دوشنبه 7 بهمن 1398
ضیاالدین دری در گفت و گو با پایگاه خبری حوزه هنری:

حوزه هنری در ساخت فیلم برای ماه رمضان اقدام كند/ پایه كارهای مناسبتی‌ را در تلویزیون غلط گذاشته‌ایم

ضیاء الدین دری
    -     کد خبر: 844
    -     تاريخ انتشار : 1396/3/20|14:12
ضیاءالدین دری گفت: كار واقعی برای ماه رمضان بسازیم؛ نه اینكه مثلا در دیالوگ‌ها بگوییم ماه رمضان نزدیك است و فقط سفره‌های افطار و سحر را نشان بدهیم.

 

كارگردان مجموعه‌های «كیف انگلیسی» و «كلاه پهلوی» در گفت‌و‌گویی با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در خصوص سریال‌های مناسبتی گفت: ما ظاهرا بعد از قرن‌ها متوجه‌ شده‌ایم كه ماه مبارك رمضان ماه جشن و شادی است. الان هم كه حدود دو دهه است این موضوع را متوجه شده‌ایم لزوما مقوله جشن در این ماه مبارك را به نمایش اطلاق می‌كنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی ما جشن ماه مبارك رمضان را فقط در نشان دادن نمایش می‌بینیم، اگر خدای ناكرده در یكی از آثار نمایشی‌مان بدآموزی شود خانواده‌های روزه‌دارمان را با یك چیز غلط به گناه می‌كشانیم. به عنوان نمونه برنامه‌ای مثل «دورهمی» چرا باید در ماه رمضان قطع شود؟ در حالی‌ كه اتفاقا به جای برخی سریال‌ها باید این گونه برنامه‌های شاد مردم را در این ایام (به غیر از دو سه شبی كه عزادار حضرت علی (ع) هستیم)، همراهی كنند.

وی ضمن انتقاد از موازی كاری در شبكه‌های تلوزیونی گفت: متاسفانه ما از همان ابتدا پایه كارهای مناسبتی‌مان را در تلویزیون غلط گذاشته‌ایم. به همین خاطر است كه جواب هم نگرفته‌ایم. چه لزومی دارد چندین شبكه باهم كار مناسبتی آن هم فقط كار نمایشی نشان بدهند.
این كارگردان همچنین در زمینه شتابزدگی كارهای مناسبتی بیان كرد: در تمام مجموعه‌های مناسبتی عجله و شتاب هست. از طرفی برخی افراد در رساندن كار مناسبتی بدقولی می‌كنند و همین به ضرر تلویزیون است. 

دری تاكید كرد: هر برنامه‌سازی كه سوژه جذابی برای این ایام داشت ارائه بدهد. كار واقعی برای ماه رمضان بسازیم؛ نه اینكه مثلا در دیالوگ‌ها بگوییم ماه رمضان نزدیك است و فقط سفره‌های افطار و سحر را نشان بدهیم. 

این كارگردان در پایان درباره اینكه سینما چقدر می‌تواند در زمینه ارائه ارزش‌های ماه مبارك رمضان و دیگر مناسبت‌های دینی و مذهبی ما ایرانیان موثر باشد، خاطرنشان كرد: حوزه هنری باید در این زمینه تصمیم‌گیرنده و پیش قدم باشد؛ به دلیل اینكه هم سالن دارد و هم می‌تواند در این زمینه تولیداتی داشته باشد. بخش‌های خصوصی سینما در ماه رمضان فروش ندارند كه ما از آن ها انتظار داشته باشیم كار مناسبتی برای ماه رمضان بسازند. 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال