چهارشنبه 9 بهمن 1398
سعیدی‌راد در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

فضای مجازی زبان فارسی را دستخوش تغییر کرده است/ رهبر انقلاب کارشناسی دغدغه‌مند درباره زبان فارسی هستند

عبدالرحیم سعیدی راد
    -     کد خبر: 7951
    -     تاريخ انتشار : 1398/3/4|12:52
یک شاعر در پی سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص زبان فارسی گفت: در سال های اخیر به واسطه حضور فضا مجازی زبان فارسی دستخوش تغییراتی شده و نفوذ کلمات بیگانه در شعر و کتاب‌های ادبی هم دیده می‌شود.

عبدالرحیم سعیدی‌راد، شاعر، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه بحث اصلی شعر خود بالذاته بحث جدی در ادبیات کشور است، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدارهای مختلف از شعر به عنوان سرمایه ملی یاد کرده‌اند.

وی ادامه داد: بحث دوم بحث زبان فارسی است که در سال‌های اخیر به واسطه حضور فضا مجازی دستخوش تغییراتی شده و در شعر و کتاب‌های ادبی هم نفوذ کرده است و رد پایی از خود به جا گذاشته است. این نگرانی را امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار با شاعران ابراز کردند که واژه‌های بیگانه جایگزین زبان فارسی کشور شده‌اند.

سعیدی‌راد همچنین گفت: لازم است که پیگیری جدی از سوی متولیان ادبیات و رسانه‌ها و روزنامه‌ها صورت بگیرد و این پیگیری‌ها به محافل ادبی و میان مردم گسترش پیدا کند. متولیانی که مسئول جایگزینی واژه‌های بیگانه هستند باید جدی‌تر با این موضوع برخورد کنند و کلماتی تصویب شود که جامعه بتواند با آن ها ارتباط بگیرد و مانند برخی کلمات جاگیزین مورد تمسخر قرار نگیرد.

این شاعر خاطرنشان کرد: نوک پیکان اصلی این موضوع نخست به کسانی برمی‌گردد که مسئولیت واژه‌سازی زبان فارسی را بر عهده دارند. البته دیگر مسئولان و ارگان‌ها و سازمان‌ها هم باید از چاپ و اشاعه واژه‌های فارسی حمایت کنند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی رهبری دغدغه‌ای را در زمینه زبان فارسی مطرح می‌کنند به عنوان فردی آگاه این سخن را می‌گویند، تصریح کرد: ایشان در حوزه شعر و ادبیات کارشناس هستند و یکی از دغدغه‌هایشان ادبیات و زبان فارسی است و موضوعاتی که در این زمینه مطرح می‌کنند دقیق و درست است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال