سه شنبه 30 مهر 1398
هفته هنر انقلاب اسلامی/۹

باقری: هنرمند انقلابی به نقد بدی‌ها در آثارش می‌پردازد/ نمایشگاه عكس آزادسازی حلب افتتاح می‌شود

احسان باقری
    -     کد خبر: 788
    -     تاريخ انتشار : 1396/1/16|12:54
مدیر خانه عكاسان ایران گفت: هنرمند انقلابی كسی است كه در آثارش به التیام‌بخشی آلام بشر و نقد بدی‌ها و سخن گفتن از خوبی‌ها اشاره كند و در كنار آن بداند كه هنرمند قبل از اینكه یك هنرمند باشد یك انسان است.

احسان باقری در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در همین راستا خاطرنشان كرد: هنوز بعد از گذشت 24 سال از شهادت شهید مرتضی آوینی شاید ما شخصیتی به خوبی و جامعیت ایشان در عرصه هنر متعهد نداشتیم. اما با این وجود هنرمندانی كه دغدغه‌شان هنر متعهد بوده و هست، طی این سال ها از آثار ایشان بهره گرفتند و استفاده كردند.

وی در ادامه درباره اینكه بعد از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، آیا هنر انقلاب جایگاه خودش را میان مردم پیدا كرده است، توضیح داد: مسلما ما در برخی هنرها پیشروی داشتیم، به عنوان مثال، حوزه ادبیات شاید اولین عرصه‌ای باشد كه در هنر انقلاب فتح شده است و طی این سال ها رشد و ارتقای چشمگیری داشت، همچنین آثار فاخری هم در این زمینه داشتیم كه این اتفاق به خاطر بومی بودن این حوزه است. در عرصه‌های دیگر هم به شكل‌های دیگر این اتفاق افتاده است و به نظرم بخش سینما و مستندات نیز طی 6، 7 سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. نكته‌ای كه همیشه در آثار شهید آوینی دیده می‌شد، بحث آسیب شناسی آثار بود كه ما در این زمینه به نسبت خوب عمل كردیم اما در تربیت افراد متعهد در عرصه هنر انقلاب، آن توفیقی كه باید را نداشتیم و هنوز باید در این زمینه اقدامات بسیاری انجام بدهیم.

مدیر خانه عكاسان ایران همچنین به بخش عكاسی در عرصه هنر انقلاب اشاره كرد و گفت: در عرصه عكاسی به دلیل اینكه اقتصاد هنرهای تجسمی ضعیف‌تر است، جاافتادگی اش در ایران عقب‌تر است و ما هنوز با شكل مثبت و ایدئال كمی فاصله داریم. با این حال با اتفاق انقلاب اسلامی، تجربه بسیار غنی‌ای در بخش عكاسی متعهد داشتیم و امروزه امیدهای زیادی در حوزه عكاسی در حال شكل‌گیری است. فكر می‌كنم طی دو یا سه سال آینده شاهد رشد بیشتری در عرصه عكاسی متعهد به نسبت قبل باشیم.

وی سپس در پاسخ به اینكه چطور می‌توانیم به یك هنر متعهد و ناب انقلابی برسیم، بیان كرد: تفاوت هنر متعهد و هنر به معنای رایجش در غرب این است كه شاید هنر غرب برای جذابیت بخشی به آثار و جذب مخاطب باشد؛ اگرچه ریشه در غرایض و فترت دارند اما اصالت ندارند ولی هنر متعهد با اصالتی كه دارد در ترویج و نشان دادن ارزش‌های انسانی با ارزش‌تر است.

باقری در ادامه درباره اینكه هنرمند انقلابی كیست، بیان كرد: هنرمند انقلابی كسی است كه در آثارش به التیام‌بخشی آلام بشر و نقد بدی‌ها و سخن گفتن از خوبی‌ها اشاره كند و در كنار آن بداند كه هنرمند قبل از اینكه یك هنرمند باشد یك انسان است و در مقابل انسانیتش تعهد دارد. ما عكاسان زیادی در حوزه دفاع مقدس داریم كه به نوعی شاخص محسوب می‌شوند مثل علی فریدونی و خیلی دوستان دیگر كه در حوزه جنگ آثار زیادی داشتند. همچنین در عرصه‌های جدید هم عكاسانی داریم كه به موضوعاتی چون تقابل و جنگ نیروها مقاومت و نیروهای تكویری فعالیت داشتند كه آقای حسن قائدی از جمله آن‌هاست.

مدیر خانه عكاسان ایران در پایان به معرفی برنامه‌های خانه عكاسان در هفته هنر انقلاب اسلامی پرداخت و خبر داد: به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، نمایشگاهی با موضوع آزادسازی حلب برپا خواهیم كرد كه در این نمایشگاه از آثار واقعی مرتضی شعبانی، عكاس و مستندساز نیز استفاده خواهیم كرد كه خودش از نزدیك در آن منطقه حضور داشته و صحنه‌های واقع را روایت كرده است. این نمایشگاه هفته آینده 20 از فروردین ماه ساعت 16 به مدت 10 روز در گالری شماره یك خانه عكاسان ایران واقع در ساختمان مركزی حوزه هنری برگزار افتتاح خواهد شد. همچنین در حاشیه این نمایشگاه نشست‌هایی نیز برگزار خواهیم كرد.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال