چهارشنبه 15 مرداد 1399
نشست تخصصی مسئولان واحدهای نمایشی مراکز استانی حوزه هنری/۴

آقاخانی: مسئولان حوزه هنری دغدغه جدی برای اجرای نمایش‌نامه‌های طراز اول دارند

ایوب اقاخانی
    -     کد خبر: 8180
    -     تاريخ انتشار : 1398/4/1|12:18
ایوب آقاخانی درباره چاپ و اجرای نمایش‌نامه‌های طراز اول در کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی چهارفصل گفت: چهارفصل، راهی برای کشف استعدادها و رشد ایده‌ها از سراسر کشور است، من قول می‌دهم که نمایش‌نامه‌های برگزیده به چاپ برسد؛ البته مسئولان حوزه هنری دغدغه جدی برای اجرای نمایش‌نامه‌های طراز اول دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ایوب آقاخانی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر در جلسه سراسری دفاتر استانی تئاتر حوزه هنری گفت: برگزاری چنین جلساتی بسیار مفید است زیرا صحبت‌ها، دغدغه‌ها و مشکلاتی که بازگو می‌شود درد مشترک میان هر دو طرف است، اما متاسفانه با برگزاری چنین جلساتی دردی دوا نمی‌شود، زیرا سیستم دارای اشکالاتی است که از پاسخ‌گویی به چنین لکنت‌هایی عاجز است، اما با شناختی که از کوروش زارعی و مسئولین حوزه هنری دارم می‌دانم که پیگیر این مشکلات خواهند بود و غیرت‌مندانه برای برطرف کردن این مشکلات اقدام می‌کنند. هم‌گرایی اصولی لازم است تا بتوانیم مشکلات ریشه ای را حل کنیم، در غیر این صورت متصدیان امر با پاسخ‌های نه چندان مناسب به رویه همیشگی خود ادامه می‌دهند. به عنوان یک عضو خانواده تئاتر امیدوارم که مشکلات عرصه نمایش در کشور ما حل شود، زیرا مشکلات کلانی در فضای تئاتر استان‌ها داریم. من خودم برخاسته از شهرستان هستم و می‌دانم که فضای موجود در استان‌ها می‌تواند یا استعدادی را کور کند و یا اینکه دیگران را تهییج کند به شدن، بودن و ماندن.

وی ادامه داد: امروز فرصت بسیار مناسبی است که بتوانیم مشکلات و موانع پیشرفت کار تئاتر را با هم درمیان بگذاریم، متاسفانه زمانی که حرف‌ها از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود، جان مطلب بیان نمی‌شود؛ از همین رو می‌خواهم از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را بکنم ‌و به تببین موضوع تئاتر چهار فصل بپردازم. تئاتر چهارفصل فرصتی قابل توجه و پروژه‌ای برای تئاتر استانی است، از شما خواهش می‌کنم هر فراخوانی که از طرف ما صادر می‌شود شما جریان‌ساز باشید و هنرمندان را تهییج کنید، تبلیغ کنید، رسول ما باشید تا دیگران در این برنامه شرکت کنند. من از ده سالگی می‌نویسم، و همیشه آرزو داشتم یک بزرگ‌تر به من بگوید که چگونه بهتر بنویسم، این آرزوی من عصاره پروژه تئاتر چهار فصل شده است. ما می‌خواهیم در پروژه تئاتر چهارفصل، ایده‌های خام سراسر کشور را جمع کنیم و آن را تا مرحله چاپ و اجرا پیش ببریم، به عنوان مثال اگر اعلام کردیم که ایده‌های خود را برای نمایش طنز ارسال کنید، انتظار داریم که همه کسانی که قلم به‌دست هستند و دلشان می‌خواهد کار بزرگی کنند، ایده‌های خام دو خطی خود را برای ما ارسال کنند، برگزیده‌ها دعوت می‌شوند و ما رخ در رخ با صاحب ایده صحبت می‌کنیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر تاکید کرد: ما در کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی که در حوزه هنری برگزار شد تجربه منحصر به‌فردی را داشتیم. ۱۱ نفر از کسانی که در این کارگاه حضور داشتند در پایان ۱۱ نمایش‌نامه ارائه دادند، تا پیش از آن هیچ‌گاه به تعداد حاضرین در کارگاه نمایش‌نامه ارائه نمی‌شد، اما برای اولین بار در حوزه هنری این اتفاق خوب رقم خورد، من تلاش کردم تا وعده چاپ و اجرا را عملیاتی کنم، ولی بحث اجرای نمایش‌نامه‌های خروجی امکان‌پذیر نیست و امروز من وعده چاپ نمایش‌نامه‌ها را می‌دهم، هدف من از چاپ این نمایش‌نامه‌ها این است که این آثار به دست همه ایرانیان برسد.

ایوب آقاخانی عنوان کرد: هرچند بحث اجرا و تعهد آن کاری سنگین است، اما مسئولین حوزه هنری رغبت بسیاری دارند تا آثار برگزیده هم به مرحله چاپ برسند و هم در قالب نمایش روی صحنه اجرا شوند، اما این مسئله را من وعده نمی‌دهم، مسئولین حوزه هنری مشتاق هستند که این اتفاق خوب رخ بدهد و امیدوارم که وعده اجرای نمایش‌نامه‌های برگزیده اتفاق بیفتد. امروز ۶۵ ایده از ۲۰ استان دریافت شده است، از بین این تعداد ۸ نمایش‌نامه منتخب شده که این ۸ نمایش‌نامه از ۷ استان انتخاب شده است.

وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب معظم انقلاب مبنی بر پاسداری از زبان فارسی و اهمیت درست‌نویسی زبان معیار، گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم آثاری که به مرحله چاپ می‌رسد، از نظر زبان معیار دچار ایرادات بسیار جدی است. در آثاری که برای ما ارسال می‌شد شاهد اشکالات و ایرادات زبانی بودیم، برای همین، آثار متعددی مردود یا مشروط می‌شد. این ایرادات محدود به کتاب‌ها نیست، بلکه اگر به درب ورودی فرهنگستان زبان فارسی هم مراجعه کنید، می‌بینید که آنجا نوشته است «مقابل درب ورودی پارک نکنید»، متاسفانه این مشکلات به اندازه‌ای در زبان معیار راه یافته است که اصلا قابل تشخیص برای من و شما نیست. به عنوان مثال، بسیاری از جمله «می‌خوام سوالی بپرسم» استفاده می‌کنیم، در حالی‌که سوال و پرسیدن دو واژه با یک معنا است، از همین‌رو باید نهادهای فرهنگی در یک حرکت همه جانبه زبان فارسی را از چنین اشتباهاتی پالایش کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال