چهارشنبه 30 مرداد 1398

تابلوی نقاشی «رواق شهادت» رونمایی می شود

مهدی فرخی
    -     کد خبر: 7859
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/24|11:08
تابلوی نقاشی «رواق شهادت» اثری از مهدی فرخی با محوریت دو شهید غواص آرمیده در حوزه هنری رونمایی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تابلوی نقاشی «رواق شهادت» اثری از مهدی فرخی به بهانه آرمیدن دو شهید غواص در رواق شهادت حوزه هنری، ساعت 13 و 30 دقیقه شنبه 28 اردیبهشت ماه در رواق شهدای غواص، مقابل مسجد حضرت آیت الله خامنه‌ای رونمایی می شود.

پیكر مطهر دو غواص شهید گمنام ۱۹ و ۲۰ ساله مردادماه 1394 هم‌زمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) با حضور اقشار مختلف مردم و جمع كثیری از هنرمندان و ادبای كشور و مسئولان كشوری و لشكری مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه هنری به خاك سپرده شد.
 

این دو شهید گمنام در زمره شهدای غواصی بودند كه در آن دوران بر دوش مردم تهران تشییع شدند.
  

همچنین در همان دوران، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا، فرمودند:
 

«بسمه‌تعالی
كار شایسته‌ای است، امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه بركت و الهامِ آن مركز هنر انقلابی باشد.
والسلام علی عباد الله الصالحین
سیدعلی خامنه‌ای.»

گفتنی است؛ مهدی فرخی، متولد سال 1359 در تربت حیدریه است. وی تحصیلات خود را در مقطع دیپلم ادبیات به اتمام رساند و طی سال‌ها فعالیت هنری موفق به دریافت نشان درجه یک هنری ـ معادل دکترا ـ در رشته نگارگری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

 فرّخی با نوآوری‌ خلاقانه در هنر نگارگری و ابداع شیوه نوین «نونگاره‌ها» به عنوان نخبه هنری در بنیاد ملی نخبگان معرفی شد؛ سال 1387، شیوه «نونگاره‌ها» در کتابخانه ملی ایران به ثبت رسید. آثار مهدی فرّخی نشان از اراده در تغییر و تحول داشته و دارای ویژگی‌های خاص و نوجویی در هنر نگارگری است. نمونه‌ای بارز از دگردیسی و امکان تحول نقاشی نگارگری ایرانی بر بستر تحولات اجتماعی. ارادت قلبی به اهل بیت(ع) در آثار وی کاملا مشهود بوده و بخش عمده‌ای از مهم‌ترین تابلوها‌ی فرّخی ـ به صورت اهدایی ـ در موزه‌های آستان قدس رضوی و حضرت معصومه (س) نگهداری می‌شوند.

مهدی فرّخی خالق آثاری با موضوعاتی همچون شهادت، ‌ایثار، عشق، دوستی و آرمان‌های ازلی، میهنی و اجتماعی است و نوع برخود وی با مفاهیم و مضامین روز اجتماعی آثارش را از سایر نگارگران هم‌عصر خود متمایز کرده است. تدریس در دانشگاه‌‌های سوره و شاهد؛ تألیف و آماده‌سازی کتاب‌های بر بال آسمان،‌ در چشمه آفتاب و الهی‌نامه عشاق؛ داوری و دبیری جشنواره‌ها؛ برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی و حضور در نمایشگاه‌های گروهی داخلی و خارجی بخشی دیگر از فعالیت‌های فرّخی در زمینه‌های علمی ـ هنری و فرهنگی است. او با حضور در رقابت‌های هنری موفق به دریافت بیش از بیست عنوان برگزیده و برتر از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال