سه شنبه 17 تیر 1399
داوود ضامنی:

پیش‌نیاز پیشرفت اقتصادی و اجتماعی، تقویت حوزه فرهنگی است

داود ضامنی
    -     کد خبر: 7726
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/8|13:26
سرویس : استانها
معاون فرهنگی و هنری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور در نشست تخصصی سالانه مسئولان واحدهای هنرهای تجسمی مراکز استانی حوزه هنری گفت: برای پیشرفت در حوزه اقتصادی و اجتماعی باید در حوزه فرهنگ بیشتر کار کنیم و نقش بهتری داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، داوود ضامنی معاون فرهنگی و هنری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری، در نشست تخصصی سالانه مسئولان واحدهای هنرهای تجسمی مراکز استانی حوزه هنری که از سوی اداره کل امور استان‌ها و مجالس با همکاری حوزه هنری اردبیل در سالن اجتماعات هتل کوثر اردبیل برگزار شد، در خصوص اولویت برنامه‌های فرهنگی بیان کرد: کشورهای توسعه‌یافته کشورهایی هستند که در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ یعنی اگر در حوزه اقتصادی و اجتماعی نیاز به پیشرفت داریم باید در حوزه فرهنگ بیشتر کار کنیم و نقش بهتری بازی کنیم. بر این اساس، رسالت ما به عنوان یک سازمان فرهنگی، حوزه فرهنگ و هنر است.

وی افزود: برای رسیدن به درجه بالای کیفی در بحث فرهنگ نیاز به همگرایی دستگاه‌های اجرایی و گروه‌های مؤثر مقوله فرهنگی است تا برنامه‌های دقیق‌تری تعریف، تدوین و اجرا شود.

اقتصاد هنر نیازمند برنامه استراتژیک است

معاون فرهنگی و هنری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری کشور عنوان کرد: از آنجا که اقتصاد هنر، موضوعی نوپدید و همگانی است، مشکل اصلی ما در این نوع اقتصاد، نداشتن مدل کسب و کار است؛ یعنی حتی اگر نخواهیم در بازار رقابت کنیم، انتخاب استراتژی، داشتن استراتژی و اینکه ارزش‌های خودمان را به بازار اضافه کنیم بسیار مهم است؛ لذا در حوزه هنری باید برنامه‌ریزی استراتژیک داشته باشیم و بر این اساس لازم است علاوه بر دانش تخصصی به مطالعات بین رشته‌ای نیز بپردازیم.

وی ادامه داد: راز موفقیت کشورهای پیشرفته این است که ارزش‌های سازمانی را عوض نکردند، بلکه استراتژی را تغییر دادند؛ لذا لازم است بر استراتژی خود دقت نظر داشته باشیم؛ زیرا گاهی استراتژی و گاه مفروضات پشت استراتژی غلط است که این مهم، نیاز به بازنگری دقیقی دارد.

ضامنی افزود: ما در حوزه هنری پتانسیل‌هایی داریم که هنوز به آن فکر نکرده‌ایم؛ در حالی‌که گاه تجربه‌های زیستی می‌توانند جلوتر از علم باشد. لذا باید برنامه‌ریزی مؤثر داشته باشیم. شناسایی و درک درست از نقاط ضعف و محدودیت‌ها به اضافه درک درست از فرصت‌ها، مدل کسب و کار ما را می‌سازد.

وی عنوان کرد: ذائقه مخاطب در حال تغییر است، لذا درک درست ما از مخاطب، کانال‌های ارتباطی، نقاط قوت و ضعف خود و بازار هنر موجب می‌شود مدل کسب و کار خود را درست تعیین کنیم.

داوود ضامنی بیان کرد: اقتصاد هنر در دو بخش فرصت‌های بیشتری دارند: «انیمیشن» و «هنرهای تجسمی» که با درک هوشمندانه‌ می‌توان فرصت‌ها را خلق یا کشف کرد که به این منظور با دعوت از اساتید می‌توان به هم‌اندیشی دست زد و سپس به کارهای بزرگی رسید.

وی ادامه داد: موضوع جدی این نشست اقتصاد غیر نفتی، هنر و صنایع خلاق است که امروزه در ادبیات مدیریتی جهان مورد بحث قرار می‌گیرد.

ضامنی افزود: مقام معظم رهبری امسال را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کرده‌اند. در همین راستا جشنواره‌ها می‌توانند فرصتی برای آوردن منابع ارزی، توریست و شرکت‌های سرمایه‌گذار باشند. به این شکل که صنایع مجاور و مکمل در کنار آن شکل گیرند؛ چنان‌که پس از کارتون «شکرستان» صنعت اسباب‌بازی و داستان‌های کمیک استریپ هم به بازار آمد.

حوزه هنری حلقه اتصال هنرمند با جامعه است

ضامنی ادامه داد: دامنه هنرهای تجسمی بسیار گسترده بوده و در این بخش فرصت برای ارائه بسیار است که البته در این میان، صیانت از کسانی‌ که با حوزه هنری در ارتباط اند با حوزه است؛ زیرا این سازمان حلقه اتصال هنرمند با جامعه است اما این بدان معنی نیست که همه هنرمندان به استخدام این سازمان درآیند، بلکه ورود به بانک اطلاعاتی حوزه هنری و فراهم آوردن بازار و امکانات لازم برای عرضه هنر، به منزله حمایت از هنر هنرمندان است.

وی افزود: کار اصلی ما پژوهش است؛ همچنان‌که در بیانیه گام دوم نیز بحث تحقیق و پژوهش به عنوان نخستین بحث مورد تأکید قرار گرفته است.

ضامنی تاکید کرد: آمار پژوهش پایین است و در سطح کشوری اگر قرار باشد کاری صورت بگیرد لازم است اولویت‌های آن مشخص شود.

وی تصریح کرد: ساختار حوزه هنری آموزش، توانمندسازی، تشویق هنرمندان برای کار و بهره‌گیری از داشته‌های هنرمندان پیش‌کسوت است و اینکه اتفاقات مهم فرهنگی و هنری در حوزه هنری شکل می‌گیرد به این دلیل است که کار بسیار با سرمایه اندکی انجام می‌شود.

گفتنی است، نشست تخصصی مسئولان واحد هنرهای تجسمی ۴ اردیبهشت هم‌زمان با برگزاری اختتامیه هنرواره ملی «انقلاب اسلامی، روایت ایرانی» در اردبیل برگزار شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال