شنبه 10 خرداد 1399
اختتامیه نخستین جایزه ملی داستان‌های حماسی/ ۳

مومنی‌شریف: «شاهنامه» شناسنامه فرهنگ، آداب، تاریخ و هویت ایرانی است/ لزوم توجه به ادبیات حماسی در ایجاد تمدن نوین اسلامی

محسن مومنی شریف
    -     کد خبر: 8335
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/15|13:59
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری در آیین اختتامیه نخستین جایزه ملی داستان‌های حماسی گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به حماسه نیاز داریم. اگر قرار است ادبیات ما در ایجاد تمدن نوین اسلامی نقش داشته باشد، باید ادبیات حماسی داشته باشیم؛ حماسه‌ای که آمیخته از حکمت، جوانمردی و عرفان است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با تاکید به نیاز ادبیات فارسی امروز به حماسه گفت: تشکر می‌کنم از تمامی نویسندگانی که به ادبیات حماسی پرداختند و از حوزه هنری خراسان رضوی که این ضرورت را احساس کرده و از دو سال پیش برنامه‌ریزی‌ها را شروع کرد و امروز شاهد به ثمر نشستن نخستین نشانه‌های این اقدام بزرگ هستیم.

وی با بیان اینکه حماسه در ایران با شاهنامه فردوسی معنا پیدا می‌کند، گفت: «شاهنامه» شناسنامه فرهنگ، آداب، تاریخ و هویت ایرانی است و نقش فردوسی را نمی‌توانیم در زبان فارسی نادیده بگیریم و گمان می‌کنم شاید اگر فردوسی نبود ما امروز مولوی،حافظ و سعدی را نداشتیم.

رئیس حوزه هنری بیان کرد: حماسه در سرزمینی خلق می‌شود که دارای فرهنگ و تمدن دیرینه و اصیل باشد و خراسان بزرگ سرزمین حماسه‌ها است، به‌طوری‌که پس از فردوسی هر اثر حماسی که تولید شده تحت تأثیر شاهنامه بوده است.

مومنی ادامه داد: حماسه پس از فردوسی به دو شاخه تقسیم می‌‌شود؛ حماسه‌هایی که ملی هستند نظیر گرشاسپ‌نامه و حماسه‌نامه‌هایی که درون مایه مذهبی دارند که ما تا مدتی پیش تصور می‌کردیم خاوران نامه قدیمی‌ترین حماسه‌نامه مذهبی است، اما کتابی زیر نظر استاد شفیعی کدکنی و شاگردان ایشان منتشر و رونمایی شد به نام «علی‌نامه» که برمی‌گردد به ۴۰ سال پس از سرودن شاهنامه و بنابراین قدیمی‌ترین حماسه نامه مذهبی است که به ستایش حضرت امیرالمومنین(ع) و دلاوری‌های ایشان می‌پردازد.

وی با بیان اینکه در در ادبیات دفاع مقدس این دو شاخه ملی و مذهبی به هم پیوستند، عنوان کرد: حماسه ملی و مذهبی یکی شدند و این ویژگی حماسه انقلاب اسلامی است که هر دوی این خصلت را در بر می‌گیرد. در حماسه‌های ایرانی بعد از فردوسی، مولفه‌هایی نظیر شجاعت و دلیری مورد توجه است، اما در ادبیات دفاع مقدس عنصر «عرفان» نیز به آن اضافه شده است؛ چرا که رزمندگان ما آکنده از عشق به خدای متعال بوده‌اند و خاطرات آنان مملو از روحیه عرفانی است. 

رئیس حوزه هنری در پایان گفت:  امروز بیش از هر زمان دیگری به حماسه نیاز داریم، اگر قرار است ادبیات ما در ایجاد تمدن نوین اسلامی نقش داشته باشد باید ادبیات حماسی داشته باشیم؛ حماسه‌ای که آمیخته از حکمت، جوانمردی و عرفان است.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال