یکشنبه 18 خرداد 1399

آثار حمید سبزواری، شناسنامه زمان‌مند شعر انقلاب

حمید سبزواری
    -     کد خبر: 8098
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/22|12:20
کتاب «این بانگ آزادی» مجموعه آثار مرحوم حمید سبزواری در قامت کامل‌ترین‌ مجموعه آثار او، اهمیتی درخور توجه و ارزشی بسیار دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ۲۲ خردادماه ۹۵ بود که خبر درگذشت حمید سبزواری رسانه‌ای شد و سراینده این بانگ آزادی چشم از جهان فرو بست.

پرستو علی‌عسگرنجاد از پژوهشگران و نویسندگان کشورمان با نگاهی به کتاب «این بانگ آزادی»، مجموعه آثار مرحوم حمید سبزواری یادداشتی نوشته که در زیر می‌آید:

بانگ آزادی از زبان پدر شعر انقلاب

چه اهل فن و موسیقی‌دان عرصه ادبیات، چه شاعران جوان و میان سال و چه حتی ویکی‌پدیای همه‌فن‌حریف، آثارش را «شناسنامه زمان‌مند شعر انقلاب» می‌دانند. به جرئت می‌توان گفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، واقعه تاریخی یا سیاسی مهمی نبوده که در شعر او بازتاب نیافته باشد. اشعارش را که کنار هم بگذاریم، سیری آهنگین و موزون است از آنچه در طول چهاردهه بر این‌مرز و بوم گذشته است. هم از این‌روست که «این بانگ آزادی» در قامت کامل‌ترین‌ مجموعه آثار او، اهمیتی درخور توجه و ارزشی بسیار می‌یابد.

«حسین‌آقا ممتحنی» که «حمید سبزواری» تخلص می‌کرد، از آن‌شاعرها بود که مردم کوچه و بازار، حتی در دورافتاده‌ترین‌روستاها، آثارش را می‌شناختند و بلکه با آن‌ها، زندگی کرده بودند. نه از آن رو که آثار مکتوب او همچون «سرود درد» و «سرود سپیده» به دستشان رسیده باشد. نه! بل از آن رو که سروده‌های او، «سرود» بودند! شعرهای غنی و پرمغزی که با موسیقی و نغمه خوش خوانندگان انقلابی همراه می‌شدند و بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از کتاب‌ها، جاده‌ها را تا عمق دل‌ها می‌پیمودند. بهترین‌مثال از این‌سرودهای آشنا و ماندگار، «خمینی ای امام!» و «این بانگ آزادی است کز خاوران خیزد» هستند که تا ابد به‌عنوان سرود مبارزین انقلابی در خاطرۀ ایران نقش بسته‌اند.

سال گذشته بود که انتشارات شهرستان ادب با همکاری انتشارات سیمرغ هنر که وابسته به سازمان بسیج هنرمندان است، همت کردند و با همیاری اساتید اهل فضل و ادب، این‌سرودهای ماندگار و ارزشمند را در کنار همۀ آثار منتشرشده و نشدۀ این‌چهرۀ ماندگار ادبیات، گردآوری کردند. رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی و حسین اسرافیلی، کارشناسانی بودند که با ساعت‌ها تلاش و بررسی آثار استادسبزواری، کامل‌ترین‌ مجموعه اشعار او را در چهار جلد با عنوان «این بانگ آزادی» تدوین کردند تا با همکاری این‌ دو انتشارات، به بازار نشر عرضه شود.

نام این‌ مجموعه که دربردارنده بیش از هزار قطعه شعر از مرحوم سبزواری است، از یکی از معروف‌ترین‌ سرودهای وی اقتباس شده که ذکرش پیش از این رفت. از دیگرسو، این‌سه‌تن به همت بلندشان، آرشیو عظیم سازمان صداوسیما را کاویده‌اند و بیش از دویست‌عنوان‌سرودی را که در همه این‌ چهاردهه توسط مرحوم سبزواری سروده شده، گردآوری و تنظیم کرده‌اند. شعرهایی که پیش‌تر منتشر شده بودند نیز با دقت و تأمل این‌کارشناسان صاحب‌نظر، تحت ویرایش و بازنگری و تطبیق با نسخه‌های اصلی قرار گرفته‌اند. بهتر از همه این‌ها، شعرهای تازه‌ای است که برای اولین‌بار با هماهنگی و همیاری فرزند ارشد استاد، در این‌ مجموعه منتشر شده است. همه این‌ها سبب می‌شود این‌ کتاب، شایان توجه و خواندنی باشد.

حمید سبزواری هم نشان درجه‌یک هنری داشت و هم در دوره سوم چهره‌های ماندگار به‌عنوان چهره ماندگار ادبیات ایران انتخاب شد. مطالعه آثار او، جدا از ارزش ادبی و زیبایی‌های کلامی آن‌ها، شکلی از مطالعه تاریخ ایران در بهترین‌ و هنری‌ترین‌شکل ممکن است. بی‌سبب نبود که در نشست رمضانیه امسال شاعران با رهبر انقلاب، وقتی ذکر خیر شاعران از دنیا رفته بود، رهبر با نام کوچک از استادسبزواری یاد کردند تا همه بار دیگر، محبت ایشان را به مرحوم سبزواری به خاطر بیاورند.

اینک این‌مجموعه چهارجلدی با همه دقت، سلیقه و ظرافت طبعی که در تدوین آن به کار رفته، بهترین‌مرجع برای دسترسی به آثار پدر شعر انقلاب اسلامی ایران است.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال