پنج شنبه 21 آذر 1398

پرویز مندمی: نوازندگی به مشکل تقلید از قطعات ترکی و عربی دچار است

پرویز مندمی
    -     کد خبر: 8351
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/16|13:23
سرویس : موسیقی
پرویز مندمی، برگزیده چند دوره پیشین جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت»، با اشاره بر کیفیت و تاثیر این رویداد بر وضعیت موسیقی ایرانی بیان کرد: «متاسفانه فضایی که خوانندگی درگیر آن است و تقلید در آن صورت می‌گیرد، نوازندگی را نیز به خود دچار کرده است.»

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نهمین جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت» به همت حوزه هنری استان کردستان و با همراهی موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه در سنندج برگزار می‌شود. به همین بهانه با «پرویز مندمی» آهنگ‌ساز و نوازنده سازهای ایرانی که در چند دوره از جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت» شرکت کرده و برگزیده شده مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم. مندمی با اشاره به تاثیر این رویداد بر ارتقای شرایط کیفی موسیقی ایرانی می‌گوید: به نظرم این جشنواره موسیقی در هشت دوره گذشته خود هر سال بهتر از سال قبل برگزار شده است و سال گذشته اختتامیه این رویداد بسیار باکیفیت بود.

وی درباره گروه موسیقی خود و فعالیت آن افزود: گروه «کارین» به معنای کارا و توانمند چهار سال است که فعالیت می‌کند و آغاز به‌کار آن به بهانه حضور در جشنواره «دف، نوای رحمت» بوده است. البته من پیش از این با گروه آبیدر هم کار می‌کردم و کار تنظیم را برعهده داشتم و در ادامه با گروه «کارین» مقام اول دوره ششم، مقام سوم دوره هفتم، مقام دوم دوره هشتم جشنواره «دف، نوای رحمت» را کسب کردم.

مندمی همچنین خاطرنشان کرد: ۱۸ سال است که به طور حرفه‌ای موسیقی را دنبال می‌کنم و در گروه‌های زیادی حضور داشته‌ام. متاسفانه فضایی که خوانندگی درگیر آن است و تقلید در آن صورت می‌گیرد، نوازندگی را نیز به خود دچار کرده است.

این نوازنده و آهنگ‌ساز با اشاره به برخی مشکلات موسیقی ایرانی عنوان کرد: متاسفانه نوازندگان سازهای ملودیک به سوی کارهای ترکی و عربی حرکت کرده‌اند و قطعات ایرانی کمتری می‌سازند. نوازندگان ویولن بیشتر ترکی کار می‌کنند. سازهای ایرانی روان و سلیس و شنیدنی‌تر هستند. در واقع فضایی که خوانندگی درگیر آن است و تقلید در آن صورت می‌گیرد، نوازندگی را نیز به خود دچار کرده است.

وی با اشاره بر اهمیت یک شرط برای رقابت در جشنواره «دف، نوای رحمت» ادامه داد: سال گذشته کار خوبی که در این جشنواره انجام شد، مربوط به چیدمان و اعضای گروه‌های موسیقی شرکت‌کننده بود. بدین ترتیب گروه‌هایی که مقام اول در دوره‌های گذشته جشنواره را کسب کرده بودند، اجازه شرکت با همان اعضا را در دوره هشتم نداشتند و باید چیدمان خود را تغییر می‌دادند. اینکه یک گروه تنوع بدهد در اعضای خود یا فرصت را برای حضور دیگر هنرمندان ایجاد کند اتفاق بسیار خوبی بود؛ زیرا امکان حضور در فضای رقابتی حرفه‌ای را به دیگران می‌داد.

مندمی در پایان به مسئولان جشنواره پیشنهاد داد قطعه «بزن بر دف نوای رحمت» که توسط گروه کارین اجرا و منتخب شده بود، در دوره نهم در همراهی با گروه ۳۰ نفره دف‌نوازان و ارکستر فیلارمونیک سنندج اجرا شود.

پرویز مندمی، مدرس دف و سازهای کوبه‌ای فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است. زیر نظر استاد محمدرضا دی‌پیر دوره نت‌خوانی و وزن‌خوانی را به پایان رساند. از رتبه‌هایی که در جشنواره‌های مختلف به دست آورده می‌توان به مقام اول تک‌نوازی دف در جشنواره موسیقی دانش‌آموزان سراسر کشور، مقام‌های اول تا سوم در دوره‌های اول تا سوم جشنواره موسیقی کوردی در سنندج، مقام گروه‌نوازی دف همراه با گروه معراج به سرپرستی و تنظیم او در سال‌های ۸۰، ۸۱ و ۸۳ در جشنواره منطقه‌ایی «ذکر و ذاکرین» در سنندج، مقام اول تا سوم گروه‌نوازی دف در ششمین، هفتمین و هشتمین جشنواره بین‌المللی «دف نوای رحمت» با گروه «کارین» از سنندج، به سرپرستی و تنظیم او اشاره کرد.

پرویز مندمی همچنین با گروه‌های «دوتارنوازان خراسان»، «چهل دف تهران»، «فیلارمونیک سنندج»، «بارشت»، «په ژال» و گروه‌های آئینی محلی «یاسین»، «نوای رحمت»، «اخوان» و «با قدسیان» همکاری داشته است. وی در کنار اجرا و فعالیت‌های صحنه‌ای و ضبطی به تدریس موسیقی نیز اشتغال دارد.

نهمین جشنواره بین‌المللی «دف، نوای رحمت» به همت حوزه هنری استان کردستان و با همراهی موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه در سنندج برگزار می‌شود.

آخرین مهلت شرکت در این جشنواره ۳۱ تیرماه اعلام شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال