یکشنبه 22 تیر 1399

سه‌گانه موسیقی اکبر ایرانی قمی منتشر شد

اکبر ایرانی قمی
    -     کد خبر: 8045
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/17|13:59
سه کتاب «موسیقی و اندیشه‌ها»، «نقد خنیاگری» و «دیدگاه پنجم» تالیف دکتر اکبر ایرانی قمی با ویراستاری و طرح جلد جدید از سوی سوره مهر منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «موسیقی و اندیشه‌ها» تحقیقی است روی پنج رساله فقهی که از میان ده‌ها رساله فقهی دیگر انتخاب شده است.

در این کتاب موسیقی در آغاز دورۀ اسلامی با توجه به پیشینۀ هنر در عصر جاهلی و نوع برخورد و مواجهۀ اسلام با پدیدۀ جاهلی و بررسی تاریخی آیات و احادیث پیامبر اسلام (ص) پژوهش شده و نشان داده شده که اساساً موسیقی در یک فضای سیاسی در صدر اسلام مورد بهره‌برداری مشرکان قرار می‌گرفت تا با موسیقی نگذارند مردم به اسلام ایمان بیاورند که مواجهۀ به‌موقع پیامبر اعظم (ص) با آنان موجب شد که به اهداف خود نرسند.

ایرانی قمی در دو کتاب «نقد خنیاگری»؛ هشت گفتار پیرامون حقیقت موسیقی غنایی و «دیدگاه پنجم»؛ بررسی مبانی موسیقی از دیدگاه‌های فقهی، عرفانی، فلسفی و مقامی، تاریخ موسیقی را از پیش از دوره جاهلیت تا اوایل عباسیان را مورد بررسی قرار داده و دیدگاه‌های مختلف و سماع در تصوف و عرفان را بسط داده و به نظرات فلاسفه اشاراتی کرده و نظرات فقهی و کتاب‌هایی را که در این زمینه نوشته شده مورد نقد و بررسی قرار داده است.

برای دریافت نسخه چاپی «موسیقی و اندیشه‌ها» اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه چاپی «نقد خنیاگری» اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نسخه چاپی «دیدگاه پنجم» اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال