جمعه 9 اسفند 1398

هنرمندان منتخب چلّگی، آثار جشنواره جوان ایرانی را داوری می‌کنند

فراخوان دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور
    -     کد خبر: 8245
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/5|13:04
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری خراسان شمالی از همراهی دو داور جوان منتخب از فراخوان چلّگی، برای ارزیابی آثار دهمین جشنواره سراسری «جوان ایرانی» در همراهی با داوران اصلی این رویداد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وحید نمازی رئیس حوزه هنری استان خراسان شمالی، با اشاره به مهم‌ترین رویدادهای دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی»، بیان کرد: امسال در کنار ۵ داور اصلی این جشنواره، دو داور جوان که پیش از این در ۸ دوره از فراخوان چلّگی بیشترین امتیاز را کسب کرده اند، آثار رسیده به دبیرخانه را ارزیابی می‌کنند تا با فضای حرفه‌ای آشناتر شوند.

وی افزود: فراخوان چلّگی در بخش‌های کارتون و کاریکاتور هر ۴۰ روز یک‌بار برگزار می‌شود. به این ترتیب هنرمندان جوان در بخش کاریکاتور چهره، یکی از هنرمندان پیشکسوت استان خراسان شمالی و در بخش کارتون، یک موضوع اجتماعی را به عنوان سوژه آثار خود مدنظر قرار می‌دهند.

نمازی بیان کرد: این فراخوان عمدتا فرصتی برای دیده شدن کسانی است که یا در جشنواره‌های حرفه‌ای شرکت نکرده، یا عنوانی کسب نکرده‌اند و از این طریق شناسایی می‌شوند. بخشی از جوایز فراخوان چلّگی نقدی است و بخشی دیگر جنبه انگیزشی و هنری دارد. مثلا آثار برگزیده توسط اساتید مطرح نقد و چاپ می‌شوند یا به هنرمندان منتخب در هر دوره امتیاز داده می‌شود و در ادامه طبق این امتیازات از آن‌ها دعوت به همکاری می‌شود. برای مثال در دوره دهم جشنواره «جوان ایرانی» قرار است یک هنرمند کارتونیست و یک کاریکاتوریست که بیشترین امتیاز را از ۸ دوره گذشته چلّگی به دست آورده‌اند، داوران جشنواره را همراهی کنند.

در هشتمین فراخوان چلّگی نیز چهره غلامرضا داورپناه به عنوان موضوع انتخاب شده است که تا یک ماه آینده دریافت آثار ادامه دارد.

وی با اشاره به انتخاب چهره بهمن عبدی هنرمند پیشکسوت به عنوان موضوع بخش کاریکاتور بیان کرد: این بخش از جشنواره صرفا منحصر به خلق و تولید کاریکاتور نیست، بلکه هم‌زمان به تولید محصولات و اقلام تبلیغاتی از جمله قطعات موسیقی، موشن‌گرافی و... نیز می‌پردازیم. همچنین مخاطبان و علاقه‌مندان جشنواره نیز می‌توانند در مسابقه «درک اثر» شرکت کنند و شرحی بر کارتون یا کارتون‌هایی که از سوی دبیرخانه به آن‌ها ارائه می‌شود بنویسند. بهترین درک نوشته‌ها نیز جوایزی را دریافت می‌کنند.

رئیس حوزه هنری استان خراسان شمالی از برگزاری جلسات داوری در روزهای ۲۵ و ۲۶ مردادماه و برگزاری جشنواره در شهر بجنورد این استان خبر داد. 

دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور «جوان ایرانی» با محوریت موضوع نقش و جایگاه جوان ایرانی در پویایی اقتصادی و پیشرفت کشور به همت حوزه هنری خراسان شمالی با همکاری سپهر سوره هنر برگزار می‌شود.

ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر از طریق سایت www.artfest.ir امکان‌پذیر است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال