سه شنبه 17 تیر 1399

افتتاح نخستین نمایشگاه گروهی طراحی آرم تصویری و نوشتاری در اردبیل

نمایشگاه لوگو اردبیل
    -     کد خبر: 7885
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/28|13:27
سرویس : استانها
نخستین نمایشگاه گروهی طراحی آرم تصویری و نوشتاری، در نگارخانه نقش خیال حوزه هنری اردبیل گشایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این نمایشگاه که به مناسبت ماه مبارک رمضان برپا شده، ۷۸ لوگوتایپ یا آرم مذهبی در اندازه ۳۰*۳۰ از نوید اچگان، رضا پنجعلی، رضا جعفری، محسن دانشور، پوریا طاهرنسب و عبدالخالق هاشم‌زاده از هنرمندان رشته گرافیک در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نمایشگاه فرصتی برای معرفی هنرمندان به جامعه است

نوید اچگان، یکی از نفرات برگزارکننده نمایشگاه گروهی طراحی آرم تصویری و نوشتاری، در حاشیه افتتاح نمایشگاه در حوزه هنری استان اردبیل با بیان دشواری‌های کار خود بیان کرد: برخی دفاتر فنی با نرخ بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی، کار طراحی آرم را انجام می‌دهند؛ در حالی که تحصیلات آکادمیک، تخصص یا حتی مطالعه‌ای در این حوزه ندارند و با بهره‌گیری از فضای کاری که با سرمایه خود به وجود آورده‌اند، استفاده غیر علمی و غیر هنری می‌کنند؛ مانند چاپخانه‌داری که چیزی از هنر چاپ نمی‌داند.

وی در خصوص هدف برگزاری نمایشگاه عنوان کرد: آرم، نهادمحور است. نهادی سفارش می‌دهد و طراح باید با توجه به موضوع و با بهره‌گیری از ترکیب‌بندی درست و رنگ مناسب به مفهوم اصلی برسد؛ از این رو، چنین نمایشگاه‌هایی علاوه بر معرفی این رشته به مخاطبان، سبب آشنایی نهادها با هنرمندان این عرصه می‌شود.

اچگان گفت: حمایت مادی یا تبلیغ برای ورود به بازار کار یا حتی ایجاد فضایی برای معرفی و حضور، هنرمندان را به سمت کارهای بهتر و کیفی‌تر سوق می‌دهد‌ که البته حوزه هنری حمایت‌های لازم را در برپایی این نمایشگاه از ما داشت.

فعالیت‌های فرهنگی- هنری سبب تفکر اجتماعی سالم می‌شود

خسرو حیدری، مدرس گرافیک دانشگاه‌های اردبیل، در حاشیه افتتاح نخستین نمایشگاه گروهی طراحی آرم تصویری و نوشتاری در حوزه هنری استان اردبیل گفت: آرم یا نشانه چکیده فعالیت یک مؤسسه است که در خلاصه‌ترین حالت و به یادماندنی‌ترین وجه ممکن اتفاق می‌افتد.

وی افزود: آرمِ نوشتاری تجربه بالایی نیاز دارد و طراح باید حداقل‌هایی مثل شناخت خطوط سنتی و آشنایی بصری به وجود آوردن خطوط مناسب را در یک طرح نوشتاری داشته باشد.

اثر هنری با توجه بیشتر به کمال می‌رسد

خسرو حیدری درباره کیفیت نمایشگاه گفت: جوانانی دست به چنین کاری زده‌اند که پس از کسب دانش لازم در زمینه شاخه‌های تخصصی رشته گرافیک به تجربه روی آورده‌اند؛ در بین آثار برخی خوب اجرا شده اما بعضی از آن‌ها نیاز به جای کار بیشتری دارد؛ چرا که با سر مویی توجه بیشتر، کار می‌تواند به کمال برسد. لذا اگر حوصله به خرج ندهند، کار کیفیت مطلوب را نخواهد داشت و نتیجه ناقص خواهد بود.

این متخصص رشته گرافیک تأثیر برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را بسیار زیاد و  مهم دانست و افزود: جسارتی که این جوانان به خرج داده‌اند فضا را برای هنرمندان آتی آماده می‌کند. لذا این حرکت را مثبت می‌دانم.

فعالیت‌های فرهنگی- هنری فضای جامعه را تلطیف می‌کند

حیدری در خصوص حمایت‌های دولتی از هنرمندان عنوان کرد: حمایت‌ها ضعیف است؛ در حالی‌که فعالیت‌های فرهنگی- هنری علاوه بر اینکه فضای جامعه را تلطیف می‌کند و سبب شادابی آن می‌شود، ظهور و بروز تفکر مفید و سالم را نیز در پی دارد.

وی که در کنار لیسانس گرافیک دانشگاه هنر تهران، کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی را نیز دارد، بخشی از کمبود توجه یا نبود حمایت‌ها را متوجه آشنا نبودن مسئولان با این نوع فعالیت‌ها و بخش دیگر را کمبود یا نبود بودجه لازم دانست.

حیدری بیان کرد: امروز در کنار دیگر اقلام، هزینه‌های هنری هم افزایش یافته؛ لذا جوانی که هنوز وارد بازار کار نشده حتی برای تمرین‌های خود نیازمند حمایت است و از آنجایی که اردبیل در برخی رشته‌های هنری قطب کشوری محسوب می‌شود، لازم است مسئولان برای این تعداد فارغ‌التحصیل در فضای محدود -که سفارش و کار ندارند- کار جدی بکنند و حداقل با به وجود آوردن مَقَرّی برای معرفی آنان و هنرشان پشت‌گرمی بدهند.

کاهش سقف خدمات به کیفیت هنری آثار ضربه می‌زند

وی در خصوص معضلات و دشواری‌های این حوزه گفت: بازار کار در رشته‌های مختلف از هم متفاوت است؛ به خصوص در استان ما که در قیاس با دیگر استان‌ها حتی یک‌صدم مقدار خدمات مورد نیاز مردم انجام نمی‌شود و از سویی چون محدودیت فضایی داریم، سفارش پایین است.

حیدری ادامه داد: در رشته‌های ما استاندارد خاصی وجود ندارد که با توجه به آن بتوان شناخت و سطح نیاز مردم را سنجید و کارهایی با سطح کیفی بالا تولید کرد؛ در این بین، کم نیستند افرادی که با یک لپ‌تاپ در یک مغازه نشسته، سقف خدمات را پایین می‌آورند و به این ترتیب علاوه بر بازار کار، کیفیت هنری و تخصصی کار را نیز زیر سؤال برده‌اند.

وی که داور و مجری چندین دوره جشنواره هنرهای تجسمی بوده است، از جوانانی که در این عرصه فعالیت دارند خواست تا در نمایشگاه‌ها حضور یابند، یاد بگیرند، ایده بدهند، بحث کنند و به بحث بکشانند تا رقابت افزایش یابد؛ زیرا هرچه رقابت در کار بیشتر باشد، آثار تولیدی پخته‌تر خواهند شد.

گفتنی است، نخستین نمایشگاه گروهی طراحی آرم تصویری و نوشتاری با هدف بالا بردن سطح فرهنگ جامعه و ترویج هنر طراحی آرم به مخاطبان و به همت حوزه هنری استان اردبیل و مؤسسه مه نو تا ۳۱ اردیبهشت، از ساعت ۹ تا ۱۴ در نگارخانه نقش خیال حوزه هنری استان اردبیل واقع در میدان علی آباد، روبه‌روی نیروگاه برق برپا خواهد بود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال