دوشنبه 27 آیان 1398
محسن کاظمی مطرح کرد:

شرایط حقوقی خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی متفاوت است

محسن کاظمی
    -     کد خبر: 7739
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/9|09:57
محسن کاظمی، نویسنده و پژوهشگر انقلاب اسلامی که امسال با تازه‌ترین اثر خود «نقاش قهوه‌خانه» در غرفه نشر سوره مهر در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد، گفت: معتقدم شرایط حقوقی هر کتاب با کتاب دیگر متفاوت است و باید بین خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی تفاوت قائل شوند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست «حق مولف درآثار منتشر شده تاریخ شفاهی» جمعه (6 اردیبهشت ماه) به همت پژوهشکده‌ استاد و کتابخانه ملی ایران و با حضور عزیزی، نیک‌نفس، پیمانه صالحی و محسن کاظمی از کارشناسان و محققان تاریخ‌نگاری ایران در سالن شهید مطهری نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

محسن کاظمی، نویسنده کتاب «نقاش قهوه‌خانه»، با تاکید بر اینکه نظام حقوقی در تاریخ‌شناسی متخصص و شفاف نیست، گفت: نظام حقوقی در تاریخ شفاهی مصائب زیادی دارد که در آن حق مصاحبه شونده رعایت نمی‌شود.

کاظمی عدم عضویت ایران در کنوانسیون برن در دفاع از مالکیت فکری و حق کپی‌رایت را از مهم‌ترین دلایل ضعف ایران در پرداختن به حقوق مالکان فکری دانست.

وی خلاقیت و مصاحبه‌ خلاق را جنبه‌ای تعیین کننده در حق مولف در تاریخ شفاهی عنوان کرد و افزود: به‌شدت معتقدم شرایط حقوقی هر کتاب با کتاب دیگر متفاوت است و باید بین خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی تفاوت قائل شوند.

این نویسنده و مولف فعال در حوزه‌ی تاریخ شفاهی، بر شفاف‌سازی حقوق و قوانین در ارتباط با مصاحبه‌گر، مصاحبه شونده و تدوینگر تاکید کرد و آن را لازمه و اصل اول برای انعقاد تفاهم‌نامه‌‌های کار دانست.

 

گفتنی است، محسن کاظمی نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به سال ١٣٤٨ در تهران متولد شد. از دانشگاه علامه طباطبایی در رشته علوم اقتصادی لیسانس گرفت. در سال ١٣٧٤ به عنوان «وقایع‌نگار» جذب هیئت معارف جنگ ارتش شد و تا ١٣٧٧ سلسله گزارش‌هایی از سفرهای میدانی این هیئت تهیه کرد. وی از سال١٣٧٣ همکاری خود با دفتر ادبیات انقلاب اسلامی را آغاز کرد، و به گفت‌وگو و مصاحبه با شخصیت‌های مختلف سیاسی و مبارز اهتمام ورزید. از او گزارش‌ها و مقالات بسیاری تا کنون در جراید و نشریات گوناگون منتشر شده است. برخی از نوشته‌ها و مقالات پژوهشی ‌ـ تحقیقی‌ وی در همایش‌ها و نشست‌های تخصصی ارائه شده است. همچنین او نویسندگی و کارشناسی چندین برنامه و فیلم مستند تاریخ انقلاب را در رادیو و تلویزیون به عهده داشته است. ویژگی آثار این نویسنده در نثر ساده، روان و محققانه است که می‌تواند به‌راحتی با خواننده ارتباط برقرار کند. پیوستگی و انسجام مطالب وی چنان است که مخاطب را تا آخر موضوع به دنبال خود می‌کشاند. غالب آثار این پژوهشگرِ تاریخ، به دلیل بهره‌مندی از روشِ علمی «تحقیق» و استفاده از اسناد و مدارک، مورد اعتنا و توجه دیگر پژوهشگران و نویسندگان است. کاظمی از فعالان عرصه «خاطره‌نگاری» و «تاریخ شفاهی» است که در سال 1386 سایت «تاریخ شفاهی ایران» و در سال 1389 «هفته‌نامه الکترونیکی تاریخ شفاهی» را بنیان نهاد.

 

نقاشی قهوه‌خانه، سال‌های بی قرار، خاطرات عزت‌شاهی، خاطرات احمد احمد و شب‌های بی‌مهتاب از جمله مطرح‌ترین آثار این نویسنده و پژوهشگر است که همگی از سوی نشر سوره مهر به چاپ رسیده‌اند.

 

شایان ذکر است، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت‌ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال