دوشنبه 16 تیر 1399
غلامحسین لطفی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:

می‌ترسم چند سال دیگر آیین‌هایمان از یادمان برود

لطفی
    -     کد خبر: 770
    -     تاريخ انتشار : 1396/1/14|10:58
غلامحسین لطفی، بازیگر سینما و تلویزیون، با تاكید بر پرداخت به آیین‌های باستانی كشور از طریق فضای سینما، گفت: متاسفانه توجه به این‌گونه مناسبت‌ها در آثار سینمایی كم‌رنگ شده و انگار نوروز فراموش شده است.

كارگردان مجموعه قدیمی «آئینه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری خاطرنشان كرد: سینمای حال حاضر ما متاسفانه با برخی فیلم‌هایی كه می‌سازد وضع برشكسته‌ای دارد. بنابراین پرداخت به جشن‌های باستانی مثل نوروز، سوژه‌ای است كه هم باید مخاطب آن را بخواهد و هم اینكه سینماگر روی آن سرمایه‌گذاری كند و زمانی هم كه پول نباشد باعث می‌شود تهیه‌كنندگان به بزرگ ترین آیین باستانی نظیر نوروز نگاه نكنند. این اتفاق فقط زمانی كه مرحوم علی حاتمی زنده بود رخ می‌داد و توجه می‌كرد چون رشته‌اش همین بود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه توجه به این گونه مناسبت‌ها در آثار سینمایی كم رنگ شده و انگار نوروز را یادشان رفته است. به عنوان مثال سینمای كشور هند برای خودش این اقدام را انجام می‌دهد اما من واقعا می‌ترسم تا چند سال دیگر آداب و رسوم و آیین‌های باستانی‌مان یادمان برود. البته ناگفته نماند كه این گونه اقدامات هزینه می‌خواهد. همچنین از سویی دیگر وقتی تعداد سینماهای كشورمان كم است ما چطور می‌توانیم پیشرفت داشته باشیم. متاسفانه بودجه سینما برای برخی فیلم‌هایی مصرف می‌شود كه بعضا مخاطب هم ندارند و فقط برای اینكه یك كاری كرده باشند فیلم می‌سازند.

لطفی همچنین اظهار كرد: من شخصا نوروز را دوست دارم. نوروز سنتی است كه در آن دیدارها تازه می‌شود و قهرها آشتی می شوند و حتی می‌شود از این روابط زیبا برای این ایام سریال‌های خوب ساخت نه اینكه یك ماه مانده به نوروز با شتاب و عجله سریال مناسبتی بسازیم. برای ساخت سریال‌های مناسبتی حداقل باید یك سال قبل به فكر ایده باشیم. متاسفانه تلویزیون برای ساخت كارهای مناسبتی‌اش كپی می‌كند و سریال‌های شبیه هم شده‌اند؛ چون جنس كار را نمی‌شناسند و مهم‌تر از همه زمان كافی برای ساخت كارهایشان ندارند. باید كار باشد كه ما بگوییم برای نوروز چه كنیم. متاسفانه ما تماشاچی را برای دیدن كار خوب عادت نداده‌ایم چون كار خوب نداشتیم. 

این هنرمند در ادامه با تاكید بر اینكه یك سینمای مطرح، نیازمند یك سیاست‌مدار خوب است، یادآور شد: سینما در دنیا با پول ساخته می‌شود و زمانی كه پول را از سینما بگیرید، هیچ‌چیز نیست. در درجه اول ما باید سیاست‌مدار خوبی داشته باشیم تا بتوانیم سینمای مطرحی بسازیم. بنابراین تا بودجه خوب همراه با خلاقیت نباشد نمی‌توانیم موفق باشیم. به نظرم تا زمانی كه به فرهنگ و هنر كشور ارزش داده نشود ما نباید توقع یك سینمای مطرح را داشته باشیم. 
 
وی گفت: من خودم به عنوان كارگردان سال‌ها پیش پربیننده‌ترین سریال تلویزیون كه «آئینه» نام داشت را ساختم و بارها هم بعد از آن پیشنهادهای خوب ارائه دادم اما گویا برای كسی مهم نیست. به اعتقاد من برای غذای خوب خوردن باید اول انگیزه باشد. من 20 سال برای بازیگری درس خوانده‌ام اما حدود 5 سال است در تلویزیون كار نكرده‌ام. شوق هنری از من گرفته شده است، برای كار هنری باید شوق داشته باشیم.

لطفی در پایان اعلام كرد: در سینما آخرین كارم با فریدون جیرانی بود كه اخیرا انجام دادم. بازی در سكانس كوتاهی از فیلم «خفگی» آقای جیرانی كه در جشنواره فجر امسال هم حضور داشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال