چهارشنبه 15 مرداد 1399
تابلو نقاشی «رواق شهادت» رونمایی شد

مومنی شریف: شهدای غواص حوزه هنری مایه الهام هنرمندان هستند

رواق شهادت
    -     کد خبر: 7889
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/28|14:14
رئیس حوزه هنری در مراسم رونمایی از تابلو «رواق شهادت» گفت: شهدای غواص آرمیده در حوزه هنری مایه برکات خیر به‌ویژه برای هنرمندان هستند و همچنین مایه الهام هنرمندان این نهاد انقلابی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، تابلو نقاشی «رواق شهادت» اثری از مهدی فرخی با محوریت دو شهید غواص آرمیده در حوزه هنری با حضور محسن مومنی شریف و جمعی از هنرمندان و مسئولان این نهاد انقلابی رونمایی شد.

محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، ضمن تقدیر از مهدی فرخی و مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برای توجه به شهدای کشورمان، اظهار کرد: شهدای غواص آرمیده در حوزه هنری مایه برکات خیر به‌ویژه برای هنرمندان هستند و همچنین مایه الهام هنرمندان این نهاد انقلابی می‌شوند.

وی ادامه داد: از آقای فرخی ممنونیم که برکات شهدا را در تابلو خود نشان داده‌اند. فضای معنوی و بهشت‌گونه ترسیم شده در تابلو مهدی فرخی نمادی از حقیقت و ریشه اصلی حضور شهدا در رو‌به‌روی مسجد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری است.

 

مهدی فرخی، هنرمند نگارگر، نیز در توضیحاتی با بیان اینکه تابلوی «رواق شهادت» در ابعاد 140 در 200 سانتی‌متر و با تکنیک اکلیلک روی بوم، با موضوع محوری مزار شهدای غواص حوزه هنری خلق شده است، اظهار کرد: این تابلو نگارگری به صورت دو بعدی کار شده است. در نگارگری معماری فضای تختی دارد و در این اثر هم چنین سبک و سیاقی رعایت شده است.

وی افزود: به لحاظ مفهومی هم خارج از روایت تصویری مزار شهدای غواص، باغچه‌ای را که در گرداگرد مزار شهدا وجود دارد با گل‌های نرگس به تصویر کشیده‌ام که یادی از حضرت فاطمه زهرا (س) باشد. روی سنگ‌قبرها دسته گل لاله کار شده است و دو جوان که به سمت مزار شهدا می‌روند در دو سوی تابلو حضور دارند و یکی دسته گل در دست و دیگری کتاب زندگی‌نامه شهدا را در دست دارد.

فرخی خاطرنشان کرد: هنر نگارگری هنر ملی ایرانی است و وقتی موضوعات ملی‌مذهبی را با هنر ایرانی کار می‌کنیم برای مخاطب مأنوس‌تر است. از نکاتی که در این اثر به آن‌ها توجه کرده‌ام استفاده از همین هنر ملی‌مذهبی برای ثبت مفهوم شهادت بوده است. در واقع هدفم یادی از شهدای دفاع مقدس به‌ویژه شهدای گمنام غواص بوده است.

 

گفتنی است، پیکرهای 175 تن از شهدای غواص کشور، 28 اردیبهشت‌ماه 1394 وارد کشور شد. این شهدای مطهر دفاع مقدس در عملیات کربلای4 با دستان بسته توسط نیروهای بعثی به شهادت رسیدند.

پیكر مطهر دو غواص شهید گمنام ۱۹ و ۲۰ ساله مردادماه 1394 هم‌زمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) با حضور اقشار مختلف مردم و جمع كثیری از هنرمندان و ادبای كشور و مسئولان كشوری و لشكری مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه هنری به خاك سپرده شد.

 

این دو شهید گمنام در زمره شهدای غواصی بودند كه در آن دوران بر دوش مردم تهران تشییع شدند.

 

همچنین در همان دوران، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا، فرمودند:

 

«بسمه‌تعالی

كار شایسته‌ای است، امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه بركت و الهامِ آن مركز هنر انقلابی باشد.

والسلام علی عباد الله الصالحین

سیدعلی خامنه‌ای.»

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال