوری او/ فردوس قدمگاه نیشابوری او/ از غربت این امام صحبت نکنید/ تا کشور ماست صحن جمهوری او» این بیتی بود که علی سلیمیان از زرین‌شهر با این بیت شعر خود را آغاز کرد.

میلاد حبیبی از خمینی‌شهر نیز چنین نغمه‌سرایی کرد: «بوسه خواهم زد ضریحت را که قرآن من است/ تکیه‌گاه امن احوال  پریشان من است.»

شاعره مریم کرباسی نیز چنین سرود: «کبوتری که به شوق تو لانه می‌سازد/ از آسمان تو خود را جدا نمی‌سازد/ کبوتری که تو را برگزیده هم از دور/ به هر طریق دلش را روانه می‌سازد.»

محمد خادم که برند شعر رضوی را با خود به همراه دارد در ادامه چنین شعر سرایی کرد که : «چمدان با دل پر آماده است دهن باز کوچه منتظر است تا اینکه تا ته جاده است دم در کاسه و کتاب به دست مادری ایستاده با لبخند تا سر کوچه می رسد آیت الکرسی‌اش بلندبلند»

در پایان نیز عباس شاه زیدی فروش به عنوان پیش‌کسوت در این عرصه به شعرخوانی پرداخت: «عمری است دلم درگرو این وادی است/ اصلن عشق همیشگی است مادرزادی است/ تو گریه نکرده می‌دهی حاجت را / کی گفته دل پنجره‌ات فولادی است.»

استان اصفهان در شعر آیینی حرف برای گفتن دارد

همچنین محسن ناصحی، مسئول انجمن شعر رضوی آستان قدس اصفهان، بیان کرد: مرکز آفرینش هنری آستان قدس رضوی در سراسر کشور شب‌شعر را در دهه کرامت برگزار می‌کند که «ملکوت هشتم» یک عنوان شب‌شعر در سطح کشور است که اکنون این برنامه را با حوزه هنری استان اصفهان برگزار کردیم.

وی در ادامه گفت: برگزاری این شب‌ شعر محصول فعالیت انجمن شب‌شعر رضوی اصفهان است که نمایندگی آستان قدس رضوی در استان اصفهان نیز برای دومین سال، ملکوت هشتم را برگزار می‌کند. سال گذشته با حضور مدعوین استانی و کشوری این برنامه برگزار شد، اما در سال جاری مقرر شد که از ظرفیت شعری خود استان اصفهان استفاده شود؛ زیرا شاعران توانمندی در شهرستان‌ها هستند که از آن‌ها غفلت شده است.

ناصحی با بیان اینکه دهه کرامت تنوع برنامه زیادی دارد، عنوان کرد: شب‌ شعر یکی از این برنامه‌هایی است که مخاطب مردمی دارد و تلاش بر این بود که از مخاطبین مردمی دعوت به عمل آید و درصدد هستیم که شعر رضوی در بین مردم دهان‌به‌دهان بچرخد.

وی وضعیت شعر آیینی در سطح کشور به‌ویژه در دهه‌های اخیر را رضایت‌بخش ارزیابی کرد و گفت: استان اصفهان در شعر آیینی حرف برای گفتن دارد و همچنین یک سر و گردن از سایر استان‌ها بالاتر است.

حسین خالقی‌پور، مدیر خانه ادبیات حوزه هنری استان اصفهان،‌ نیز اشاره‌ای به فعالیت انجمن‌ها در حیطه شعر آیینی داشت و گفت: انجمن نارنج، انگور و ... تعداد قابل توجهی از انجمن‌ها در سطح استان به شعر آیینی می‌پردازند که حوزه هنری نیز همکاری مناسبی را با این انجمن‌ها داشته است و برای نمونه حدود دو سال است که در برنامه قلم‌های بیدار با انجمن نارنج همکاری می‌کند.

وی چاپ کتاب‌های شعر آیینی را از دیگر فعالیت‌ها برشمرد و گفت: کتاب‌هایی مانند نذر سقا، ایستگاه صلواتی در آستانه چاپ قرار دارند و در برنامه‌های شب شعر اصفهان سهمیه‌ای برای شاعران آیینی وجود دارد و اغلب در مناسبت‌ها برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال