شنبه 18 مرداد 1399

یادداشت‌های مرتضی سرهنگی از خاطرات جنگ در نمایشگاه کتاب

مرتضی سرهنگی
    -     کد خبر: 7700
    -     تاريخ انتشار : 1398/2/7|11:49
کتاب «روشنای خاطره‌ها» که به بازخوانی ۴۰ خاطره کوتاه جنگ تحمیلی پرداخته است از سوی انتشارات سوره مهر، در سی‌ودومین دوره نمایشگاه کتاب تهران توزیع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرتضی سرهنگی از همان سال‌های جنگ که خبرنگار بود تا الان که مدیریت دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری را برعهده دارد، نقش غیر قابل انکاری در ثبت و انتشار بسیاری از خاطرات دفاع مقدس دارد. بسیاری از خاطراتی که امروزه نامشان بر سر زبان‌هاست، حاصل تلاش‌ها و راهنمایی‌های اوست. شاید اگر او در کنار خاطره‌نویسان نبود، بسیاری از صداها درباره جنگ خاموش می‌ماندند.

حالا او در کتاب «روشنای خاطره‌ها» نگاهی دوباره انداخته است به خاطراتی که طی چند دهه گذشته از دفتر کارش به چاپخانه سپرده شده است. یادداشت‌های کوتاهی که او در زمان نگارش و ثبت خاطرات نوشته است، می‌تواند برای مخاطبانی که خاطرات جنگ را دنبال می‌کنند جذاب باشد. او خیلی ساده و صمیمی از خاطراتش با خاطره‌نگاران و راویان جنگ نوشته است.

سرهنگی در «روشنای خاطره‌ها» ابتدا بخش‌های جذابی از خاطرات دفاع مقدس را انتخاب کرده و در ادامه، یادداشت‌های خود را که گاه در همان زمان انتشار خاطرات نوشته، آورده است. کتاب با خاطرات منیژه لشکری، همسر شهید لشکری، آغاز می‌شود و در ادامه، شاهد خاطراتی از «دا»، «فرنگیس»، «گزارش به خاک هویزه»، «نگاه شیشه‌ای»، «زیتون سرخ»، «۱۰ سال تنهایی»، «کوچه نقاش‌ها»، «باغ ملکوت»«آشیان»، «۶۴۰۱»، «واقعیت‌هایی از جنگ» و... هستیم.

او در مقدمه کتاب می‌نویسد: «گفتن ندارد؛ ناگزیرم بنویسم. بنویسم همه این سال‌هایی که روی این صندلی نشسته‌ام و رفت و آمد خاطره‌های کوچک و بزرگ را روی میز کارم می‌بینم، به یکی‌شان دل می‌بندم. غربیه که نیستید، وقتی چشم تو چشم می‌شویم، نمی‌توانم بروم به صفحه بعد. تصویر همان چند صفحه را که دلبری کرده است، کنار می‌گذارم، دوباره و چندباره می‌خوانمش و یادداشت کوچکی برایش می‌نویسم. حالا همه آن خاطره‌ها را یک‌جا در این کتاب «روشنای خاطره‌ها» می‌گذارم پیش رویتان، خودش قصه‌ای است و قصه کوتاهی هم من برایش نوشته‌ام که می‌خوانید.»

انتشارات سوره مهر، کتاب حاضر را در ۱۲۵۰ نسخه و به قیمت ۳۰ هزار تومان در سی‌ودومین دوره نمایشگاه کتاب تهران توزیع می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال