سه شنبه 8 بهمن 1398
سرهنگی در جشن انتشار مجموعه کتاب‌های زنان مقاوم خرمشهر:

نقش بانوان در دفاع از آب و خاک فراموش‌نشدنی است

سرهنگی
    -     کد خبر: 8395
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/19|13:36
مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات حوزه هنری، در جشن انتشار مجموعه کتاب‌های زنان مقاوم خرمشهر گفت: ما می‌‌توانیم از آب و خاک خود دفاع کنیم و در این میان نقش بانوان فراموش‌نشدنی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، جشن انتشار چهار کتاب «ساجی»، «صباح»، «چراغ‌های روشن شهر» و «زیباترین روز‌های زندگی»، با عنوان «زنان مقاوم خرمشهر» حوزه هنری برگزار شد.

این مراسم با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمع کثیری از نویسندگان، هنرمندان، مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات حوزه هنری در این مراسم گفت: باید انتشار این چهار کتاب را به راوی و نویسندگان آن تبریک بگویم.

وی افزود: یک باوری در ما به وجود آورده بودند که ایرانیان نمی‌توانند از آب و خاک‌شان دفاع کنند. این باور بود؛ چرا که در زمان قاجار وسعت جغرافیایی ما دو برابر حال حاضر بود.

وی گفت:‌ افسران عراقی حرف‌شان این بود در ۱۹ ماهی که در خرمشهر بودیم یک شب هم با خیال راحت نخوابیدیم؛ چه شب‌هایی صبح نمی‌شد و چه کسانی که به جنون مبتلا نشده بودند. حتی برخی فرار کرده بودند و عراقی‌ها تا روز آخر نمی‌توانستند برای فرار از ارتش چاره‌ای بیندیشند؛ زیرا همه‌شان به ثروت رسیده بودند و از غارت خرمشهر لذت می‌بردند. پس لزومی به جنگ نمی‌دیدند.

سرهنگی گفت: عراقی‌ها آن‌قدر پول از خرمشهر برداشته بودند که مجبور شدند در خرمشهر صرافی تأسیس کنند. غارت تا آنجا پیش رفت که یک سرهنگ عراقی می‌گفت وقتی خرمشهر را گرفتیم در حاج‌عمران برای افسران ما فرش هدیه آوردند. این فرش‌ها همان فرش‌های خرمشهر بود که کیلومترها آن‌طرف‌تر از حاج عمران سر درآورده و به افسرها هدیه داده می‌شد. هرچند بعضی از مردم بصره اموال مردم خرمشهر را نمی‌خریدند و می‌گفتند غارت است اما عده‌ای به راحتی غارت می‌کردند.

وی در پایان گفت: اینکه گفته بودند ایرانیان نمی‌توانند از آب‌وخاک‌شان دفاع کنند سوم خرداد سال ۶۱ ایرانیان جواب‌شان را دادند. شور و هیجانی در ملت به وجود آمده بود که بخشی از آن هیجان برای باطل کردن آن باور بود؛ چرا که ما می‌‌توانیم از آب و خاک خود دفاع کنیم و در این میان نقش بانوان فراموش‌نشدنی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال