چهارشنبه 30 مرداد 1398
نشست خبری جایزه کتاب شهید همدانی برگزار شد

حمید حسام: حفظ خاطرات مدافعان حرم از الزامات زمانه ماست/ ۳۶۴ عنوان کتاب با موضوع دفاع از حرم آل الله به چاپ رسیده است

نشست خبری جایزه شهید همدانی
    -     کد خبر: 7771
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/12|08:57
نخستین نشست خبری جایزه کتاب شهید همدانی با حضور دبیران اجرایی و علمی این جشنواره برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین نشست جایزه سردار سرلشکر حاج حسین همدانی که به موضوع حفظ و نشر خاطرات مدافعان حرم اختصاص دارد، با حضور حسین زنجانی دبیر اجرایی و حمید حسام دبیر علمی جشنواره در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حمید حسام دبیر علمی جایزه کتاب شهید همدانی، ضمن خیرمقدم به خبرنگاران اهداف برگزاری این جشنواره را بیان کرد و گفت: در سال 1389 جریان تکفیری داعش در سرزمین شامات از جمله سوریه، لبنان و عراق دست به فعالیت‌های تروریستی زدند و اگر هوشمندی مسئولین انقلاب اسلامی نبود این جریان تروریستی به ایران نیز وارد می‌شد، از همین رو حاج حسین همدانی به همراه مدافعان حرم به سوریه رفتند و با فعالیت مستشاری و دفاع از حرم آل الله خطر داعش را دفع کردند. مجاهدت این بزرگان در شرایط سرنوشت‌ساز سبب شد تا داعش از صحنه روزگار محو شود اما لازمه امروز جهان اسلام ماندگاری و حفظ خاطرات و رخدادهایی است که این مدافعان حرم از کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان و کشورهای دیگر خلق کردند.

وی ادامه داد: پس از بازگشت حاضرین در جبهه سوریه و عراق، عده‌ای از مدافعان خاطرات خود را به رشته تحریر درآوردند و آمارها نشان می‌دهد که از سال 90 تا 97، تعداد 364 عنوان کتاب در زمینه ثبت خاطرات و روایت اتفاقات رخ‌داده در جنگ علیه تفکیری‌های داعش به چاپ رسیده است. در دیداری که مقامات جمهوری اسلامی  با آیات اعظام به ویژه آیت الله سیستانی بر ثبت خاطرات و وقایع رخ داده در جبهه های سوریه و عراق  تاکید بسیار کردند.

دبیر جایزه کتاب شهید همدانی تصریح کرد: ثبت خاطرات رزمندگان و مدافعان حرم بسیار ارزشمند و بااهمیت است؛ زیرا اگر ما این وقایع را ثبت نکنیم، دشمن به روایتی دیگر دست به تحریف واقعیت خواهد زد و ما باید با حراست از وقایع رخ‌داده مانع از چنین اتفاقی شویم. از همین رو هیئتی متشکل از نمایندگان حوزه هنری انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیاد حفظ و آثار دفاع مقدس  و اتحادیه رادیو و تلوزیون‌های اسلامی تشکیل شده است تا با ایجاد زمینه‌ای به جهت ثبت خاطرات و تشویق نویسندگان برای نگارش خاطرات رزمندگان بتوانیم قدمی موثر در این زمینه برداریم.

حسام با بیان اینکه این جشنواره در سالگرد شهادت حاج حسین همدانی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: ساختار این هیئت تشکیل شده و ان‌شاءالله طی مراسمی اثر برگزیده در قالب کتاب مدافعان حرم با گرامیداشت یاد و خاطره شهید حاج حسین همدانی معرفی می‌شود. جایزه این جشنواره نیز با توجه به رویکرد معنوی آن سفر به عتبات عالیات است. طی برآورد ما کتاب‌هایی که در حوزه مذکور به چاپ رسیده با محوریت ایران است و بیشتر به زبان‌های فارسی و عربی به چاپ رسیده و ما در تلاش هستیم که در جریان این برنامه جنبش ترجمه با هدف انتقال مفاهیم از زبان‌های عربی به فارسی و بالعکس نیز انجام شود و در صورت همکاری‌های بیشتر به زبان‌های انگلیسی نیز نسخه‌های ترجمه به چاپ برسد.

وی به شاخه‌های فعالیت و حضور در این مراسم اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در رشته‌های مستندنگاری، شعر، داستان و همه زیربخش‌های آن و پژوهش‌های تاریخی در کشورهای ایران، سوریه و عراق شرکت کنند. سایر جزئیات اعم از ژانرها، شرایط ارسال و چگونگی حضور در نشست‌های بعدی منتشر خواهد شد.

حسین زنجانی، دبیر اجرایی جایزه کتاب شهید همدانی، نیز با بیان جزئیاتی درباره چگونگی برگزاری این مراسم گفت: در بهمن‌ماه سال گذشته نخستین نشست پیرامون این جایزه برگزار شد و ان‌شاءالله در زمان‌های آتی نیز میزبان خبرنگاران برای انعکاس فعالیت‌های این مراسم خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال