پنج شنبه 26 تیر 1399
نمایشگاه عكس «حلب آزاد شد» افتتاح شد

شعبانی: آزادی حلب مانند آزادی خرمشهر نبود/ خاطره عكس معروف شهید آوینی

شعبانی
    -     کد خبر: 802
    -     تاريخ انتشار : 1396/3/22|10:37
نمایشگاه عكس «حلب آزاد شد» با حضور اهالی رسانه و فعالان این عرصه عصر امروز، ۲۰ فروردین‌ماه در حوزه هنری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، این نمایشگاه كه ساعت 17 امروز، یك‌شنبه افتتاح شد با حضور احسان باقری مدیر خانه عكاسان ایران، مرتضی شعبانی، عكاس، حسن شمشادی، فعال رسانه‌ای و هنرمندان و  اهالی رسانه همراه بود.

احسان باقری، مدیر خانه عكاسان ایران، در ابتدای این مراسم در سخنانی كوتاه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی آوینی در سالروز شهادتش گفت: شهید آوینی از جمله چهره‌های شاخصی بود. امیدوارم راه این شهید بزرگ را ادامه دهیم. به یاد دارم آخرین عكس شهید آوینی همان عكس معروفش رو به دوربین یك هفته قبل از شهادتش توسط آقای شعبانی گرفته شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به برگزاری نمایشگاه «حلب آزاد شد» در هفته هنر انقلاب توضیح داد: برگزاری چنین نمایشگاهی علاوه بر نمایش مفاهیم هنری و مجموعه‌ای از تصاویر دلیلی است كه بتوانیم در كنارش به نكات مهم دیگری بپردازیم. در نمایشگاه پیش‌رو عكس‌هایی دیده می‌شود كه پس از آزادسازی شهر حلب گرفته شده است.

مرتضی شعبانی نیز در این مراسم ابتدا درباره شرایط پیش‌آمده برای عكاسی در حلب توضیح داد و گفت: یك روز یك‌شنبه بود كه متوجه شدیم قرار است مسلحین، شهر حلب را ترك كنند. راستش شاید اكثر دوستان مرا به عنوان مستندساز بشناسند؛ چون حداقل طی این سال ها كار عكاسی خیلی كم انجام داده‌ام. در روز آزادی حلب یك تیم تقریبا 6 نفره تشكیل دادیم و با سه فیلم‌بردار خوب به سمت سوریه رفتیم، در همان حین احساس كردم جای یك عكاس بین‌مان خالی است و با خود گفتم اتفاقی كه رخ داده شاید دیگر تكرار نشود. بنابراین جسارت به خرج دادم و دوربین به دست گرفتم و بخشی از وقایع را پوشش دادم. راستش هیچ وقت قصد نداشتم نمایشگاه برگزار كنم اما لطف آقای باقری و دوستان موجب برپایی این نمایشگاه شد.

وی در ادامه به اهمیت آزادسازی حلب و تاثیرش بر عكاسی اشاره كرد و گفت: حلب یكی از مهم‌ترین شهرهای سوریه است. اكثر دوستان تصوری كه از این شهر داشتند این بود كه این شهر به طور كامل در اختیار گروهك‌های تروریست بود در حالی كه تنها 50 درصد حلب در اختیار آن ها بود و 50 درصد دیگر هیچ وقت به دست تروریست‌ها نیفتاد. اكنون تصاویری كه شما می بینید تصاویری هستند كه شهر كاملا تخریب شده است و مردم با وجود شرایط نامساعد و خانه‌های تخریب شده به خانه‌هایشان بازگشتند. اهمیت این اتفاق شاید مجموعه‌ای از تروریست‌ها بودند كه بر این باور بودند می‌توانند حلب را حفظ كنند و به اهداف سیاسی‌شان برسند بنابراین آزادی حلب معادلاتشان را برهم ریخت.

این عكاس همچنین در پاسخ به اینكه در مدت زمانی كه در شهر حلب حضور داشت، چقدر پوشش تصویری از طریق رسانه‌ها صورت می‌گرفت، خاطرنشان كرد: در آن مقطع از كشور ایران تنها شبكه افق و خبرگزاری صداوسیما حضور جدی داشتند و گزارش‌های خوبی هم ارسال كردند اما شبكه‌های دیگر از كشورهایی مثل لبنان، فلسطین و حتی تركیه هم حضور داشتند و پوشش تصویری می‌دادند اما عكاس و مستندساز كمتر به چشم می‌خورد. من در آن مقطع عكاس ندیدم اما سه چهار تیم مستندساز هم آنجا بودند. قطعا ما به جبهه مقابل دسترسی نداشتیم و نمی‌دانستیم آن ها چه می‌كنند. بنابراین هیچ پوشش تصویری نداشتیم. اگر هم خبری از آن طرف می‌رسید از طریق تلگرام بود وگرنه خبر رسمی خیلی كم داشتیم و یا اینكه از طریق شبكه‌های معارض بود.

شعبانی در پایان صحبت‌هایش خاطره‌ای كه از شهید آوینی در عكاسی داشت، اشاره كرد و گفت: مرتضی آوینی عموما نمی‌گذاشت از او عكس  بگیریم، یا شكلك درمی‌آورد و یا با دست علامت پیروزی را به دوربین نشان می‌داد و عكس‌ها را خراب می‌كرد. یادش به خیر، روز سیزده بدر بود؛ دقیقا یك هفته قبل از شهادتش غروب روز جمعه كه كارمان تمام شده بود. چون برای تهیه مستندی به فكه رفته بودیم و می خواستیم به تهران برگردیم كه من درخواست كردم از دوستان یك عكس دسته‌جمعی یادگاری بگیریم، در همان حین به شهید آوینی اشاره كردم كه می خواهم عكس تكی  بگیرم. شهید آوینی دستش را به حالتی گرفت و گفت اگر عكس حجله‌ای می‌اندازی بگیر و من هم قبول كردم. دقیقا هم همین اتفاق افتاد.  


 

حسن شمشادی، فعال رسانه‌ای نیز از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه نمایشگاه عكس «حلب آزاد شد» بود.

وی در سخنانی كوتاه درباره اینكه با توجه به انتخاب نام نمایشگاه مبنی بر حلب آزاد شد، در مقایسه با آزادی خرمشهر كه شادی در چهره مردم آشكار بود، چهره مردم حلب همچنان غمگین است؛ بنابراین بهتر نبود در انتخاب نام نمایشگاه عكس بیشتر دقت می‌شد، توضیحاتی ارائه داد.

شمشادی ضمن گرامیداشت یاد شهید مرتضی آوینی گفت: بحران سوریه در مقایسه با خرمشهر پیچیدگی و درهم تنیدگی‌هایی داشت. ضمن اینكه بخش اعظمی از تروریست‌ها سوری بودند و با خانواده‌هایشان آنجا زندگی می كردند. شما حساب كنید بعد از این همه سختی و چهار سال آوارگی كه همه جا كاملا تخریب شده بود، طبیعتا شادی در این صورت‌ها دیده نمی‌شود. البته گفته شده كه چند روز پس از آزادی حلب مراسم رسمی برگزار شد و مردم شادی خاص خودشان را كردند.

وی همچنین عنوان كرد: آزادسازی حلب روند معادلات تروریست‌ها را برهم زد و در نهایت آزادی این شهر ورق را برگرداند. طبیعتا مثل همه جنگ‌ها در جنگ سوریه هم آنچه كه تاثیرگذارتر از هر موشك، بمب و خمپاره‌ایاست، كاری است كه عزیزان عكاس و خبرنگار انجام می دهند و به ثبت وقایع تاریخی می‌پردازند. هركسی نمی‌تواند در این مسیر موفق باشد و فعالیت رسانه‌ای از عهده هركسی برنمی‌آید.

نمایشگاه عكس «حلب آزاد شد» مرتضی شعبانی از امروز، 20 فروردین‌ماه به مدت 10 روز در حوزه هنری برپاست.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال