سه شنبه 21 مرداد 1399

«پاسیاد پسر خاک»؛ زندگی‌نامه‌ای کامل از «سید آزادگان» حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد

«پاسیاد پسر خاک» زندگینامه کاملی از «سید آزادگان» حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد
    -     کد خبر: 8075
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/21|12:25
کتاب «پاسیاد پسر خاک» زندگی‌نامه کاملی از مرحوم حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد است که نخستین اثر جامع در این زمینه محسوب می‌شود؛ چون در بیشتر کتاب‌هایی که تاکنون با این موضوع منتشر شده تنها یک بُعد از زندگی آن بزرگوار مورد توجه بوده و اطلاعات مربوط به همان بُعد نیز در بیشتر موارد به صورت جسته و گریخته و به کلی فاقد هرگونه خط سیر منسجم ذکر شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام سید علی اکبر ابوترابی‌فرد ۶ شهریور ۱۳۱۸ در قزوین به دنیا آمد و ۱۲ خرداد ۱۳۷۹ چهره در نقاب خاک بست. وی نماینده تهران در مجلس چهارم و پنجم و از اعضای مؤسس جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بود که به سبب تحمل اسارت در جریان جنگ ایران و عراق به سیدالاسرا مشهور بود. در سال ۱۳۹۳ و پس از ۱۴ سال از درگذشت ایشان، به‌دلیل فعالیت‌های فرهنگی در زمان اسارت نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر سال به خانواده وی اهدا شد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد‌ در جنگ ایران و عراق در کنار مهدی چمران حضور داشت و در نهایت به اسارت درآمد. وی نقش عمده‌ای در اردوگاه‌های اسرای ایرانی در عراق داشت. همچنین او نماینده اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراق بود و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کرد.

چندی پیش زادروز این جهادگر فرهنگ و هنر کشور بود و روز گذشته آیین پاسیاد ایشان در تالار اندیشه حوزه هنری برپا شد.

پاسیاد مرحوم حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی و پدرش آیت‌الله سیدعباس ابوترابی و ۵۷۲ شهید آزاده کشور در حوزه هنری در حالی برگزار شد که حجت‌الاسلام و المسلمین محمود علوی، وزیر اطلاعات، مسئولان کشوری و جمع کثیری از آزادگان دوران دفاع مقدس در این آیین حضور داشتند. حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات در این مراسم فقدان حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد‌ را مصیبتی جبران‌ناپذیر برای انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: فقدان سیدعلی‌اکبر ابوترابی و پدر بزرگوارشان در روز دوازدهم خرداد ۱۳۷۹ برایمان بسیار دردآور و کوهی از غم را بر دوشمان نشاند. فقدان این دو عزیز مصداق جمله‌ای از پیامبر (ص) است که می‌فرمایند مرگ یک عالم مصیبتی جبران‌ناپذیر است. از همین رو این والد و ولد از مصادیق آیات قرآن کریم هستند.

وی افزود: عمر این دو عزیز سراسر برکت بود. من در سال ۱۳۴۹ هنگامی که ایشان به دلیل حمل اعلامیه‌های امام (ره) دستگیر شدند برایش گریستم. همچنین در سال ۱۳۵۹ نیز که توسط رژیم بعث عراق اسیر شدند اشک ریختم. در دوران نوجوانی شیفته اخلاق کریمانه آن بزرگوار شدم.

وزیر اطلاعات یادآور شد: اخلاق نیکوی او موجب شده بود که حتی عراقی‌ها نیز از سر احترام به او تعظیم کنند و حضورش در اردوگاه‌های اسرا یک نعمت بود. در هر اردوگاهی که می‌رفت اسرا دور او جمع می‌شدند و یک عَلَم را برپا می‌کرد. پس از حدود ۱۰ سال که از اسارت برگشت تصور می‌کردم که از نظر روحی شاید تکیده باشد و در اخلاقش تغییری ایجاد شده باشد اما او در یک کوره تفت دیده بسیار قوی‌تر و با انگیزه‌تر شده بود و در هر جا حضور می‌یافت اثرگذار بود.

حجت‌الاسلام علوی خاطرنشان کرد: زمانی که مقام معظم رهبری مسئولیت نماینده ولی فقیه در امور اسرا را به ایشان دادند، در حقیقت هدیه‌ای برای آزادگان بود. من توفیق این را هم داشتم که در دو مرحله از مجلس نیز همراه ایشان باشم و از سخت‌کوشی و زلال بودن ایشان بهره ببرم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بخشی از روحیات آیت‌الله سیدعباس ابوترابی‌فر بیان کرد: ایشان انسانی با متانت بود حتی اگر کسی با او اختلاف دیدگاه بسیار هم داشت نسبت به او بی‌اعتنایی نمی‌کرد و به دلیل شخصیت انسانی‌اش او را مورد احترام قرار می‌داد. این عزیزان نمونه‌ای از علمای اسلام بودند که در عرصه جهاد علمی و مبارزه با ظلم و ستم هیچ‌گاه آرام نگرفتند و همواره مشعلی بودند برای افکار عمومی مردم.

وزیر اطلاعات با اشاره به بخشی از زندگی علمایی همچون شیخ‌فضل‌الله نوری، شهید مدرس، امام خمینی و آشتیانی بیان کرد: آنها سینه خود را سپر می‌کردند و به استقبال خطر می‌رفتند. ویژگی علمای اسلام این بود که به خدا توکل داشتند و به مردم تکیه می‌کردند و هیچ‌گاه زیر پرچم بیگانه نرفتند و در انجام وظایف از خطرها نترسیدند و صدای خودشان را بلند کردند تا از عزت مردم دفاع کنند و هیچ‌گاه ذلت حاکمیت مستقیم استعمارگران سایه نیفکند و بر اساس منابع مردم حرکت کردند از این رو آنها همواره برای ما اسوه و سرمشق هستند.

حجت‌الاسلام علوی یادآور شد: امروز دشمن با مشاهده برادری و همسویی و هم‌صدایی ملت ما با یکدیگر دچار یأس شده است. آنها هرگاه زمزمه اختلاف شنیده‌اند طمع می‌کنند اما ما با مشت‌های گره‌کرده در مقابل دشمن می‌ایستیم.

وزیر اطلاعات با اشاره به تصمیمات ترامپ یادآور شد: او فکر کرده است که مردم ایران آنقدر ساده هستند که با الفاظ فریبنده او فریب بخورند. مردم در حوادث ۴۰ ساله انقلاب پخته شده‌اند و دشمن نمی‌تواند آنها را فریب بدهد و تحت تأثیر قرار دهد. ما اکنون شاهدیم که چگونه بادبادک تبلیغات آمریکایی‌ها ناکارآمد شده است و در ایران در مقابل آنها با صلابت قرار گرفته است. دشمن و ترامپ در برابر ایران اسلامی در مانده است که چه بکند و این به واسطه تبعیت ملت ایران از رهنمون‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است.

گفتنی است، تاکنون آثار بسیاری در مورد زندگی و فعالیت‌های جهادی دوران اسارت مرحوم حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد که به سید آزادگان نیز معروف است چاپ و منتشر شده است. از میان این آثار می‌توان به کتاب‌های «پاسیاد پسر خاک» به قلم محمد قبادی از انتشارات سوره مهر، «سیره ابوترابی» اثری دو جلدی به قلم غلامعلی رجایی، کتاب‌های «منشور پاکی و خدمتگزاری» و کتاب ۶۳ صفحه‌ای «عارف شیدا» به اهتمام عبدالمجید رحمانیان و کتاب «من زنده‌ام» به قلم معصومه آباد اشاره کرد.

به همین بهانه، پایگاه خبری حوزه هنری اقدام به معرفی کتاب «پاسیاد پسر خاک» به قلم محمد قبادی از انتشارات سوره مهر شامل زندگی‌نامه کاملی از مرحوم حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد کرده است. در ادامه با هم این کتاب را بهتر می‌شناسیم:

«پاسیاد پسر خاک» به قلم محمد قبادی در دو فصل کلّی تدوین شده که در فصل اول اطلاعات اولیه‌ای همچون پیشینه خانوادگی، تولد، تحصیل و فعالیت سیاسی و آشنایی مرحوم ابوترابی‌فرد با شهیدسیدعلی اندرزگو مورد بررسی قرار گرفته است.

خواننده با مطالعه این بخش آشنایی جامعی نسبت به فضای خانوادگی و مراحل شکل‌گیری شخصیت مرحوم ابوترابی به‌دست می‌آورد.

 
فصل دوم کتاب به شرح فعالیت‌های سیدعلی‌اکبر ابوترابی درکمیته استقبال از امام خمینی(ره) و دوران دفاع مقدس و احوال وی در دوران اسارت در زندان‌‌های ارتش متجاوز حزب بعث عراق اختصاص دارد و حاوی اطلاعات بسیار مهم و تازه‌ای است که شاید برای بسیاری از دوستان و نزدیکان مرحوم ابوترابی نیز تازگی داشته باشد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در اردوگاه‌های عنبر، موصل ۱، ۳، ۴، رمادیه و تکریت ۵، ۱۷، ۱۸ و نیز سلول‌های زندان‌های بغداد، اسیر بود و پس از ده سال اسارت سرانجام در سال ۱۳۶۹ به میهن بازگشت و در تاریخ هفتم مهر ۱۳۶۹ با حکم مقام معظم رهبری نماینده ولی فقیه در امور آزادگان شد.

محمد قبادی نویسنده کتاب و پژوهشگر تاریخ در مورد این اثر خود می‌گوید: «کتاب «پاسیاد پسر خاک» زندگی‌نامه کاملی از مرحوم حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد است که نخستین اثر جامع در این زمینه محسوب می‌شود؛ چون در بیشتر کتاب‌هایی که تاکنون با این موضوع منتشر شده تنها یک بُعد از زندگی آن بزرگوار مورد توجه بوده و اطلاعات مربوط به همان بُعد نیز در بیشتر موارد به صورت جسته و گریخته و به کلی فاقد هرگونه خط سیر منسجم ذکر شده است.
در حقیقت کتاب «پاسیاد پسر خاک» حاصل توجه دقیق من به مباحثی است که درباره مرحوم ابوترابی قابل اهمیت و تعیین کننده محسوب می‌شود و مباحث مطروحه در این اثر نیز از دل برخی مطالب و منابع موجود از قبیل خاطرات شخصی ایشان و انجام 80 ساعت مصاحبه با دوستان و آشنایان مرحوم ابوترابی در مشهد، قم، قزوین و تهران بیرون آمده است که آن‌ها را مطابق معیار‌های پژوهشی و علمی تنظیم و تدوین کردم.»

در بخشی از این کتاب آمده است: «چند روز از بستری شدن ابوترابی در بهداری گذشت و او کمی سلامتش را به دست آورد. به اتاق 16 منتقلش کردند. در آنجا کاملاً تحت نظر بود و به همین دلیل سعی می‌کرد به اتاق‌های دیگر نرود تا برای کسی دردسر درست نشود. اما اسرای بسیاری به اتاق او رفت و آمد می‌کردند. آن‌قدر که گاهی مجال نمی‌یافت استراحتی کند. وقتی که برخی به این مطلب اعتراض می‌کردند، می‌گفت: «من چطور به استراحت بپردازم [وقتی] که اسیری با بودن در کنار من خوشحال می‌شود و لحظاتی از غم‌های او کاسته می‌گردد.»

در بخش دیگری از صفحه 215 این کتاب آمده است: «عصر روز ۲۱ فروردین ۱۳۶۱ با خروج کامیون‌های اسرا فضای سنگینی بر اردوگاه حاکم شد. بغض اسرای اردوگاه انبار ترکید و شروع کردند به تکبیر گفتن. اما طولی نکشید که سروان محمودی (سرگرد) با سربازانی که به چوب و چماق و کابل مسلح بودند، وارد آسایشگاه‌ها شدند و همه را به باد فحش و ناسزا و کتک گرفتند.»

گفتنی است، کتاب «پاسیاد پسر خاک» به عنوان اثر تقدیری بخش جنبی در بیست‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شناخته شد. همچنین این اثر برگزیده اولین دوره جشنواره ادبی شهید آوینی در فروردین‌ماه سال 1391 بوده است.

برای خرید نسخه چاپی این کتاب اینجا کلیک کنید.

برای خرید نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال