پنج شنبه 14 آذر 1398

حکایت پرواز ۶۵۵ تا سرنگونی گلوبال هاوک/ تغییر نام فرودگاه بندرعباس به شهدای پرواز ۶۵۵

 شهدای پرواز ۶۵۵
    -     کد خبر: 8310
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/12|17:49
۱۲ تیر ۱۳۶۷ هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر توسط ناو آمریکایی وینسنس بر فراز خلیج فارس هدف قرار گرفت و ۳۰ خردادماه سال ۱۳۹۸ پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آمریکایی از سوی آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه سرنگون شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ساعات اولیه بامداد روز جمعه 30 خردادماه سال 1398 یک فروند پهپاد جاسوسی  آمریکایی پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان مورد هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت و سرنگون شد.

حوزه هنری  انقلاب اسلامی در واکنش به اقتدار نظامی کشور از سوی سپاه پاسداران و سرنگونی این هواپیمای جاسوسی نمایشگاه گروهی پوستر، کارتون و کاریکاتور «سیلی‌های سخت» با موضوع سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا  را برپا کرده است. این نمایشگاه 10 الی 23 تیرماه شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 9 الی 18 در خانه عکاسان حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ میزبان علاقه‌مندان خود خواهد بود.

تاریخ سرنگونی این هواپیمای جاسوسی فوق‌پیشرفته ارتش تروریستی آمریکا که بیش از ۲۰۰ میلیون دلار قیمت دارد به سالروز هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر توسط ناو آمریکایی وینسنس  بر فراز خلیج فارس بسیار نزدیک است. هواپیمایی که ۱۲ تیر ۱۳۶۷ با ۲۹۰ مسافر و خدمه توسط ناو آمریکایی وینسنس بر فراز خلیج فارس مورد هدف قرار گرفت تا تمامی سرنشینان آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، به شهادت برسند و برگی دیگر از جنایات آمریکا ورق بخورد.

امروز ۱۲ تیر و در سالگرد جنایت توسط ناو آمریکایی وینسنس بر فراز خلیج فارس، طی مراسمی با حضور پرویز پرستویی پیشنهاد دهنده و پیگیر این حرکت، حبیب احمدزاده نویسنده و کارگردان و مسئولین فرودگاه بندرعباس نام فرودگاه بین‌المللی بندرعباس به شهدای پرواز ۶۵۵ بندرعباس تغییر نام یافت.

این درخواست پرویز پرستویی از سال ۱۳۸۷ و در مراسم سالگرد این فاجعه در جمع هنرمندانی اعلام شد که برای بزرگداشت این شهدا در آب‌های جزیره قشم حضور یافته بودند و امروز بعد از ۱۱ سال این پیشنهاد عملیاتی شد.

زمان پرده‌برداری از تابلوی موقت این مهم دقیقا در ساعت ۱۰ و بیست و دو دقیقه و هم‌زمان با اصابت موشک به هواپیما تنظیم شده بود تا کمک به ثبت تاریخی این واقعه در اذهان مخاطبان باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال