یکشنبه 15 تیر 1399
کوروش زارعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

مرکز هنرهای نمایشی پاسداشت زبان معیار را در ادبیات نمایشی در دستور کار دارد

کوروش زارعی
    -     کد خبر: 8035
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/13|11:13
کوروش زارعی، مدیر دفتر هنرهای نمایشی حوزه هنری، درباره اهمیت زبان معیار گفت: زبان معیار بسیار مهم است؛ به‌ویژه در ادبیات نمایشی که ارتباط مستقیم با آثار برجسته و طراز اول ادبیات فارسی دارد. از همین رو ما پاسداشت زبان معیار را تا رسیدن به نقطه مطلوب در حیطه ادبیات نمایشی در دستور کار داریم.

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، درباره نقش ماه مبارک رمضان بر روح هنرمندان گفت: ماه مبارک رمضان در کنار ماه محرم و صفر، از خاص‌ترین ماه‌های سال است؛ ماهی که انسان را از یک‌نواختی خارج کرده و بر روند عادی زندگی انسان تغییر ایجاد می‌کند. سحر، لحظه افطار، مناجات‌های نیمه‌شب، انسان را بیشتر با خدا نزدیک می‌کند، انسان با خود خلوت می‌کند، در این خلوت اتفاقات بزرگی برای روح انسان می‌افتد. کار هنر هم همین است. هنر با ایجاد تغییر بر روند عادی زندگی نقطه عطف ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: در همه هنرها به‌ویژه در هنر نمایش و بازیگری، هنرمند بیش از پیش با روح خود سر و کار دارد. هرچه روح انسان بی‌آلایش‌تر باشد، می‌تواند در خلق اثر موفق‌تر باشد؛ اثر ممتازتر می‌شود، و می‌تواند مخاطب را بیش از پیش تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای این رخداد بزرگ است. روح انسان در اوج لطافت مناجات ترمیم می‌شود. انسان در ماه مبارک رمضان از دنیا و مادیات فاصله می‌گیرد. محدودیت‌های ماه مبارک رمضان انسان را خودساخته می‌کند و همه این اتفاقات عملا کمک بزرگی به روح هنرمند است.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی در ادامه تاکید کرد: امسال رهبر معظم انقلاب بر حفظ زبان معیار تاکید بسیار داشتند، و فرمودند که باید زبان فارسی از گزند برخی اتفاقات محفوظ باشد. ما در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در تلاش هستیم با بررسی و مرور آثار فاخر ادبیات، زبان ادبیات نمایشی را از چنین آفت‌هایی دور نگاه داریم و بتوانیم در حفظ زبان معیار تلاشی مجدانه داشته باشیم، یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ماه نشست‌های ماهانه شاهنامه‌خوانی است. ما در حیطه پرده‌خوانی، نقالی، شب‌های شاهنامه‌خوانی، نقد و بررسی آثار فاخر برنامه‌ریزی مفصلی کرده‌ایم تا بتوانیم زبان فارسی را با کمک آثار بزرگی همچون شاهنامه ابوالقاسم فردوسی حفظ کنیم. با مرور آثار فاخر تاریخی در تلاش هستیم که نمایشنامه‌ها نیز بر مدار اصول زبان معیار حرکت کنند و مواردی از این دست را در سطح جریان نمایش کشور، جاری و ساری کنیم.

انتهای پیام/

 

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال