پنج شنبه 26 تیر 1399
محمود نظری در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

وظیفه کارتونیست واکنش به اتفاقات روز است/ جشن تولد ملکه در سفارت غیر قابل تحمل است

محمود نظری
    -     کد خبر: 8069
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/21|12:48
محمود نظری، کارتونیست، درباره علت حضورش در نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» گفت: اتفاقات زیادی در جهان رخ می‌دهد اما بسیاری از دید مردم پنهان می‌ماند. ظلم و استعمار انگلیس مسئله مهمی است که باید به عنوان یک هنرمند به آن پرداخت. وظیفه یک کارتونیست، واکنش به اتفاقات روز است که باید در جهت آگاه‌سازی حرکت کند.

محمود نظری، کارتونیست، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره برگزاری نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام»، گفت: ما در یک بازه زمانی قرار داریم که دولت انگلیس در تلاش است رفتارهای ظالمانه خود را زیر لبخند تلخ خود پنهان کند. برگزاری تولد ملکه انگلستان، کشوری‌ که سال‌ها به ملت‌های مختلف از جمله ایران ظلم کرده تحمل‌ناپذیر است. من به عنوان یک کارتونیست وظیفه دارم نسبت به اتفاقات روز واکنش نشان دهم. باید سکوت را شکست و حقیقت را نمایان کرد.

وی ادامه داد: در فضای بین‌المللی اتفاقات زیادی رخ می‌دهد اما بسیاری از دید مردم پنهان می‌ماند. ظلم و استعمار انگلیس مسئله مهمی است که باید به عنوان یک هنرمند به آن پرداخت. وظیفه یک کارتونیست، واکنش به اتفاقات روز است که باید در جهت آگاه‌سازی حرکت کند. انگلستان سال‌ها در هندوستان استعمار کرده است، علیه ایران و ملت بزرگ کشورمان توطئه‌های بسیاری روا داشته که متاسفانه در تاریخ کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. حال این‌ها ما را به ده‌ها مسئله پوچ متهم می‌کنند. باید مخاطب بین‌المللی در جریان این دروغ‌ها قرار بگیرد. زبان کاریکاتور، زبانی خلاصه است. روزنامه‌ها ده‌ها مقاله می‌نویسند اما برد جهانی ندارد. باید ده‌ها صفحه مطلب نوشت تا بتوان بخشی از اتفاقات را روایت کرد؛ اما یک هنرمند کارتونیست می‌تواند، با یک فریم کارتون، هم کار ده‌ها مقاله را انجام دهد و هم با زبان صریح خود مخاطب جهانی را مطلع کند.

این هنرمند با بیان اینکه موضوعات سیاسی در فضای رسانه‌ای جهان برد بیشتری دارد، گفت: فضای رسانه‌ای جهان بر سر موضوعاتی سانسور می‌شود، سکوت این رسانه‌ها مخاطب را کنجکاو می‌کند. از همین رو اگر یک جریانی از کارتون و کاریکاتور به راه بیفتد به سرعت در جهان بازنشر می‌شود و مورد استقبال قرار می‌گیرد. در موضوعات مختلف این موضوع کاملا صدق کرده است و امیدوارم این نمایشگاه نیز برد جهانی پیدا کند و آثار شرکت کننده در آن بتوانند در معرض دید مخاطبین جهانی قرار گیرند.

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام» ساعت 16سه‌شنبه 21 خردادماه با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنرمندان در حوزه هنری افتتاح می‌شود. این نمایشگاه مشتمل بر چهل اثر از بهترین آثار کارتونیست‌‌ها و کاریکاتوریست‌های ایران است. علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه «آسوده باش، من ملکه‌ام» می‌توانند 21 خردادماه تا 5 تیرماه به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال