یکشنبه 24 آذر 1398
اکبر ترابپور در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

هنرمند باید نسبت به حوادث و جریانات هوشیار و حساس باشد

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام»
    -     کد خبر: 8076
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/25|10:54
اکبر ترابپور، هنرمند کاریکاتوریست، درباره برگزاری نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» گفت: هنرمند باید آگاهانه جهان اطرافش را رصد کند و نسبت به رخدادها، حوادث، اتفاقات و جریانات هوشیار و حساس باشد.

اکبر ترابپور در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، درباره نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» گفت: هنرمند باید آگاهانه جهان اطرافش را رصد کند و نسبت به رخدادها، حوادث، اتفاقات و جریانات هوشیار و حساس باشد. زمانی که یک هنرمند بتواند نسبت به اتفاقات روز به‌درستی واکنش نشان دهد، قطعا هم اثر هنریش اثربخش‌تر خواهد بود و هم می‌توان آن را یک هنرمند زنده جریان‌ساز و موفق قلمداد کرد. از همین رو اگر امروز هنرمندان محترم در «آسوده باش، من ملکه‌ام» شرکت می‌کنند نشان می‌دهد نسبت به اتفاقاتی که در جهان رخ می‌دهد، ظلمی که برخاسته از ناعدالتی است و عده ای مستکبر در پی استعمار و استثمار هستند، سکوت نکرده اند و خود را مکلف به خلق اثر می‌دانند.

وی ادامه داد: کاریکاتور و کارتون دو نمونه از رشته های هنرهای تجسمی است که به خوبی در زمان های مهم و بزنگاه‌های تاریخی می توانند در کمترین زمان بیشترین مفهوم را به ذهن مخاطب منتقل کنند. ممکن است برای یک مسئله هزاران مقاله به رشته نگارش درآید اما زمانی که یک فریم کارتون یا یک کاریکاتور تولید می شود، جای هزاران مقاله را پر خواهد کرد و به بدنه اصلی جامعه مفاهیم عمیقی منتقل خواهد شد.

این هنرمند درباره نقش انگلستان در اتفاقات تلخ جهانی و نقش برگزاری چنین نمایشگاه هایی نیز گفت: ما در سال های مختلف شاهد برگزاری نمایشگاه‌های کاریکاتور با موضوعات حساس مانند هولوکاست بودیم موضوعاتی که در هیچ جای جهان اجازه پرداختن به آن‌ها وجود ندارد، از همین رو واکنش های بسیاری را در جهان بر می انگیزد، نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» نیز می‌تواند به یک ظرفیت بزرگ برای آگاه سازی جریان آزاداندیش در جهان بدل شود و قطعا آن‌ها نیز با انتشار اثار بتوانند در مسیر شفاف سازی جامعه جهانی قدم بردارند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال