چهارشنبه 22 مرداد 1399

اسدزاده: وزارت ارشاد، بهمن سبز حوزه هنری را در بازسازی سینماها یاری کند

داریوش اسدزاده
    -     کد خبر: 8422
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/22|15:01
داریوش اسدزاده، بازیگر پیش‌کسوت، معتقد است: موسسه بهمن سبز حوزه هنری سینماهای شهرستان‌ها را به بهترین شکل بازسازی می‌کند و مدیران ارشاد نیز باید حامی این حرکت باشند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هرچند طبق تازه ترین آمار ارائه شده از سوی سازمان سینمایی در ایران نزدیک به ۶۰۰ سالن سینما وجود دارد ولی مشکل آنجاست که بسیاری از این سالن‌های سینما مستعمل و از رده خارج هستند. مشکلی که باعث شده موسسه بهمن سبز حوزه هنری هم و غم خود را بر بازسازی یا بهینه‌سازی این سالن های مستعمل بگذارد. داریوش اسدزاده از جمله بازیگران سینمای ایران است که به‌خاطر درک بخش مهمی از تاریخ سینما و تئاتر ایران حرفهایی شنیدنی درباره لزوم سالن سازی در ایران دارد. گفت‌وگو با داریوش اسدزاده در لزوم سالن‌سازی را در ذیل بخوانید:

*چرا در سالنسازی چنان که باید به شهرستان‌ها توجه نشده و همه به دنبال ساخت پردیس در شهرهای بزرگند؟

دلیل اصلیش تمرکز سرمایه در کلانشهرهاست و اینکه با سالن‌سازی در این شهرها زودتر می‌شود به پول رسید. سابق بر این در مورد تئاترها هم شاهد بودیم که مثلا در تهران یا اصفهان و برخی شهرهای بزرگ دیگر بیش از بقیه نقاط کشور سالن تئاتر می ساختند. چرا؟ چون مشتری در این جور جاها بیشتر بود. ولی حالا در کوره‌دهات‌ها هم می‌توان سالن‌هایی زد چندمنظوره به اندازه ساکنان آنجا و اگر این کار را نکنیم مخاطبان ایرانی را دربست در اختیار ماهواره و فضای مجازی قرار داده‌ایم.

*پس ساخت سالن در شهرستان‌های دورافتاده باید استراتژیک تلقی شود؟

ببینید ما فیلم‌هایی درباره برخی گروه‌های تروریستی ساخته‌ایم ولی فقط روبنا را دیده‌ایم و مثلا نمی‌گوییم فقر امکانات در مناطق دورافتاده است که عاملی می‌شود بر جذب جوانان توسط گروه‌های التقاطی. ساختن یک سینمای خوب و زیبا در شهرستانی دورافتاده می‌تواند شرایط فرهنگی و اقتصادی بسیار خوبی را در آن محل ایجاد کند و باعث شود جوانان جذب فرهنگ خودمان شوند به جای آن که جذب فرهنگ بیگانه شوند. با سالن‌سازی در نقاط دورافتاده سد راه مروجان افکار التقاطی باشیم!

*از این حیث مدیریت کلان باید چگونه تسهیلاتی ارائه کند؟

ملت ما شایسته آن هستند که از امکانات فرهنگی مساوی برخوردار باشند. سینما ابزار فرهنگی قوی است که برای هر شهر و شهرستانی، نه فقط یک سینما، بلکه چندین سالن چندمنظوره تئاتر و سینما لازم و واجب است؛ آن هم سینماهایی که از امکانات خوب و صندلی و صدا و همچنین از معماری خوب بهره گیرد. معلوم است که دولتی‌ها باید به موسسات حامی سالن‌سازی در شهرستان‌ها کمک کنند. کمک هم فقط صرف بودجه نیست. باید بوروکراسی پیچیده را از پیش پای این موسسات بردارند و معافیت‌های مالیاتی کامل بهشان بدهند تا امیدوارتر شوند.

*در میان موسساتی که در زمینه سالنسازی کار می‌کنند بهمن سبز اولویتش را بر بازسازی سالن‌های فرسوده شهرستان‌ها گذاشته. به نظرتان در این بازسازی چه اِلمان‌هایی باید رعایت شود؟؟

باید بازسازی به گونه‌ای باشد که مخاطب فکر نکند سرش کلاه رفته یعنی باید همان استاندارد مرکزنشینان برای مخاطب شهرستانی هم لحاظ شود و طوری نباشد که باز مخاطب برای استفاده از یک سینمای باکیفیت به تهران و مراکز استان‌ها سفر کند. بهمن سبز سینماهای شهرستان‌ها را به بهترین شکل بازسازی کند و مدیران ارشاد نیز حامی این حرکت باشند.

*پس نتیجه اول سالن‌سازی را رفع تبعیض میان مخاطبان می‌دانید؟

طبیعتا اگر در هر شهرستان چندین سینما ساخته شود ساکنین آن شهر یا شهرستان، خود را جدا از دیگر شهرهای بزرگ نمی‌بینند؛ زیرا همان امکاناتی که در مرکز است در آنجا هم خواهد بود و مخاطب شهرستانی پی به اهمیت خود خواهد برد. نشر فرهنگ از طریق ساختن سینما حتی در دورافتاده‌ترین نقاط ایران عزیزمان بسیار واجب و وظیفه‌ای بزرگ و خداپسندانه است.

*… و البته که این سالنسازی به توسعه اقتصادی سینما منجر خواهد شد؟

همه دعواهای این سال‌های سینماگران بر سر این بوده که چرا فلان فیلم ۱۰۰ سالن دارد و فیلم من ۱۰ سالن!!! بدیهی‌ است که وقتی تعداد سالن‌ها افزایش یابد در مجموع به همه سینماگران فرصت بیشتری برای اکران فیلم‌های‌شان خواهد رسید و در نتیجه بیشتر بلیت فروخته می‌شود و سود بیشتری نصیب کلیت سینما می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: سوره سینما

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال