دوشنبه 18 آذر 1398
غفوری در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

هنرمند با افشای حقوق بشر آمریکایی قدم بلندی در مسیر آگاهی جامعه برمی‌دارد

سید سلیم غفوری
    -     کد خبر: 8431
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/24|10:05
رئیس شبکه مستند درباره تولید آثارهنری در رابطه با حقوق بشر آمریکایی گفت: هنرمندان با تولیدات آثار متعدد خود باید در مسیر آگاه‌سازی جامعه قدم بردارند و با پرداختن به موضوعاتی که عمدا فراموش می‌شود حقوق بشر آمریکایی را افشا کنند.

سید سلیم غفوری، رئیس شبکه مستند سیما، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره افشای حقوق بشر آمریکایی و نقش هنر در این عرصه گفت: کشور آمریکا نزدیک به 300 سال است که دست به هرنوع جنایتی زده است. از ابتدای شکل‌گیری کشوری به نام آمریکا جان هزاران انسان بی‌گناه گرفته شده و این کشور برای حفظ و تثبیت قدرت خود مرتکب جنایات بسیاری شده است.

وی ادامه داد: درباره آمریکا نکاتی به عمد فراموش شده که بازگو کردن آن به زبان هنر می‌تواند در آگاه‌سازی مردم جهان بسیار کمک کننده باشد تا آن‌ها بدانند که این کشور چه ظلم‌هایی در حق مردم جهان روا داشته است. به عنوان مثال در دوران مونروئه ایالات متحده با تصرف خاک مکزیک ایالات تگزاس و کالیفرنیای امروزی را از خاک این کشور اشغال کرده و به انضمام خاک خود درآورده است، انتقال سیاه‌پوستان آفریقایی و کشتار سرخ‌پوستان از فجایع اسفناک آمریکا است که متاسفانه خیلی کم به آن‌ها پرداخته شده است.

رئیس شبکه مستند تصریح کرد: رهبر انقلاب سال‌ها پیش به‌درستی به کتاب «ریشه‌ها» اشاره فرمودند. شما در این کتاب جنایات وحشتناک و گوشه‌ای از ظلم آمریکایی‌ها را به برده‌ها شاهد هستید. از همین رو اگر در باره موضوعات طرح شده پوستر، کارتون، کاریکاتور، فیلم سینمایی، انیمیشن و هر نوع تولید هنری اتفاق بیفتد قطعا افکار عمومی جهان نگاهی متفاوت به کشور آمریکا خواهد داشت و دیگر آنجا را مهد آزادی و رسانه و از این دست شعارها قلمداد نخواهند کرد.

غفوری با بیان اینکه ما باید درباره تولید آثار پیرامون جنایات آمریکا در حق ایران پیشتاز باشیم خاطرنشان کرد: اگر به انفجار هواپیمای مسافربری ایرباس ایران ایر با 290 مسافر و خدمه نگاهی بیندازیم بسیاری از مردم جهان از این اتفاق بسیار تلخ و تروریستی بی‌اطلاع هستند. حال اگر تولیدات هنری را به کار بگیریم و با ساخت آثاری که هم از نظر فرم و هم از نظر محتوا جایگاه ارزنده‌ای داشته باشد قطعا می‌توانیم هم از حق خود دفاع کنیم و هم افکار عمومی جهان را نسبت به چنین رخدادهایی آگاه سازیم.

گفتنی‌ست؛نمایشگاه منتخب آثار اینفوگرافیک از سومین جشنواره حقوق بشر آمریکایی شنبه ۲۹ تیرماه ساعت ۱۱ در گالری ابوالفضل عالی به نشانی: خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ طی مراسمی بازگشایی می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال