چهارشنبه 30 مرداد 1398

از دو اثر کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج رونمایی می‌شود

علی اشرف زانیار
    -     کد خبر: 7861
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/24|11:34
سرویس : استانها
با حمایت حوزه هنری کردستان و همزمان با دهمین روز از ماه مبارک رمضان از دو اثر کتابت کامل قرآن حکیم به‌خط استاد علی اشرف زانیار در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان با اعلام این خبر گفت: هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر قدسی همواره در خدمت اشاعه کلام وحی بوده و هنرمندان جهان اسلام هنر خود را در خدمت قرآن قرار داده و آثاری ماندگار از خود به جا گذاشته اند.

وی افزود: کتابت قرآن از صدر اسلام تا به امروز به عنوان یکی از مهمترین وظیفه های هنرمندان خوش نویس مورد توجه بوده است و در این بین حضرت علی ابن ابی طالب (ع) و زید بن ثابت به عنوان اولین کاتبان وحی دارای مقامی برجسته در امر نگارش قرآن حکیم می باشند.

مرادی عنوان کرد: با ایجاد اعراب و همچنین  پیدایش خطوط مختلف کتابت قرآن با شیوه های خطی مختلف همچون کوفی، ریحان، نسخ و ثلث توسط کاتبان وحی ادامه پیدا نمود و بسیاری از بزرگان خوشنویس آثاری گران سنگ از کتابت قرآن را به ثبت رساندند.

وی نقش هنرمندان خوشنویس ایرانی را نیز در این زمینه بسیار پر اهمیت دانست و گفت: با ورود اسلام به ایران کتابت قرآن کریم هم توسط هنرمندان خوش نویس ایرانی آغاز شد و از آن زمان تاکنون شاهد تداوم این مهم توسط هنرمندان خوش نویس می باشیم.

مرادی افزود: در استان کردستان نیز با توجه به دین‌مداری مردمان کرد کتابت آیات قرآنی و احادیث و توسط خوش‌نویسان استان به صورت عام وجود داشته و تمامی خوش‌نویسان بخش اعظمی از آثار خود را در نگارش آیات قرآنی قرار داده اند و بسیاری نیز به صورت جد کتابت کامل قرآن را به انجام رسانده اند که استاد علی اشرف زانیار از اساتید خط نسخ در این زمینه فعالیت های گسترده ای را داشته اند.

وی ادامه داد: علی اشرف زانیار در سال ۱۳۳۰ در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از همان زمان کودکی به واسطه خط خوشِ برادرِ بزرگش، به سمت زیبا نوشتن و خوشنویسی گرایش پیدا کرد و در دوران دبیرستان بیشتر به خوشنویسی به ویژه خط نسخ علاقه‌مند شد.

مرادی گفت: شوق و اشتیاق او به نوشتن آیات و احادیث قرآنی بیشتر او را به سمت خوشنویسی هدایت می‌کرد و هرچند او استادی را نیافت که وی را در این زمینه آموزش دهد اما در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار جزء ۳۰ قرآن کریم را کتابت کرد.

وی با اشاره به کتابت مجدد دو جزء ۲۹ و ۳۰ قرآن کریم در سال ۱۳۷۱ توسط این استاد فرزانه افزود: نوشتن چندین کتاب، ادعیه و اذکار و خوشنویسی تابلوهای خوشنویسی از آیات و سوره‌های مختلف قرآن مجید را نیز به انجام رساند.

مرادی با اشاره به انس خانواده استاد زانیار به قرآن کریم و تشویق‌های مادر باز هم علاقه به کتابت قرآن کریم سبب شد در سال ۱۳۸۱ نخستین  کتابت کامل آیات قرآن را شروع و در مدت سه سال ۳۰ جزء کامل قرآن کریم را در ۸۶۱ صفحه به اتمام رساند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: این خوشنویس سنندجی از رمضان سال ۱۳۹۱ باز هم به کتابت قرآن کریم همت گماشته و توانسته که کتابت کلام وحی را در ۷۳۰ صفحه به اتمام برساند که این گنجینه نفیس چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت همزمان با دهمین روز از ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری از ساعت۱۷:۳۰ در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج با حضور مشتاقان کلام وحی رونمایی می‌شود.

وی افزود: همزمان با رونمایی از این دو اثر کتابت قرآن حکیم نمایشگاهی از آثار این هنرمند توانمند عرصه هنر خوشنویسی مشتمل بر ۴۰ تابلوی خوشنویسی در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح و تا ۲ خردادماه آماده بازدید علاقه‌مندان خواهد بود.

مرادی ضمن دعوت از علاقه‌مندان جهت بازدید از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه همه روزه در ایام برگزاری در دو نوبت صبح و عصر از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و ۱۷ تا ۲۰ آماده بازدید خواهد بود.

در کارنامه استاد علی اشرف زانیار برپایی و مشارکت در چندین نمایشگاه فردی و گروهی، برگزاری کلاس‌های آموزش خوشنویسی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری در این زمینه و فعالیت در موسسات خیریه و امور خیرخواهانه از جمله موسسه امام محمد غزالی دیده می شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال