دوشنبه 27 آیان 1398
به همت محمود مهدوی

رمان تاریخی برادرخوانده معرفی می شود

برادر خوانده
    -     کد خبر: 8048
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/18|11:52
«برادر خوانده» رمان تاریخی محمود مهدوی به گروه سنی نوجوان معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «برادر خوانده» رمان تاریخی محمود مهدوی به گروه سنی نوجوان معرفی می‌شود. مهدوی درباره این اثر گفت: رمان درباره حوادث مربوط به اشغال اردبیل به وسیله روس‌ها و واقعه تلخ تاراج اردبیل و گنجینه بقعه شیخ‌صفی‌الدین توسط روس‌ها است که از زبان 2 شخصیت داستانی نوجوانی به نام «آلیش» و گرگش «دؤشلی» روایت شده است. 
 
وی ادامه داد: در این اثر که یک متن کلاسیک خطی است سعی کرده‌ام برای نسل امروز از تاریخ اردبیل خصوصا تاریخ صدساله آن بگویم؛ هنوز متاسفانه تاریخ اردبیل خصوصا در حوزه داستان رمان درباره وقایع انقلاب و دفاع مقدس بازگو نشده است. 
 
مهدوی همچنین درباره منابع استفاده شده این اثر گفت: در این رمان پنجاه، شصت درصد وقایع تاریخ را عینا بازگو کردم و باقی آن را از تخیل خودم بهره برده‌ام. برای نوشتن این اثر باید بگویم که ظاهرا یک رمان نوشته شده است اما من برای نگارش آن قریب به 10الی 15 کتاب پژوهشی و تاریخی را مطالعه کردم. آثاری درباره تاریخ و معماری اردبیل، خصوصا  اثر سه جلدی (اردبیل در گذرگاه تاریخ) که نویسنده خیلی از جزئیات را که خود در آن فضا تجربه کرده و عینا آورده است را جزو منابع من برای تحریر کتاب به‌شمار می‌آیند. 
 
در قسمتی از این اثر این‌گونه آمده است: هر دو دراز کشیدند: دوشلی پشت به دیواره و آلیش پشت به او. در این شهر که همه چیز دست دشمن بود و آقا جان هم دست دشمن اسیر، دؤشلی غیر از او پشت و پناهی نداشت. چشم به تاریکی پیش رو خوابش برد. موجی او را برد و برد و رساند به روستایشان آتشگاه و پاتیل‌های رنگرزی. دید نشسته پشت بامی رنگ رنگی: قرمز، آبی، سبز، زرد و آبی سیر. روی هر لکه رنگی صدای آقاجان می‌پیچید لا به لای خامه‌های آویزان از طناب‌های سرتاسر و داستان رنگ‌ها را می‌گفت. 
 
 گفتنی است، این اثر در هشتمین دوره جایزه ادبی «امیرحسین فردی» مقام اول رمان نوجوان را به دست آورد. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال