چهارشنبه 30 مرداد 1398

گالری حرفه‌ای بیجار عید فطر افتتاح می‌شود

امین مرادی
    -     کد خبر: 7857
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/24|11:35
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری کردستان از افتتاح گالری حرفه‌ای در بیجار هم‌زمان با عید سعید فطر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان که به منظور پیگیری مسائل مربوط به حوزه هنر و فرهنگ به بیجار سفر کرده بود، در دیدار با ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار ضمن اعلام این خبر و با اشاره به دهمین سالگرد سفر تاریخی مقام معظم رهبری به استان کردستان و شهرستان بیجار در اردیبهشت ۸۸ گفت: سفر رهبر معظم انقلاب به استان نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود و صفحه جدیدی در بخش توسعه و آبادانی استان رقم خورد و آثار و برکات مادی و معنوی این سفر هنوز جاری و ساری است.

وی در خصوص آثار معنوی این سفر افزود: نام‌گذاری استان کردستان به عنوان استان هنر و فرهنگ یکی از مهم‌ترین اثرات  این سفر بود که امروز کردستان را به عنوان یک مرکز مهم در بخش هنر و فرهنگ ایران زمین در بعد بین‌المللی نیز در کانون توجه قرار داده است.

رئیس حوزه هنری کردستان ادامه داد: تأکید بر حفظ وحدت و امنیت پایدار استان کردستان و توجه به زبان کردی به عنوان یک پتانسیل قوی ملی در کنار تأمبن منابع مالی مشخص برای ایجاد پروژه‌های مهم و کمک به تسریع در روند توسعه استان که بسیاری از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده و یا در حال انجام است از دیگر آثار مثبت این سفر تاریخی بوده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در دیداری که با مردم بیجار داشتند در بیاناتی با نگاه ژرفی که به وضعیت بیجار داشتند، نقشه راهی را برای مسئولین و مردمان شهرستان مشخص فرمودند که باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

مرادی با بازخوانی بخشی از این بیانات گفتند: معظم له در جمع مردم شهرستان بیجار فرمودند: «باشید، بمانید و بیجار را آباد کنید» و بر همین مبنا حوزه هنری استان در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب با مجوز دفتر مرکزی و حمایت مسئولین استانی به منظور فراهم‌سازی زمینه‌های لازم فعالیت هنرمندان توانمند این شهرستان تنها دفتر شهرستانی حوزه هنری را در بیجار تأسیس و راه‌اندازی می‌کند.

وی افزود: متأسفانه علی‌رغم حضور چهره‌های مطرح هنری علی الخصوص در بخش هنر هفتم (سینما) این شهرستان فاقد سینما بود و در کمترین زمان ممکن به منظور توسعه زیر ساخت‌های فرهنگی با حمایت فرماندار، نماینده مردم شهرستان بیجار در مجلس شورای اسلامی و آموزش و پرورش شهرستان با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات حوزه هنری کشور سینما آزادی بیجار با ظرفیت ۲۸۵ صندلی به عنوان سینمایی استاندارد و مجهز به امکانات روز در این شهرستان افتتاح شد و امروز به عنوان مرکز فعالیت‌های فرهنگ و هنر شهرستان بیجار قرار دارد.

مرادی در خصوص این سینما گفت: باید اعلام کنم در سال ۹۷ بر اساس آمار موجود و رسمی ۷۰ هزار نفر به سینما مراجعه کرده اند که این آمار نشان دهنده توجه و علاقه مردم بیجار به سینما و هنر هفتم است.

وی با اشاره به اینکه حوزه هنری به عنوان نهاد مولود انقلاب اسلامی تمام توجه خود را به گسترش هنر و فرهنگ انقلاب قرار داده است در خصوص برنامه‌های حوزه هنری گفت: برگزاری ده‌ها جشنواره ملی و بین‌المللی در سطح استان در عرصه‌های مختلف هنری طی ده سال اخیر، حمایت از هنرمندان برای تولید آثار هنری، برگزاری شب‌های خاطره به منظور زنده نگه داشتن نام و یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس و ارج نهادن به رشادت‌های ایثارگران، چاپ آثار هنری در بخش‌های مختلف بخش دیگری از برکات این سفر تاریخی بوده است.

وی مهم‌ترین برنامه در دست اقدام حوزه هنری را با توجه به پتانسیل بسیار بالای هنرمندان بخش تجسمی این شهرستان احداث یک گالری استاندارد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با حمایت رئیس محترم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان دکتر نصراللهی زاده و فرمانداری بیجار در حال ساخت یک گالری استاندارد در جنب سینما آزادی بیحار هستیم که ان‌شاءالله عید سعید فطر این ظرفیت مهم هنری به صورت رسمی افتتاح و در اختیار هنرمندان این شهرستان قرار می گیرد.

وی ضمن قدردانی از همراهی هنرمندان تجسمی بیجاری در طرح سیلِ مهربانی گفت: امیدواریم این ظرفیت هنری زمینه به تصویر درآوردن بایسته هنری هنرمندان برجسته این شهرستان که گنجینه‌ای گران‌سنگ از هنر و فرهنگ استان کردستان محسوب می شوند را فراهم آورد.

مرادی از دیگر اقدامات حوزه هنری در شهرستان بیجار را در بخش تئاتر عنوان کرد و گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره استانی تئاتر ماه – وتار از دیگر برنامه‌هایی است که از سال گذشته با برگزاری نخستین دوره آن تحقق پیدا کرد و بسیار خوشحالم که عنوان کنم این جشنواره با حمایت‌های مسئولین استانی و شهرستانی و همراهی هنرمندان در سطح بسیار خوبی برگزار شد و امیدوارم در دوره‌های آتی با برطرف کردن نقاط ضعف زمینه برگزاری ملی این جشنواره نیز فراهم شود.

وی در پایان گفت: فرهنگ زیربنای توسعه است و توسعه متوازن و همه‌جانبه نیازمند توجه بیشتر به فرهنگ و مؤلفه‌های فرهنگی است و این اطمینان را می‌دهم که سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند بیجار را که از نظر جغرافیایی بام ایران قرارداده است از بُعد هنر و فرهنگ نیز بام ایران قرار گیرد.

نقش حوزه هنری در ارتقای سطح هنر و فرهنگ بیجار کاملا مشهود است

علی اکبر ورمقانی، فرماندار شهرستان بیجار که به منظور پیگیری مسائل مربوط به حوزه هنر و فرهنگ به بیجار سفر کرده بود، با اشاره به این موضوع از تلاش‌ها و برنامه‌های مؤثر حوزه هنری در شهرستان بیجار تقدیر و تشکر کرد.

وی با اشاره به سخنان رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: توسعه بخش هنر و فرهنگ به عنوان یک اولویت در رأس برنامه‌های ما در شهرستان قرار دارد و با تمام توان از اقدامات حوزه هنری در این زمینه حمایت می کنیم.

فرماندار بیجار افزود: از تأسیس دفتر حوزه هنری در شهرستان بیجار چند سالی نمی‌گذرد، اما در این مدت با برنامه‌ریزی و حمایت‌های ارزنده حوزه هنری استان، شاهد نقش و جایگاه ارزنده این نهاد انقلابی در روند توسعه هنر و فرهنگ شهرستان هستیم.

وی سینما را یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه عنوان کرد و گفت: احداث سینما در کمترین زمان ممکن و با تخصیص کامل اعتبار از مرکز یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که صورت گرفته و حضور ۷۰ هزار نفر در این سینما نشان دهنده شناسایی دقیق نیاز این شهرستان به زیر ساخت‌های فرهنگی و هنری است که توسط حوزه هنری محقق شده است.

ورمقانی با تقدیر از رئیس حوزه هنری استان کردستان در خصوص توجه به هنر و فرهنگ استان گفت: برنامه‌ها و اقدامات حوزه هنری در سطح استان و شهرستان بیجار کاملا مشخص است و برگزاری شایسته نخستین جشنواره استانی تئاتر ماه – وتار در سال گذشته حاصل اعتماد و مدیریت بسیار خوبی است که در حوزه هنری شاهد آن هستیم.

وی افزود: قدر مسلم با افزودن امکان گالری هنری به ظرفیت‌های این شهرستان، همان‌گونه که گفته شد با وجود استعدادها و پتانسیل‌های بالقوه هنری هنرمندان این شهرستان نام و آوازه بیجار در بخش هنر و فرهنگ بر بام ایران قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال